Ich bronią jest węch
Psy służbowe śląskiej Służby Celnej odgrywają istotną rolę w ujawnianiu przemytu narkotyków i wyrobów tytoniowych. Dwa z nich to owczarki belgijskie wyszkolone do wyszukiwania wyrobów tytoniowych, pozostałych pięć- to labradory - specjaliści w wykrywaniu narkotyków oraz wyrobów tytoniowych.
Bardzo często wraz ze swymi przewodnikami biorą udział w policyjnych akcjach zwalczania przestępczości narkotykowej.
Psy przeszukują bardzo różne miejsca, są to domy, mieszkania, hangary, piwnice, komórki, ale również ciężarówki, pociągi, autokary, samochody, a także same osoby oraz ich bagaże i ubrania. Warunki pracy psa i jego przewodnika są trudne, często wymagają przeszukania osoby, która zachowuje się agresywnie z powodu zatrzymania i podejrzeń. Stąd przeszukujący pies musi być szkolony w taki sposób, aby kontrolował sytuację według poleceń przewodnika. Zespół przewodnik-pies musi stanowi zgrany duet, który w razie zaistnienia trudnej sytuacji reaguje natychmiast bez narażenia życia i zdrowia osób uczestniczących w akcji. Pełna współpraca przewodnika z psem to gwarancja sukcesu.
Istnieją metody szkolenia, podczas których uczy się psa przeszukiwania w ściśle określony, systematyczny sposób i pozostawia mu bardzo wąski margines na własny koncept poszukiwań.
Istotnym elementem Sekretne schowki kontra psi węch prawidłowej współpracy zespołu przewodnik-pies jest wspólny trening. To wtedy przewodnik uczy się rozpoznawać wszystkie sygnały (ruchy ogona, ustawienie uszu itp.), informujące o przebiegu pracy oraz motywacji psa. Pozwala to na prawidłowe interpretowanie zachowania psa podczas rzeczywistej akcji. Podczas wspólnych ćwiczeń buduje się więź, która jest gwarantem efektywnej pracy.
Grażyna Kmiecik (Izba Celna w Katowicach) mat.pras.
Czytaj również:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.