Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Instytucje kultury zamknięte – imprezy sportowe odwołane

Do 25 marca będą nieczynne instytucje kultury- muzea, kina, teatry. Minister kultury Piotr Gliński zawiesza działalność instytucji kultury. Zakaz imprez masowych już obowiązuje, ale odwoływane są wydarzenia kulturalne o mniejszym zakresie. Na zamkniecie od odwiedzających decydują się także mniejsze lokalne ośrodki kultury. Odwoływane są zawody sportowe. - Imprezy nawet te dla 20 osób nie powinny się odbywać - apelują władze.

Tuż po godz. 10.30 została ogłoszona decyzja ministra kultury o zamknięciu placówek kulturalnych. - Mają być zamknięte dla odwiedzających, mogą być wykonywane tam prace naukowe, bądź biurowe – mówił minister kultury.
Dopytywany przez dziennikarzy o imprezy o mniejszym zakresie na przykład 20 osobowym, również podkreślił, że takie imprezy, nawet organizowane przez instytucje prywatne – nie powinny się odbywać.  Stosowne decyzje w tych kwestiach mają podjąć wojewodowie. Kolejne decyzje o odwołanych wydarzeniach kulturalnych docierają do naszej redakcji. Od jutra (czwartek 12 marca 2020 r. ) decyzją ministra kultury, mają być również zamknięte kina, teatry, muzea i instytucje kultury.

Wojewoda Śląski póki co zaapelował do organizatorów imprez masowych i uczestników o wyrozumiałość w kwestii odwoływania imprez lub ograniczeniu udziału publiczności. - Mając na uwadze negatywną ocenę stanu bezpieczeństwa wynikającą z analizy sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, uprzejmie informuję, że na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) zakazywane będą planowane lub przeprowadzane imprezy masowe z udziałem publiczności. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na możliwość przeprowadzania niektórych imprez masowych, zwłaszcza sportowych, bez udziału publiczności. Bardzo proszę o zrozumienie zaistniałej sytuacji i współdziałanie z organami administracji publicznej w tej sprawie, w tym potwierdzanie, że dana impreza masowa mimo otrzymania stosownego zezwolenia nie zostanie przeprowadzona lub zostanie przeprowadzona bez udziału publiczności, tak, by nie było konieczne jej przerywanie na podstawie art. 34a ww. ustawy – apeluje Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.

Z kolei Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek zaapelował do wójtów i burmistrzów powiatu cieszyńskiego o odwołanie wszystkich imprez. - Rekomenduję odwołanie wszystkich zaplanowanych w najbliższym terminie imprez masowych, wydarzeń kulturalno-sportowych,mogących przyczynić się do rozprzestrzeniania się zagrożenia epidemiologicznego – apeluje Mieczysław Szczurek.

W ośrodkach kultury zawieszone są zajęcia, spotkania, wydarzenia, nieczynne będą także świetlice i punkty gminnych centrów informacyjnych. Teatr im. Adama Mikiewicza w Cieszynie odwołał wszystkie spektakle do 25 marca - informacje o zwrotach kosztów biletów można uzyskać telefonicznie. Odwoływane są również spotkania. Wójt gminy Goleszów Sylwia Cieślar  - odwołała cykl zebrań wiejskich w gminie. W gminie Jaworze zamknięte dla odwiedzających są wszystkie placówki kulturalne. Takie ograniczenia są również w Cieszynie. Imprezy kulturalne odwoływane śa w Hażlachu, nieczynny jest także dla odwiedzających ośrodek kultury w Zebrzydowicach.

redka

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-11 14:58:10
niania.cieszyn: A co z kościołami? Funkcjonują w jakimś równoległym świecie??
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: