Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: problem z budynkami

Na niedawnym spotkaniu radnych w Istebnej poruszany był dość istotny dla budżetu gminy temat. Jak alarmowali samorządowcy, około 1000 budynków mieszkalnych na terenie całej miejscowości może być niezarejestrowanych, co skutkuje nieodprowadzaniem opłat za śmieci czy podatków. Skąd taki stan rzeczy wynika i jak go rozwiązać?

Na problem zwrócił uwagę radny Jan Bocek, który mówił- jakbyśmy przeprowadzili taką od serca inwentaryzację naszych budynków i garaży, to wpływy do naszego budżetu byłyby wielokrotnie wyższe niż w tej chwili. Jak jeżdżę po przysiółkach, to pełno jest budynków bez numerów, a ludzie tam mieszkają i wiem, że ci ludzie podatków nie wpłacają. 

Z czego wynika taki stan rzeczy? Jak twierdzi skarbnik gminy Bronisława Fiedor, ma ona źródła w sytuacji kadrowej urzędu- w podatkach pracują dwie osoby. W wymiarze jest jedna i w księgowości jest jedna. Budynków jest 7 tysięcy. Proszę sobie wyobrazić, że te dwie osoby miałyby jeszcze wychodzić w teren. Nie chodzą, bo nie mają czasu.

Skarbnik dodała także, że latem praktyki w referacie odbywała jedna praktykantka. Przy jej pomocy udało się za pomocą badań ustalić, iż blisko 500 budynków w samym sołectwie Istebnej nie odprowadza podatków do gminy.

Jak problem rozwiązać? Radni proponowali m.in. wynajęcie specjalistycznej firmy, która mogłaby przeprowadzić audyt na terenie gminy. Z uwagi jednak na mocno ograniczony budżet, Radna Barbara Kubas stwierdziła, że najlepiej będzie, gdy każdy z radnych sam zbada sytuację w swojej okolicy.

Rogers

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-31 21:58:58
ciotka matylda: Wydaje mi się, że z geoportalu można wyciągnąć wiele informacji na temat lewych posesji. Jest tam warstwa "Ewidencja gruntów i budynków" tu jest link do zasobów: https://www.geoportal.gov.pl/aplikacje/geoportal-krajowy Dane publikowane na brokerze krajowym przechowywane są w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym. Zawartość mapy w Geoportalu Krajowym składa się z 6 warstw podstawowych oraz 7 katalogów zawierających warstwy uzupełniające: Państwowy Rejestr Granic Państwowy Rejestr Granic - Adresy Ewidencja gruntów i budynków Uzbrojenie terenu Plany zagospodarowania przestrzennego Siatki i układy współrzędnych Obiekty użyteczności publicznej Dane innych instytucji Aktualność danych Rzeźba terenu Dane do pobrania Dane topograficzne Ortofotomapa
2018-12-31 22:46:26
krzysztof.mm: i ten krzyż obok godła - żenada
2019-01-01 01:17:58
rainman: @ciotka matylda wskazała proste rozwiązanie. Natomiast @krzysztof.mm - zamiast również podpowiedzieć jak problem rozwiązać - narzeka na krzyż. To jest dopiero żenada. Oj jaka szkoda, że nie ma tam flagi UE, półksiężyca i tęczowych barw.
2019-01-01 05:34:08
bronek91: @krzysztof.mm Nie tyle samo godło co tarcza herbowa z wizerunkiem godła→ białego orła→ na czerwonym polu (zdaje się, iż w treści Konstytucji jest metodologiczny błąd). Zdajemy sobie sprawę, iż pewnie Ty krzysztof.mm chętniej niż widoczny krzyż łaciński zaakceptowałbyś jego łamaną wersję, swastykę, czy nawet PACYFKĘ. Szwajcarom krzyż w herbie państwowym i na fladze jakoś nie utrudniał obracania kapitałem pochodzącym z HOLOKAUSTU (SZOAH).
2019-01-01 07:14:44
krzysztof.mm: wstydzić się za ten krzyż w urzędzie powinni jedynie uczciwi i prawdziwie wierzący, bo obłudnym cwaniakom, złodziejom, oszustom, czy pospolitym kretynom jest z pewnością na rękę
2019-01-01 10:49:28
buras: Radni narobili długów powinni zacząć oszczędnośći od siebie szczegulnie Ci ze starej gwardi z panem Bockiem na czele
2019-01-01 11:46:01
bronek91: @krzysztof.mm, którzy wierzący? Buddyści? Hinduiści? Konfucjaniści? Muzułmanie? Sikhowie? czy inni? Z pewnością symbole wyznaniowe są najbardziej na rękę wierzącym i wojującym ateistom, ponieważ mają się czego czepiać i generować sztuczne problemy. Pytanie tylko, czego zgodnie z założeniem postawionym przez krzysztof.mm mają się wstydzić wierzący ateiści?
2019-01-01 11:57:11
bronek91: Spokojnie buras, za zadłużenie każdej gminy, z czego powszechnie raczej nikt nie zdaje sobie sprawy, jest odpowiedzialna konkretna wspólnota samorządowa, przez którą nie należy rozumieć danego urzędu czy organów przedstawicielskich tylko wszystkich mieszkańców danej np. gminy. Radni, Fojjty, Burmajstry itd. zadłużają nie tyle gminę co mieszkańców. Jest to tendencja powszechna. Kiedy nastąpią problemy ze spłatą, zawsze będzie można wprowadzić podatek katastralny. Zatem nie zdziwmy się jak za kilka dekad BANKSTERY sięgną po majątek niezadłużonych obywateli aby pokryć zobowiązania ich gminy. Ten samorząd powoli wydaje się być jedną wielką ściemą i możliwością DOROBIENIA się bez konieczności poddania się szerszej kontroli. Co mieszkańca np. Olsztyna interesuje sytuacja w gminie XXX?
2019-01-01 14:50:11
doler: Mówi się że Polska to Państwo teoretyczne... z pewnością gmina Istebna mocno uprawomocnia to stwierdzenie.... 1000 budynków nie ma w wykazie...wtf. To sie po prostu w głowie nie mieści. I oczywiście winnych nie ma tej sytuacji. I idiotyczne jest tłumaczenie ze nie ma ludzi w urzędzie, są mieszkancy 1000 budynków = są pieniądze na urzędników.
2019-01-01 15:18:07
Mach: Sprawa jest bardzo prosta. Każdy budynek mieszkalny, jest podłączony do sieci energetycznej, więc ustalenie właścicieli na podstawie zarejestrowanych odbiorców prądu nie powinno stanowić większego problemu a jeżeli nie są podłączone do oddzielnego licznika co jest mało prawdopodobne bo inkasenci z RE mają teren obeznany to obiekty mieszkalne jak i obiekty inwentarskie, za które właściciele nieruchomości nie płacą podatków to do ujawnienia ich posiadania wystarczy podjąć uchwałę, że wszyscy mieszkańcy ,którzy w wyznaczonym terminie nie ujawnią nieruchomości zapłacą podatek od nich jednorazowo dziesięciokrotny z jednoczesnym nakazem rozbiórki tak jak to państwo reguluje w przypadku niezapłaconego Vatu. Podejmując stosowną uchwałę radni jednocześnie ustanawiają w uchwale rygory za jej nieprzestrzeganie.
2019-01-01 16:45:11
jasper: A nie lepiej zawierzyc wszystkie troski Istebnej Matce Boskiej i bedzie po problemie. To proste np. minister Tchorzewski oddal krolowej polski energetyke. Co do krzyza to brakuje mi jeszcze obrazu wszystkich swietych, matki Boskiej , no i symboli innych religii. Wtedy bedzie wszystko ok.
2019-01-01 17:02:08
bronek91: @Jasper Matki Boskiej do tego nie mieszaj. Zdaje się, iż jest rozdział wszelkich wspólnot i związków (władz) wyznaniowych a zwłaszcza wszelkiego rodzaju Istot Wyższych od spraw związanych z administracją publiczną. Wątpię aby Matka Boska życzyłaby sobie wymienianie Jej godności w tego typu sytuacjach a tym bardziej wyraziła na to zgodę.
2019-01-01 17:12:45
jasper: https://natemat.pl/amp/256263,zawierzyli-miasto-matce-boskiej. To w Piotrkowie Trybunalskim. A w energetyce to minister wiec przestan fandzolic bronek piszac o zgodzie lub nie matki boskiej.
2019-01-01 17:57:45
bronek91: Szanowny jasper, nie wiem jak Ty ale przynajmniej mentalnie znajdujemy się w granicach Śląska Cieszyńskiego i Piotrków Trybunalski oraz ich miejscowe "układy" a także poczynania ministra energetyki nie stanowią naszych bezpośrednich zmartwień. Od tego są inni odpowiedzialni. Faktem jest, iż rozdział władz wyznaniowych od państwowych jest konstytucyjną zasadą, którą powinniśmy wdrażać w życie. In plus rozszerzyłbym zakres tej zasady, poza wszelkiego rodzaju i proweniencji wspólnoty teistyczne, również na organizacje odwołujące się do ateizmu, który również coraz częściej postrzegany jest jako forma wyznaniowości. Każda wiara (nawet ateizm) jest sprawą indywidualną a opieranie prowadzonej polityki na wyznaniu, seksualności czy wieku jest co najwyżej słabe. Niestety z tymi trendami w Polsce mamy coraz częściej do czynienia. Jedni łapią na zawołanie hostie czy opłatki, inni zawłaszczają sobie przywilej noszenia Wizerunku Matki Boskiej w klapie marynarki a Biedronie ze swej seksualności czynią sprawę publiczną.
2019-01-01 18:00:32
bronek91: Szanowny jasper, skoro odwołałeś się do Matki Boskiej, co powiesz w tematyce zawłaszczania przywileju noszenia Wizerunku Matki Boskiej w klapie marynarki przez pewnego Wałęsającego się po polskiej scenie politycznej? Jak się to ma do zasady rozdziału kościoła od państwa i równoległego paradowania z koszulką z napisem kONsTYcJA.
2019-01-01 18:25:55
jasper: W Piotrkowie zawierzono bez zgody matki boskiej, minister tez nie pytal i zgode to i na Slasku Cieszynskim nie musza pytac. Zreszta watpie w jakakolwiek odpowiedz obrazu nawet swietego na zasadzie - mowil dziad do obrazu a obraz ani razu. Co do koszulki z napisem Konstytucja to super sprawa (tez mam taka :) i polecam kazdemu, komu lezy na sercu dobro kraju.
2019-01-01 18:51:44
bronek91: Szanowny jasper, zdaje się, iż zgodnie z zasadami współżycia społecznego czy regułami savoir-vivre nie powinniśmy publicznie rozpowszechniać wizerunku jakiejkolwiek kobiety bez jej zgody a tym bardziej robić z tego polityki. A KONSTYTUCJĘ to w pierwszej kolejności powinniśmy znać, rozumieć i stosować z zachowaniem świadomości wszelkich niedoskonałości i błędów, które zawiera. KONSTYTUCJA jest dobrem całego narodu a robienie z tej ustawy TYLKO polityki, zawłaszczanie, samozwańcze monopolizowanie wykładni czy ograniczanie znaczenia tylko do PUSTEGO SLOGANU i symbolu (niestety) jedynie manifestacji politycznej jest GŁĘBOKO ŻAŁOSNE. Świadczy o zbliżającym się końcu republiki okrągłego stołu, której POPiSowy system wyeksploatował już swój potencjał propagandowy. Nie wystarczy mieć koszulkę z napisem, należy realizować treści zawarte w konstytucji, gdzie jasno została określona pozycja wyznaniowości, w szczególności chrześcijaństwa, i zdefiniowana została instytucja RODZINY→ może przybliżysz skoro znasz? Zdaje się, iż tak zwana TOTALITARNA OPOZYCJA ma niewiele wspólnego z treścią KONSTYTUCJI a porównanie wzorca konstytucyjnego z zachowaniem liderów tak nazwanej TOTALITARNEJ OPOZYCJI, dowodzi jedynie o ich głęboko posuniętej HIPOKRYZJI oraz solidarnie całego tego środowiska.
2019-01-01 18:54:55
jasper: Widze bronek, ze strasznie razi cie koszulka z napisem Konstytucja a pedofil w sutannie z koloratka tez cie tak razi czy juz mniej ?
2019-01-01 19:06:26
bronek91: Szanowny jasper→ wydarzenia z 16 XII 2016r. czy morderstwo w Łodzi na tle politycznym z 2010r., czy (dla równowagi) podpisanie Traktatu Lizbońskiego z 2009r. należy rozumieć jako dobro dla tego kraju? A jak odnosisz się do postanowień konferencji z Marakeszu (już) z ubiegłego roku 2018? Powinniśmy Twoim jasper zdaniem ratyfikować?
2019-01-01 19:07:55
bronek91: Szanowny jasper→Nie ma kogoś takiego jak mityczny „pedofil w sutannie z koloratka”- jak zostało przez Ciebie określone. Jest tylko PRZESTĘPCA. Koszulka z napisem nie ma żadnego znaczenia, liczy się faktyczna realizacja przesłania, rozumienie, stosowanie i znajomość Aktu Prawnego, którym jest KONSTYTUCJA. Czyżbyś jasper nie znał zawartej w obecnie obowiązującej KONSTYTUCJI definicji RODZINY?
2019-01-01 19:15:59
jasper: Poprawie sie - ksieza pedofile czyli PRZESTEPCY a jest ich duzo w KK . Czyzby wiedzieli wszystko na temat RODZINY i DZIECI ?
2019-01-01 19:23:05
rainman: @jasper Łatwo wywołać w was lewicowy psycho-szał.
2019-01-01 19:46:09
bronek91: Szanowny jasper, co z konstytucyjną definicją RODZINY? Zgodnie z zasadami konstytucji (oraz oświecenia) to NIE OSOBA TYLKO CZYN JEST GODNY POTĘPIENIA zgodnie z powszechnie obowiązującym i słusznym prawem. Powinieneś znać skoro powołujesz się na KONSTYTUCJĘ. Natomiast miejscem dla pedofila (osoby dopuszczającej się zabronionego czynu pedofilii, którego wina została stwierdzona przez powołany do tego organ) nie jest żadna wspólnota wyznaniowa tylko więzienie lub podobnego rodzaju instytucja czy odpowiedni zakład resocjalizacji innego rodzaju. Powinieneś wiedzieć. Z KOLEI FAŁSZYWE WIĄZANIE DANEGO PRZESTĘPSTWA TYLKO Z KONKRETNĄ GRUPĄ LUDZI prowadzi do ponoszenia niesłusznej ODPOWIEDZIALNOŚCI ZBIOROWEJ, która jest sprzeczna z obecnie obowiązującą treścią konstytucji i była wcześniej zwalczana chociażby przez Cesare Beccaria’ę. Ewidentny przykład stosowania TOLERANCJI REPRESYWNEJ z Twojej jasper strony. Nie wspominam już o klasycznym znaczeniu terminu tolerancja, zgodnym z wykładnią treści obecnie obowiązującej KONSTYTUCJI. Szanowny jasper, na Twoim miejscu nie odwoływałbym się do aktu prawnego i jego znaczenia, którego jak widać całkowicie nie znasz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: