Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

I Ogólnopolska Tyflokonferencja - Zobaczyć Niewidzialne: ''Niewidomi we współczesnym świecie'' - relacja

We wtorek (22.11.) w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się I Ogólnopolska Tyflokonferencja - Zobaczyć Niewidzialne: ''Niewidomi we współczesnym świecie'' Zorganizowana przez Koło Naukowe Pedagogów oraz Zakład Pedagogiki Specjalnej przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie przy udziale cieszyńskiego koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych i Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego ''Feniks'' z Cieszyna.

Konferencję oficjalnie otworzył Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie prof. dr hab. Zenon Gajdzica.

W konferencji uczestniczyli zarówno studenci, jak i osoby na co dzień pracujące z środowiskiem osób niewidomych, osoby niewidome, słabo widzące oraz zaproszeni goście.

Wielu prelegentów było osobami niewidomymi lub słabowidzącymi. Prezes Instytutu „Alfa Prim”, który również prowadził jeden z wykładów jest osobą głucho-niewidomą. O historii niewidomych w Polsce na wstępie mówiła Dorota Moryc – Prezes okręgu śląskiego Polskiego Związku Niewidomych.

Wspomniany wcześniej Prezes „Alfa Prim” Krzysztof Wostal w swoim wystąpieniu przedstawił w skrócie problem nauczania i uczenia się dorosłych osób z dysfunkcją wzroku sam będąc nauczycielem zarówno osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

O zastosowaniu koncepcji salutogentycznego paradygmatu zdrowia w tworzeniu pomocy dydaktycznych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową w zakresie edukacji zdrowotnej mówiła Magdalena Wrzesińska.

Bardzo ciekawą prelekcję przedstawił Marek Jakubowski tyflopedagog w Ośrodku dla dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania oraz osoba prowadząca w tym ośrodku Muzeum pomocy dydaktycznych skierowanych dla osób niewidomych oraz słabo widzących. Temat jego wystąpienia to: „Pomoce dydaktyczne dla niewidomych sprzed 250 lat”. Na zakończenie swojego wystąpienia zaprosił do siebie na „zobaczenie”, „obrajlowanie” tego, co udało mu się zgromadzić u siebie w szkole.

Aktualne poglądy na możliwości komunikacji alternatywnej osób głuchoniewidomych w Polsce i Republice Czeskiej przedstawił, na co dzień pracujący z takimi osobami zarówno w Polsce i Republice Czeskiej, Tomasz Kasprzak.

Od dwóch lat w sieci osoby niewidome, słabo widzące oraz niesłyszące dzięki Fundacji „Katarynka” mogą na stronie internetowej www.adapter.org.pl oglądać filmy z audiodeskrypcją i napisami. Właśnie o tym portalu skierowanym do wszystkich bezpłatnie i bez logowania mówiły: Alina Szeptycka i Ewa Romanowska z „Adaptera”.

Z minirecitalem dla wszystkich wystąpiła niewidoma flecistka i skrzypaczka Natalia Anna Kaczor, studentka m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ale nie jest to jedyna uczelnia, na której studiuje.

Druga część tyflokonferencji to dwie sekcje dyskusyjne, w których można było dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o sporcie i turystyce w procesie rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, zatrudnianiu osób niewidomych w Rosji na przykładzie działalności Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niewidomych (VOS), Studiowaniu interdyscyplinarnym z perspektywy niewidomej studentki czy przepisach prawnych dotyczących osób niewidomych.

Trzecia, ostatnia część to pokazy sprzętu gospodarstwa domowego dla osób niewidomych, obsługa komputera przez osoby niewidome, prezentacja pisma Braille’ z wykorzystaniem maszyny do pisania jak i tabliczki. Można było spróbować swoich sił w grze w warcaby, szachy z słabo widzącym członkiem klubu „Pionek” z Bielska Białej.

Na zakończenie główna organizatorka zaprosiła już na przyszły rok, bo chciałaby, aby taka konferencja stała się spotkaniem cyklicznym.
 

Andrzej Koenig

 


źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: