Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Istebna: międzypokoleniowe gotowanie

We wtorek (21.01) w istebniańskiej restauracji Dwór Kukuczka odbył się konkurs kulinarny, w trakcie którego uczestnicy (babcie i dziadkowie) gotowali regionalne specjały ze swoimi wnukami. Konkurs "Warzymy z matkóm i tacikym" cieszył się sporym zainteresowaniem.

Po zakończeniu gotowania, jury oceniało m.in. takie dania jak Maćki w kapuśnicy, Placki na blasi ze szpyrkami, Śliwulę, Krew pieczoną, Placek na listku kapusty, czy Bobóle z ziemniokami. Potrawy oceniano pod kątem wspólnego ich wykonania przez dziadków i wnuków, archaiczności dania i oczywiście jego smaku.

Skład sędziowski konkursu stanowili znani kucharze i znawcy regionalnej kuchni: Helena Legierska, Urszula Gruszka, Łucja Dusek-Francuz, Barbara Juroszek, Artur Kupczyk, Maciej Ludorowski oraz Robert Juroszek.

Najwyższą ocenę przyznano potrawie Krew pieczona autorstwa Krystyny Szkawran i jej wnuka Janka. Wyróżnienia otrzymali: Irena Motyka i wnuczka Jagoda za Śliwulę, Anna Łupieżowiec i wnuczka Liliana za Kapustę z bobem oraz Zbigniew Wałach i wnuk Paweł za Placek na listku.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: