Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Honorowa Złota Cieszynianka - sylwetka Haliny Szotek

11 listopada zostały wręczone nagrody Srebrnych Cieszynianek, którymi honoruje się osoby zasłużone dla gmin naszego powiatu. Laureatów wyróżniają władze poszczególnych miejscowości czy całego powiatu, ale nie tylko. Przyznaje się także Honorową Złotą Cieszyniankę, którą nagradza Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. W tym roku wybrało ono Halinę Szotek.

Poniżej zamieszczamy sylwetkę laureatki oraz materiał wideo z gali.

Pani Halina Szotek - skoczowianka, nauczycielka historii, muzealnik. Studiowała historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę dyplomową: "Skoczów w okresie międzywojennym, na podstawie lokalnej prasy" obroniła w 1970 r. W 1974 r. ukończyła studia podyplomowe z historii najnowszej na tej samej uczelni. Od 1973 r. pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w Skoczowie pod dyrekcją Jana Wantuły. Była opiekunem Rady Młodzieżowej, Szczepu Starszoharcerskiego i Szkolnego Klubu Krajoznawczo - Turystycznego. Jako harcmistrz należała do kadry kształcącej referatu starszoharcerskiego Komendy Chorągwi Bielskiej. Wraz z uczniami pracowała przy czyszczeniu sklepień XIV-wiecznych piwnic i stiuków kaplicy w zabytkowej kamieniczce przy ul. Fabrycznej. Za działalność pedagogiczną otrzymała w 1978 r. nagrodę ministerialną II stopnia. Równolegle działała w sekcji historycznej Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Wraz z dyrektorem J. Wantułą i inż. L. Sikorowskim wykonali inwentaryzację archiwaliów skoczowskich, głównie dokumentów pergaminowych, przygotowali dokumentację historyczną dla Pracowni Konserwacji Zabytków w Krakowie, zorganizowali wystawę: Skoczów — moje miejsce na ziemi. Od 1 VIII 1982 r. zatrudniona w Muzeum w Cieszynie jako pracownik ds. organizacji muzeum w Skoczowie. Nadzorowała remont zabytkowej kamieniczki z 1793 r., opracowała scenariusz ekspozycji muzealnej, założyła księgi inwentarzowe. Od miasta przejęła skrzynię z dokumentami pergaminowymi, obrazami J. Klimka z ratuszowego fryzu i teki z pracami K. Prausa. W 1983r. zorganizowała wystawę: Śląskowi serce i pióro, do Skoczowa wróciły eksponaty z byłego Muzeum Biograficznego G. Morcinka, zdeponowane w 1974 r. w Cieszynie. W 1984 r. jako prezes Macierzy ZC przygotowała 4 tablice, umieszczone na domach, w których w latach 1919-1934 mieszkał G. Morcinek. Nagrywała audycje w Polskim Radiu w Katowicach, była konsultantem audycji telewizyjnej w Ośrodku TV w Bytkowie oraz filmu A. Halora nt. życia i twórczości pisarza. Muzeum im. G. Morcinka zostało otwarte 20 XII 1986 r. Kierowała nim do 31 XII 2005 r. W 1985 r. została kierownikiem Grupy Roboczej Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Gustawa Morcinka w Skoczowie. Pomnik został odsłonięty 5 XII 1987r.,
a Komitet Budowy przekształcił się w 1988 r. w Towarzystwo im. G. Morcinka. Zarząd Główny miał siedzibę przy muzeum, podobnie jak powołana z inicjatywy H. Szotek Liga Szkół Morcinkowskich, a potem Klub Propozycji. Organizowała sejmiki szkół morcinkowskich, konkursy wiedzy o patronie, pomagała szkołom przygotowującym się do nadania imienia Gustawa Morcinka. W 1988 r. została laureatka, Nagrody Morcinkowskiej, przyznawanej przez Wydawnictwo EPOKA w Warszawie. Jako prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej przyczyniła się do powołania w Skoczowie w 1989 r. Liceum Ogólnokształcącego. W latach 1990-2004 redagowała dwutygodnik "Gazeta Skoczowska", a w latach 1993-2006 Kalendarz Skoczowski, wydawane przez Zarząd Główny Towarzystwa im. G. Morcinka. W 1991 r. wraz z PZKO organizowała 100. rocznicę urodzin śląskiego pisarza, m.in. opracowała i wyznakowała w Skoczowie Szlak Morcinkowski. W 1994 r. wraz z Gminą Żydowską w Bielsku-Białej organizowała obchody 140 rocznicy budowy skoczowskiej synagogi, a w 1997 r. odrestaurowania cmentarza w Wilamowicach. W ramach przygotowań do kanonizacji Jana Sarkandra opracowała w 1994 r. Szlak Sarkandrowski. w Sarkandrówce zorganizowała Muzeum św. Jana Sarkandra, które w następnym roku przekształciło się w Muzeum Parafialne. Z jej inspiracji powstał film "Droga" w reżyserii Stanisława Janickiego i sztuka "Tak to było" Beaty Sabath, wystawiona w czasie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 2 V 1995 r. W 1997 r. opracowała i wyznakowała Szlak Skoczowskich Zabytków. Redagowała wydawnictwa rocznicowe dla skoczowskiej garbarni (1999 r.), Koła Pszczelarzy, Szkoły im. Jana Marka w Pogórzu, zbiory opowiadań i wierszy pisanych gwarą przez Jana Chmiela, Stanisławy Jabłonkowej i Urszuli Korzonek, monografie Simoradza i Harbutowic, Słownik Biograficzny Ziemi Cieszyńskiej — Suplement — Józefa Golca. Opracowała wydawnictwo: "Trudna droga do Polski. 90 rocznica Bitwy pod Skoczowem" oraz "Jan Sarkander", z okazji 15. rocznicy kanonizacji. W ostatnich latach w Miesiącach Pamięci Narodowej prowadziła sesje poświęcone: Żołnierzom Wyklętym, Martyrologii skoczowskich nauczycieli i 1050. rocznicy chrztu Polski. W 2000 r. otrzymała odznakę "Zasłużony w rozwoju województwa bielskiego" i Laur Srebrnej Cieszynianki. a w 2002 r. Zasłużony Działacz Kultury. Od 2008 r. prowadzi w Miejskim Centrum Kultury "Integrator" cykl "Spotkania z historią". Jest autorką prawie 500-stronicowej publikacji „Skoczów. Szkice do monografii", która ukazała się w drugiej połowie 2017 r. W opracowaniu jest „Skoczowski słownik biograficzny", który będzie suplementem do „Szkiców...". W 2017 r. rada miejska uchwaliła nadanie Honorowego Obywatelstwa Skoczowa Halinie Szotek — jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-02 10:45:06
krzysztof.mm: co tekst to blamaż - 'Honorowa ZŁOTA Cieszynianka' dla HSz
2018-12-02 11:55:43
Marzanna: krzysztof.mm skończ i wstydu oszczędź, nie pisz już nic więcej bo się strasznie ośmieszasz. Znasz tą panią do kostek jej nie umywasz.. Jesteś straszną kreaturą brak mi słów. Dowiedz się i poczytaj co kolwiek o tej pani a później pisz.
2018-12-02 14:25:09
krzysztof.mm: moherowe pisiorstwo w całej okazałości - głupota, agresja, analfabetyzm
2018-12-02 14:44:32
wyśmienity cwaniaczek: po pierwsze P. Szotek nie jest cieszyniankom więc powinna dostać skoczowiankę a po drugi powinna dostać złotą nagrodę bo srebrne ma już włosy .........
2018-12-02 19:41:07
krzysztof.mm: no i złotą dostała, ale na ox tego szczegółu nie zauważyli
2018-12-02 19:44:18
bronek91: krzysztof.mm niczym przysłowiowa Marianna/Marian wystawia swoje przykładowe szeroko rozumiane cztery litery czy trzy grosze w sposób ostentacyjny na widok publiczny z poczuciem nadziei, iż ktoś, jakaś potencjalna ofiara, się skusi i skorzysta z okazji. Jeżeli ktoś w odpowiedni i zakładany ze strony krzysztof.mm sposób przysłowiowo połknie przynętę. Wówczas powstanie wielki lament a czynność prowokowana ze strony przysłowiowej Mariany/ Mariana nagle stanie się przykładem przestępstwa/nietolerancji i sam Bóg wie czego jeszcze. Najpierw krzysztof.mm przedstawia się w roli swoistego „wyśmienitego cwaniaczka” aby sprowokować oczekiwane zachowanie. Tylko w tym celu aby później sztucznie wykreować się jako ofiara i epatować swoją rzekomą krzywdą. Następnie oczekiwana odpowiedź (o ile w jakiś sposób spełnia pokładane założenie) zostaje maksymalnie eksploatowana i przedstawiana jako przykład właśnie na „moherowe pisiorstwo w całej okazałości - głupota, agresja, analfabetyzm.”→ cytat. Jak można w oparciu o zamieszczane przez niego wpisy zauważyć, krzysztof.mm NIE ZALEŻY NA PRAWDZIE TYLKO PROWOKACJI. Zatem nie zraża się żadną potencjalną krytyką, wręcz przeciwnie, im bardziej jest czyniona zwłaszcza na podstawie emocji tym większą sprawia to użytkownikowi wymienionego nicku przyjemność.
2018-12-02 20:20:24
bronek91: Pani Szotek gratuluję wyróżnienia, na które w pełni zasługuje. Powinna być przedstawiana jako wzór dla miejscowych miłośników i znawców tematyki historycznej i nie tylko. Osoba o bardzo ogromnej wiedzy związanej z regionem. Niestety takich ludzi jest niewiele, przez co różne mity np. o rzekomym braku polskości Śląska Cieszyńskiego w ramach przestrzeni dziejowej trafiają na podatny grunt. Życzę jeszcze długich i owocnych lat działalności. Inaczej różnego rodzaju jaczejki, które mnożą się w regionie, zaleją nas swoją tanią propagandą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: