Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Informatyzacja Szpitala Śląskiego w Cieszynie

Ponad 3,5 km światłowodów, 127 zestawów komputerowych, 6 infokiosków, 8 ekranów wielkoformatowych, 136 urządzeń peryferyjnych, system zdalnej diagnostyki, telekonferencje z bloku operacyjnego on-line - to wszystko będzie służyło pacjentom, lekarzom i administracji Szpitala Śląskiego w Cieszynie, dzięki przeprowadzonej tam informatyzacji.

Wczoraj (30.06) w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyła się konferencja prasowa poświęcona informatyzacji Szpitala. W spotkaniu wzięli udział: Czesław Płygawko Dyrektor Szpitala Śląskiego, Jerzy Zientek Pełnomocnik ds. Medycznych, Krzysztof Kudzia Kierownik projektu, a także  Janusz Król Starosta Powiatu Cieszyńskiego. Głównym przedmiotem konferencji była informacja o wdrożonym nowym i nowoczesnym systemie informatycznym w Szpitalu Śląskim, zaprezentowano możliwości telekomunikacyjne systemu, który otwiera się na konsultacje   on-line, podsumowano także unijny projekt "Zaawansowane środowisko informatyczne dla elektronicznych usług i dokumentacji medycznej w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie".

Wspomniany projekt dotyczył modernizacji i rozbudowy infrastruktury informatycznej. Przenieśliśmy Szpital z XX do XXI wieku – z dumą przyznał Dyrektor Szpitala. Dzięki informatyzacji pacjenci mogą korzystać m.in. z bezpłatnego dostępu do Internetu, nie leżąc w oddziale szpitalnym pobrać potrzebne formularze, elektronicznie zarejestrować się do ponad 20 poradni, jak również sprawdzić czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Szpital został wyposażony w interaktywne punkty informacyjne, ekrany, infokioski z których pacjenci mogą skorzystać by uzyskać potrzebne informacje.

Jak podkreśla dyrekcja z nowego systemu skorzystają również pracownicy Szpitala. Nowy system lepiej chroni dane, ułatwia rozliczenie z NFZ, umożliwia prowadzenie dodatkowych statystyk, rejestracji przez Internet, czy monitorowania kosztów finansowych. Łatwiejsze jest zarządzanie placówką poprzez stworzenie zintegrowanego systemu informatycznego.  Ta integracja polega na tym aby dane pomiędzy systemami, aplikacjami dziedzinowymi przebiegały elektronicznie. Aby informacja, czy to medyczna, czy zarządcza była uzyskiwana szybko i na czas. To w dłuższej perspektywie ma poprawić jakość udzielanych świadczeń – mówił Krzysztof Kudzia Kierownik projektu.

Wspomniany system pozwoli w niedalekiej przyszłości, bo w 2017 roku przystąpić szpitalowi do tzw. Platformy P1, czyli elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. System ten ma zostać wdrożony za dwa lata w całym kraju. Jesteśmy przygotowani na to co w placówkach polskiej służby zdrowia ma się wydarzyć. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zawiłości, które mogą powstać czy w prawie, czy w ustawodawstwie. Co ważne umowa z naszym dostawcą jest tak skonstruowana, że mamy zagwarantowaną każdorazowo aktualizację naszego oprogramowania, by dostosować go do wymaganych standardów – podkreślał Krzysztof Kudzia.

Dzięki informatyzacji Szpitala będzie mniej papierologii. Już w tej chwili testujemy na jednym z oddziałów przekazywanie zleceń do zakładu rediologii, czy laboratorium w wersji elektronicznej. Jesteśmy przygotowani żeby te wszystkie ułatwienia wprowadzać - dodał Jerzy Zientek Pełnomocnik ds. Medycznych. Krzysztof Kudzia wspomniał podczas konferencji także o nowoczesnej instalacji. To było największe wyzwanie w całym tym procesie aby nie zakłócić ciągłości operacyjnej naszego Szpitala. Zdrowie pacjenta jest przecież najważniejsze. Nie mogliśmy na miesiąc wyłączyć działalności i poświęcić się wdrożeniom czy szkoleniom – podkreślał.

Cały projekt kosztował 4 mln 346 tys. zł z czego 3 mln 694 tys. zł pochodzi z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast pozostała kwota 326 tys. zł pochodzi z budżetu Powiatu Cieszyńskiego. Starostwo nie tylko wsparło nas finansowo ale również poręczyło podczas podpisywania umowy z Urzędem Marszałkowskim – mówił dyrektor Szpitala. Projekt był realizowany od lipca 2014 roku do końca marca br. Myślę, że te udogodnienia, które w jakiś sposób mają pomóc pacjentom, będą dobrze odebrane przez nich i mieszkańców – podkreślał Janusz Król. Starosta wspomniał również o planowanych inwestycjach wspólnie ze Szpitalem m.in. remoncie Pawilonu III i budowie lądowiska dla helikopterów. 

 

MSZ

źródło: ox
dodał: MSZ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-07-01 21:08:48
artxxx: delikatnie sprawę ujmując: kadra lekarska w tym szpitalu prezentuje poziom niski, chciało by się powiedzieć bardzo niski.
2015-07-01 22:05:52
arton: Przy tak poważnej inwestycji i modernizacji można było zrobić porządek w szafie(fach) rackowych. Pajęczyna kabli Ethernetowych nie wygląda zbyt dobrze nie wspominając o plątaninie patchcordów sfp... Całość dopełniają samowentylujący się komputer i krzesło administratora/operatora \&quot;zgodne\&quot; z BHP. <br />
2015-07-01 22:08:55
g.KA: Jestem ciekaw czy jak wydają tyle pieniędzy na informatyzację to przestaną zapisywać pacjentów w zeszytach ustalając termin wizyty do lekarzy specjalistów.
2015-07-01 22:39:23
Iwan: A ja chciałem zapytać przy okazji czy pacjenci nadal za godzinę oglądania telewizji będą płacić 2 zł. To skandal. Na pewnych oddziałach są starzy schorowani z niskimi emeryturami i chcąc pooglądać jakiś film muszą płacić. Miesięczny abonament kosztuje może 24 zł. Panie starostwo czas skończyć z tym procederem. Kto na tym zarabia przecież pacjenci nie zostają żadnego pokwitowania za pieniądze za oglądany telewizor. Aż ciśnie się pytanie dla kogo te pieniądze.
2015-07-02 01:56:52
Madlene: jaka rewolucja w szpitalu? kultura osobista wielu osób z personelu bardzo niska, brak empatii, brak poszanowania prawa pacjenta do prywatności na niektórych oddziałach, brak regulaminu odwiedzin, małe dzieci hałasują w czasie odwiedzin, odwiedziny liczne i do wieczora,upychanie pacjentów na salach,są oddziały na których sanitarne warunki są złe, brak tłumaczenia na czym polega badanie/zabieg, zwracanie się do pacjentów głośno i po nazwisku! Z moje strony utrata zaufania do Szpitala w Cieszynie i zmiana na inny.
2015-07-02 08:45:13
Przepierón: Przenieśli Szpital z XX do XXI wieku tylko te same lenie i darmozjady zostały.
2015-07-02 12:00:22
prezdoda: Skoro facet przy stole pierwszy od lewej wygląda jak pierwszy sekretarz KC PZPR to co się dziwić, że dopiero teraz wchodzą do XXI wieku
2015-07-02 12:18:16
crank: Do \&quot;Iwan\&quot; - chyba nigdy nie leżałeś chory w szpitalu. Telewizory ryczące nad ciężko chorymi pacjentami są nie do wytrzymania. Powinny zostać zlikwidowane, albo przy łóżkach powinny być słuchawki tak, aby nie wszyscy musieli słuchać tych ryków. Szpital to nie hotel.
2015-07-03 10:03:26
andrzejmacon: Moja mama ostatnio leczyła się w tym szpitalu, to starsza kobieta której niestety nie mogłem leczyć u siebie w Warszawie. Byłem zaskoczony tym jak nowoczesny jest ten Szpital! W niektórych szpitalach w Warszawie nie ma tylu technologicznych udoskonaleń jakie są w Cieszynie. Przede wszystkim po wejściu do szpitala nie ma tego okropnego smrodu, który zawsze i wszędzie kojarzy że się ze szpitalami. Personel jest pomocny ale zarazem konkretny, nie dziwi mnie to bo te Panie nie są po to żeby wszystkich głaskach po głowie. Jeżeli chodzi o lekarzy to również nie miałem z nimi żadnego problemu, wszystko co chciałem wiedzieć o stanie zdrowia mamy mówili mi na bieżąco.
2015-07-03 13:57:29
Pani Ilona: Dwa szpitale odmówiły mi pomocy kiedy moja córeczka miała wysoką temperaturę i nie wiedziałam już co robić, nikt nie wiedział co jej jest, pomoc otrzymaliśmy dopiero w Śląskim Szpitalu, będziemy razem z mężem wdzięczni do końca życia.
2015-07-03 19:24:37
Mmiętek: Tydzień temu wyszedłem ze szpitala Śląskiego w Cieszynie, przebywałem na jednym z oddziałów, nie mogę złego słowa powiedzieć, naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Polacy, jak zwykle musicie narzekać, czy dzieje się dobrze, czy źle coś skrytykować trzeba. Pozdrawiam!
2015-07-03 21:22:07
Madeo: Ja tam jestem dumna z naszego szpitala. Jak na prowincjonalne miasto mamy naprawdę światowy szpital.<br />
2015-07-03 22:25:48
Rostann: Do prezdoda: sam pewnie masz wygląd jak sołtys Pomiechówka i wszystko kojarzy Ci się z PZPR-em
2015-07-03 23:23:42
nikka: Nie przesadzajcie, byłam niedawno z córeczką na chirurgii dziecięcej i jest tam pięknie, jest świetlica, gdzie mogła się bawić. Opieka też miła i fachowa. Bałam się bardzo zabiegu i całego pobytu, a córeczka była zachwycona. Pamiętam jak jeszcze kilkanaście lat temu wiało komuną w tym szpitalu, a teraz... bajka...
2015-07-06 12:18:29
WiktoriaWiki: Muszę się całkowicie zgodzić z nikka rzeczywiście chirurgia dziecięca jest na świetnym poziomie. Jak to matka przeżywałam wszystko strasznie, ale kiedy zobaczyłam moje maleństwo już po zabiegu wszystkie nerwy ze mnie opadły, na duchu ciągle podnosiły mnie pielęgniarki. Moja córeczka doszła do siebie po wszystkim bardzo szybko, nie mamy żadnych powikłań i wszystko jest już dobrze. Pozdrawiamy Szpital!
2015-07-07 13:41:07
EdziaEdzia: Bardzo podoba mi się wizja rejestracji do lekarza przez internet, szczególnie w czasach kiedy mamy coraz mniej specjalistów przez co kolejki są większe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: