Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

III Ustrońska Noc Muzeów 2022

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 w Berlinie. Noc Muzeów cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwsza Noc Muzeów zorganizowana była w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

W tym roku większość miast oraz konkretnych miejsc organizuje taką atrakcję w najbliższy piątek (13.05.). Wśród miejscowości naszego powiatu w Ustroniu odbędzie się III Ustrońska Noc Muzeów. Poniżej przedstawiamy na jakie atrakcje mogą liczyć zainteresowane osoby.

 Muzeum Ustrońskie zaprasza m.in. na: zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych i czasowych, ekspozycję etnograficzną odwzorowującą w trzech pomieszczeniach wyposażenie mieszkalne dawnych ustrońskich domów, wystawę poświęconą strojowi cieszyńskiemu, izbę pamięci dedykowaną patronowi Muzeum, wieloletniemu dyrektorowi Kuźni Ustroń, inż. Janowi Jarockiemu. Specjalnie na „Noc Muzeów”: wystawa malarstwa Tadeusza Doroty w 85. rocznicę urodzin. Gościem honorowym będzie córka artysty Magdalena Dorota.
Muzeum czynne : 16.00 – 22.00 / wstęp wolny

Muzeum "Zbiory Marii Skalickiej" zaprasza m.in. na: ekspozycję grafik Pawła Stellera, wystawę starodruków, ekslibrisów i medali z kolekcji Marii Skalickiej oraz do Izby Pamięci Jana Sztefka. Specjalnie na „Noc Muzeów”: od godz. 17.00 wernisaż wystawy malarstwa Dominiki Puchały pt. „Femme Fatale”
Muzeum czynne i wstęp wolny: 16.00 – 22.00

 Miejski Dom Kultury „Prażakówka” zaprasza w godz. 16:00-22:00 na: prezentację efektów świetlnych i nagłośnieniowych (w sali widowiskowej), wystawę zdjęć związanych z historią „Prażakówki” oraz wwystawa archiwalnych zdjęć z budowy katowickiego Spodka w związku z jego Jubileuszem 50-lecia.

Galeria Na Gojach - RYNEK Ustroń zaprasza w godz. 09:00-22:00 na: ekspozycje stałe i czasowe, a specjalnie na „Noc Muzeów”: wystawę czasową malarstwa Aliny Sibery

 Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Wantuły w Ustroniu „Dzień Muzeów” rozpoczyna od godz. 08:00 do 22:00 i zaprasza m.in.”, Na kiermasz używanych książek od 12.00, Na „Zagadkową bibliotekę ” – quiz dla dorosłych oraz wielkoformatowa gra w czytelni na I piętrze. Wypożyczalnia dla dorosłych będzie w tym dniu czynna do 22.00.

 Kościół Ewangelicko-Augsburski ap. Jakuba Starszego, Plac Księdza Karola Kotschego 4
wstęp wolny: 16.00 – ­­­­­­01.00
muzeum im. ks. Piotra Wowry (16.00 – 24.00)
rodzinny piknik na pl. Kościelnym – 21.30
koncert smyczkowy w kościele: Natalia Pieszka, Marlena Janik (skrzypce), Joanna Borowska (wiolonczela) Marzenia Niemczyk (altówka) – 22.30
kino plenerowe pod gwiazdami (uwarunkowane pogodą, w przypadku deszczu film będzie emitowany w kościele) – 23.30

Parafia św. Klemensa w Ustroniu organizuje o godz. 16:30 koncert Chóru Kameralnego "Lege Artis" pod dyrekcją Szymona Staniszewskiego.

Działający w Ustroniu „Dworzec Dobrych Myśli” zaprasza do siebie na ul. Dworcową w godzi.
19:00 – 22:00 Na największą wystawę lalek i misiów w Europie

Więcej atrakcji jakie czekają na zainteresowanych w Ustroniu można znaleźć na stronach społecznościowych Miasta Ustroń oraz poszczególnych miejsc biorących udział w tegorocznym wydarzeniu.

W instytucjach biorących udział w Nocy Muzeów można otrzymać ulotkę na zbieranie pieczątek lub naklejek. Wersja pdf ulotki znajduję się tutaj: https://ustron.pl/pl/3-ustronska-noc-muzeow,2331.  Po uzbieraniu co najmniej 10 pieczątek podczas 3. Nocy Muzeów zapraszamy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Ap. Jakuba Starszego po odbiór upominku.  

AK, Fb

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: