Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Iskrzyczyn - rolnicy dziękowali za plony

Barwny, dożynkowy korowód przejechał w sobotę (03.09) ulicami Gminy Dębowiec. W tym roku dożynkowe uroczystości odbyły się w sołectwie Iskrzyczyn. Za tegoroczne plony wspólnie z rolnikami dziękowali samorządowcy, mieszkańcy oraz goście. Oprócz dożynkowych obrzędów nie zabrakło również smacznego jadła, występów artystycznych najmłodszych mieszkańców oraz zaproszonych zespołów, a także zabawy tanecznej.

Dożynki to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za zebrane plony.  Pierwsza wzmianka o dożynkach pojawia się już w XVI wieku. Tradycja ta trwa do dziś i w każdej gminie jest to wielkie wydarzenie. W sobotę (03.09) dożynki odbyły się m.in. w Gminie Dębowiec, a dokładnie w Iskrzyczynie.

Już po godzinie 12.00 zaczął formować się tradycyjny dożynkowy korowód, który wyruszył z Iskrzyczyna by przejechać przy dźwiękach orkiestry ulicami Gminy Dębowiec. Na trasie przejazdu nie brakowało zwłaszcza dzieci, które czekały na słodkości którymi częstowano z pięknie przyozdobionych maszyn rolniczych, traktorów, wozów i innych pojazdów biorących udział w korowodzie.

Główne uroczystości i obrzędy dożynkowe miały miejsce na boisku LKS Iskrzyczyn. To właśnie tam dzieci przekazały chleby i wieniec na ręce włodarzy oraz tegorocznych gazdów, którymi zostali Jolanta i Zbigniew Gill. Po ceremonii dożynkowej odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Ciepłe słowa i podziękowania skierował do rolników oraz mieszkańców Wójt Gminy Dębowiec Tomasz Branny. Rolnicy w dniu Waszego święta z wdzięcznością chylę przed Wami czoła, dziękując za Waszą ciężką pracę. Jestem świadomy Waszego trudu i wielu poświęceń. Wiem, że Wasza praca jest uzależniona od wielu czynników przyrodniczych, klimatycznych i sytuacji gospodarczej kraju. Każdy rok w rolnictwie jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy. Podczas dzisiejszego święta musimy pamiętać także o tych, których dotknęły skutki ulewnych deszczy i innych anomalii pogodowych. Przez co ponieśli wysokie straty. Serdecznie im wszystkim współczuję. W obliczu przykrych skutków żywiołu musimy być z nimi szczególnie solidarni. Życzę wszystkim aby chleba w naszych domach zawsze było pod dostatkiem. Szanujmy go i tych dzięki którym go mamy – mówił Wójt Gminy.

Włodarz odniósł się również do tradycji tego wyjątkowego święta oraz pracy rolnika w dzisiejszych czasach. W naturze człowieka leży wdzięczność za życiodajny, powszedni chleb. W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi zajmuje się rolnictwem. Ale też produkcja żywności staje się coraz większym wyzwaniem. Bo nie jest wielką sztuką wyprodukować dużo żywności, ale sztuką jest produkować żywność wysokiej jakości. Wysoka jakość produktów rolniczych przekłada się w ogromnym stopniu na jakość życia człowieka – podkreślał.

Wszystkim obecnym, mieszkańcom, rolnikom, ale także radnym, pracownikom Urzędu Gminy, Wójtowi, nauczycielom, dyrektorom szkół, Bibliotece, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, firmom i instytucjom działającym na terenie Gminy dziękował Przewodniczący Rady Marian Matejczuk.

Głos zabrał również gazda dożynek Zbigniew Gill z Iskrzyczyna. Serdecznie dziękuję za ten bochen chleba. Mam jednocześnie nadzieję, że w całej naszej Gminie nigdy nikomu go nie zabraknie. Dziękuję rolnikom za przystrojenie swoich ciągników i maszyn rolniczych oraz chęć udziału w korowodzie dożynkowym. Dziękuję również wszystkim którzy poświęcili swój czas i przygotowali te Gminne Dożynki - Wójtowi, Sołtysowi, radnym i wszystkim organizacjom. Dziękuję mieszkańcom i przybyłym gościom za udział w tym ważnym święcie. Niech to święto będzie naszą wspólną radością – dziękował gazda dożynek.

Nowością podczas tegorocznego święta plonów było uroczyste wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonych spośród mieszkańców Gminy Dębowiec. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy z 31.05.2016 roku po raz pierwszy przyznano nagrodę „Laur Dębowego Liścia”. Wyróżnienie to będzie wręczane osobom, instytucjom które szczególnie zasłużyły się dla społeczności w takich kategoriach jak: praca społeczna, kultura, edukacja i sport. Kapituła postanowiła przyznać również nagrodę honorową za całokształt działalności. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce właśnie podczas dożynek. „Laur Dębowego Liścia” otrzymali:
-Kategoria Praca Społeczna: Wanda Parot z Kostkowic oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Dębowcu
-Kategoria Kultura: Karol Cywka wraz z 11 mieszkańcami ul. Polnej w Dębowcu
-Kategoria Edukacja: Michał Adamek z Łączki
-Kategoria Sport: Kamil Baron z Ogrodzonej, Waldemar Bulandry z Simoradza oraz Grzegorz Libiszewski z Dębowca
-Honorowa nagroda: Otylia Chwastek z Łączki

W części artystycznej jak zwykle przed publicznością zaprezentowali się najmłodsi mieszkańcy Gminy. Wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej oraz z przedszkola. Na scenie pojawił się również Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Publiczność mogła również posłuchać, a także wspólnie pośpiewać z zespołem Karpowicz Family. Na zakończenie czekała zabawa taneczna.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-06 10:40:25
remii: bez artysty z Łączki było tak se
2016-09-06 11:14:34
polo: No właśnie, a tak liczyliśmy na niego!<br />
2016-09-06 12:41:40
tatry: ...i na jego \&quot;dziewczynę\&quot; Grzegorza. Ja dziwię się, że w naszej gminie nie wykorzystuje się takich skarbów. Ci dwaj mogliby poprowadzić konferansjerkę, jako już znani, coroczni nasi bohaterowie dożynkowi. Po co płacić cudzym?
2016-09-06 13:50:53
jacek12: Super!!! Dwaj srondziorze na rowerze bawióm gowiydź :) Oni sie do tego nadają! Powiem więcej, oni do wielu spraw są stworzeni. Na gazdów dożynkowych z nimi! Ona Grzegorz wyczepcowana, wymalowana jak zwykle i jako gazdowie rozwożą po placu kołocze, częstując gości na dożynkach, na ich rowerze dwuosobowym, tym zabytkowym. Gorzołke też? Nie wiem, coby sie ino nie stracili z nią, bo oni są gotowi nawet ukraść księżyc ...jak ich znam.
2016-09-06 14:10:03
butapirazol: Sraaandziorz a i z Ciebie jest Jacku, gratuluję. Tak, oni są dobrzy, więc jeśli tego nie widzą nasze władze, to może zaproponuje im ktoś z zewnątrz jakiś etat? choćby dożynkowych wodzirejów, bo rzeźbiarze w dzisiejszych czasach chyba maja trudno. Jeśli ktoś nie wie, to oni mają galerię rzeźb w Łączce, czy to są już Kostkowice? Prawdziwi artyści. Tam jest super, to trzeba zobaczyć!
2016-09-06 14:18:53
alila: ...tak, tam trzeba zajechać, obowiązkowo zobaczyć. Cudze chwalicie, swego...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: