Ile twarzy ma miłość?
Jak doszło do utworzenia Amatorskiego Teatrzyku Okazjonalnego? Na początku był pomysł zorganizowania wieczernicy poświęconej Wisławie Szymborskiej. Pomysłem tym zaraziła Annę Głowinkowską , nauczycielkę Gimnazjum w Drogomyślu Anita Świtała, również nauczycielka pracująca w Gimnazjum w Pruchnej i w Drogomyślu. Wspólnie zebrały grupę przyjaciół i absolwentów obu wspomnianych szkół i zainteresowały tematem dyrektora strumieńskiego MGOKu, Bogusława Żydka, który zgodził się pomóc w realizacji pomysłu.
Jak wyglądało pierwsze przedstawienie? - W inscenizacji słowno- muzycznej pod nazwą „Chwilami życie bywa znośne”, która obyła się 17 listopada 2012 roku w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej, wystąpili: Anna Grygierek, Anna Mazur, Henryka Brańczyk, Joanna Solarczyk, Zbigniew Podyma, Jarosław Mazur, ksiądz Szymon Beczała i Jędrzej Głowinkowski oraz Anita Świtała i Anna Głowinkowska. Od samego początku w projekcie brała udział pani Burmistrz Strumienia Anna Grygierek, która recytowała, wspierała i patronowała wszystkim spektaklom ATO. Nikt jednak na początku nie myślał, że narodzi się z tego jednego spotkania impreza cykliczna – zauważa Anna Głowinkowska, reżyserka ATO.
Ale Teatrzyk przetrwał i za rok wystąpił z kolejnym spektaklem - 23 listopada 2013 roku Amatorski Teatrzyk Okazjonalny (nazwę wymyśliła Anita Świtała) wystąpił po raz drugi w spektaklu pt. „Bajki tylko dla dorosłych”. - Tym razem artystom towarzyszyli świetni muzycy Tomasz Pala i Bogusław Bodzio Żydek. Do grupy dołączyli Anna Wiech, Katarzyna Świć, Magdalena Penkala, Amadeusz Pajor, Karolina Mencnarowska, Monika Lange, Joanna Mazur, Katarzyna Mazur, Tomasz Głowinkowski. Aktorzy zagrali w programie składającym się z tekstów Jeremiego Przybory, Andrzeja Waligórskiego, Jana Kaczmarka, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Publiczność nie zawiodła, sala zgromadziła około 200 osób – opisuje Anna Głowinkowska.
Sukces drugiego spektaklu spowodował, że 22 listopada 2014 roku ATO przedstawił kolejny pogram pt. „Spod lady”, podejmujący temat życia w czasach PRL-u . Z dużą dawką humoru i dystansu do tamtych czasów, wierszem i piosenką oraz historyczno – społecznym komentarzem występujący bawili i wzruszali publiczność. - W składzie Amatorskiego Teatrzyku Okazjonalnego poza stałą osadą wystąpili gościnnie: Joanna Grelowska, Daria Janik, Zuzanna Baum i Wojciech Mazur. W każdym z koncertów uczestniczyli wspaniali muzycy Tomasz Pala i Bogusław Bodzio Żydek. Nagłośnieniem i dźwiękiem zajmował się Dawid Janik z MGOK-u w Strumieniu – wspomina Głowinkowska.
Rok po wspomnieniach z PRL-u, teatrzyk zabrał swoich wiernych widzów w podróż po świecie w programie pod nazwą „W 80 minut dookoła świata”. Aktorzy śpiewali, recytowali, tańczyli i opowiadali dowcipy z różnych stron świata, różnych kultur i tradycji.
W tym roku program Amatorskiego Teatrzyku Okazjonalnego poświęcony jest miłości i nosi tytuł „50 twarzy miłości”. To już piąty, jubileuszowy spektakl ATO. Odbędzie się w Gminnym Centrum Integracji Wsi 26 listopada 2016 roku o 17:00. Jak opisują twórcy, aktorzy postarają się pokazać różne aspekty tego najpiękniejszego uczucia z przymrużeniem oka. - Scenariusz oparty został na tekstach Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Andrzeja Waligórskiego, Ludwika Jerzego Kerna i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Adama Asnyka - wymienia Anna Głowinkowska.
Dlaczego tematyką tym razem będzie miłość? - Miłość - dlatego, że to temat apolityczny, piękny i uniwersalny… - zauważa reżyserka spektaklu.
Wstęp na przedstawienie jest wolny.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.