Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Iskrzyczyn: Zostawcie szkołę!

W Iskrzyczynie zaiskrzyło. Wszystko przez informację: Wójt chce zlikwidować szkołę. Mieszkańcy, a trudno im się dziwić od razu poruszyli się tematem. Zostawcie naszą szkolę w spokoju - zaapelowali.
 
Wszystko jak zwykle rozbija się o pieniądze. Tych niewielki Dębowiec wiele nie ma, bo budżet gminny to raptem 13 milionów złotych. Ale uwaga 59 % tej kwoty wydawane jest na oświatę. Trudno się dziwić, że jeśli się szuka oszczędności – to szuka się ich tam gdzie najwięcej pieniędzy się wydaje.
Na niekorzyść Iskrzyczyna przemawia także fakt, że w 6 oddziałach uczy się tylko 63 dzieci. Średnio dziesięć i pół ucznia na klasę. O takich warunkach pomarzyć może każdy nauczyciel. Pomarzyć też może o zarobkach. Bo rocznie w Iskrzyczynie na płace 9 etatów – jak podaje gmina - wydawanych jest 600 tysięcy złotych. Czyli średnio, ponad 5,5 tys. zł brutto na osobę.
Stąd też pomysł, aby z dwóch szkół klasy 1-3 i 4-6 połączyć. Chodzi o Simoradz i Iskrzyczyn.
Wójt po cichu ale mówi – klasy wówczas będą pełne – niestety jednak będzie trzeba zwolnić kilka nauczycielskich etatów. Jednak jeśli kupimy autobus, będzie kierowca, opiekun i będziemy płacić za przejazdy dzieci, to i tak będziemy do przodu - przekonuje wójt.
 
Posłuchaj, co o sprawie mówi wójt Dębowca – Tomasz Branny
 
 
Dyrektor iskrzyczyńskiej podstawówki - Zofia Gajek – zdaje sobie sprawę z niewielkiej ilości dzieci, która chodzi do szkoły. Przejazdy dzieci to mniejsze zło, niż likwidacja budynku – przyznaje.
 
 
Rodzice cieszą się, że budynek szkoły pozostanie, jednak sceptycznie patrzą na przewóz dzieci. Choć między szkołami to odległość około trzech kilometrów, to obawa rodziców jest.
 
 
- mówiła podczas zebrania wiejskiego jedna z matek.
Radni jutro (wtorek) na sesji mają zając się tym problemem.
 
Jan Bacza
źródło: RADIO 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: