I Ogólnopolska Tyflokonferencja - Zobaczyć Niewidzialne: ''Niewidomi we współczesnym świecie'' - relacja
Konferencję oficjalnie otworzył Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie prof. dr hab. Zenon Gajdzica.
W konferencji uczestniczyli zarówno studenci, jak i osoby na co dzień pracujące z środowiskiem osób niewidomych, osoby niewidome, słabo widzące oraz zaproszeni goście.
Wielu prelegentów było osobami niewidomymi lub słabowidzącymi. Prezes Instytutu „Alfa Prim”, który również prowadził jeden z wykładów jest osobą głucho-niewidomą. O historii niewidomych w Polsce na wstępie mówiła Dorota Moryc – Prezes okręgu śląskiego Polskiego Związku Niewidomych.
Wspomniany wcześniej Prezes „Alfa Prim” Krzysztof Wostal w swoim wystąpieniu przedstawił w skrócie problem nauczania i uczenia się dorosłych osób z dysfunkcją wzroku sam będąc nauczycielem zarówno osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
O zastosowaniu koncepcji salutogentycznego paradygmatu zdrowia w tworzeniu pomocy dydaktycznych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową w zakresie edukacji zdrowotnej mówiła Magdalena Wrzesińska.
Bardzo ciekawą prelekcję przedstawił Marek Jakubowski tyflopedagog w Ośrodku dla dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania oraz osoba prowadząca w tym ośrodku Muzeum pomocy dydaktycznych skierowanych dla osób niewidomych oraz słabo widzących. Temat jego wystąpienia to: „Pomoce dydaktyczne dla niewidomych sprzed 250 lat”. Na zakończenie swojego wystąpienia zaprosił do siebie na „zobaczenie”, „obrajlowanie” tego, co udało mu się zgromadzić u siebie w szkole.
Aktualne poglądy na możliwości komunikacji alternatywnej osób głuchoniewidomych w Polsce i Republice Czeskiej przedstawił, na co dzień pracujący z takimi osobami zarówno w Polsce i Republice Czeskiej, Tomasz Kasprzak.
Od dwóch lat w sieci osoby niewidome, słabo widzące oraz niesłyszące dzięki Fundacji „Katarynka” mogą na stronie internetowej www.adapter.org.pl oglądać filmy z audiodeskrypcją i napisami. Właśnie o tym portalu skierowanym do wszystkich bezpłatnie i bez logowania mówiły: Alina Szeptycka i Ewa Romanowska z „Adaptera”.
Z minirecitalem dla wszystkich wystąpiła niewidoma flecistka i skrzypaczka Natalia Anna Kaczor, studentka m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, ale nie jest to jedyna uczelnia, na której studiuje.
Druga część tyflokonferencji to dwie sekcje dyskusyjne, w których można było dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o sporcie i turystyce w procesie rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku, zatrudnianiu osób niewidomych w Rosji na przykładzie działalności Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niewidomych (VOS), Studiowaniu interdyscyplinarnym z perspektywy niewidomej studentki czy przepisach prawnych dotyczących osób niewidomych.
Trzecia, ostatnia część to pokazy sprzętu gospodarstwa domowego dla osób niewidomych, obsługa komputera przez osoby niewidome, prezentacja pisma Braille’ z wykorzystaniem maszyny do pisania jak i tabliczki. Można było spróbować swoich sił w grze w warcaby, szachy z słabo widzącym członkiem klubu „Pionek” z Bielska Białej.
Na zakończenie główna organizatorka zaprosiła już na przyszły rok, bo chciałaby, aby taka konferencja stała się spotkaniem cyklicznym.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.