II Międzynarodowa Konferencja z cyklu ''Wczesna interwencja''
Jako pierwszy przemawiał prof. Robin Mc William z uniwersytetu w Alabamie. Chociaż sam przemawiał w języku angielskim, jego wypowiedzi były na bieżąco tłumaczone na język polski. Chociaż temat rozwoju dziecka urodzonego przedwcześnie wydaje się być trudny, nie brakowało humorystycznych akcentów – W wieku 4 lat sukcesem jest nie sikać w majtki. W wieku 12 lat mieć przyjaciół. W wieku 18 posiadać prawo jazdy, a w wieku 20 lat uprawiać seks. Idąc dalej, w wieku 7o lat sukcesem jest uprawiać seks, w wieku 75 lat sukces to posiadanie prawa jazdy, a w wieku 80 nie sikać w majtki – żartował profesor. Poruszane zostały również poważniejsze tematy – metody pracy, stosowane w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, są zaczerpnięte od metod pracy z dorosłymi – można było usłyszeć w dalszej części przemowy.
Następnie przemawiali przedstawiciele polskiego, czeskiego, holenderskiego oraz rosyjskiego świata naukowego. Każdy z wykładów w jakiś sposób odnosił się zarówno do samej problematyki przedwczesnych porodów, jak i metod działania, jakie powinny zostać podjęte w ich wypadku. Mogliśmy dowiedzieć się miedzy innymi, że dzisiejsza medycyna daje zdecydowanie większe szanse na przeżycie i poprawne funkcjonowanie takiego dziecka, niż kiedykolwiek wcześniej.
Konferencja dotycząca problemu przedwcześnie urodzonych dzieci będzie trwała do soboty (21.10) włącznie. Planowane są jeszcze między innymi dalsze wykłady w części naukowej oraz warsztaty, dotyczące między innymi prawidłowej opieki nad wcześniakami oraz dbałości o odpowiedni rozwój dziecka w warunkach domowych. W konferencji mają okazję wziąć udział nie tylko zaproszeni goście, ale również studenci i osoby zainteresowane spoza uniwersytetu.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.