Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Historie Agnieszki Osieckiej - Wiktoria Węgrzyn

We wtorek (03.10.2017) rozpoczęła się XXVII edycja festiwalu teatralnego ''Bez Granic''. Wydarzenie do 2004 roku nosiło nazwę Festiwalu na Granicy, jednak w związku z przystąpieniem Polski do UE nazwa została zmieniona. Geneza festiwalu sięga do lat, kiedy Polska oraz ówczesna Czechosłowacja wracały do rodziny państw demokratycznych, w związku z czym mieszkańcy obu stron Olzy postanowili podjąć wspólne działania mające na celu promowanie kultury.

- Początkowo podczas festiwalu szlabany oddzielające oba państwa były podnoszone. Dzisiaj już nie trzeba tego robić, ponieważ mieszkańcy obu stron Olzy tworzą swojego rodzaju wspólnotę. Jednak samo zniesienie odpraw celnych i swobodny przepływ osób w żaden sposób nie zwieńczył integracji. Dobrze, że nie przestajemy się jednoczyć i że wciąż działamy wspólnie – mówił Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski.

Pierwszym wydarzeniem festiwalu „Bez Granic” był koncert „Historie Agnieszki Osieckiej” w aranżacji absolwentki PWST w Krakowie, Wiktorii Węgrzyn. Publiczność była zachwycona, zarówno głosem artystki, jak i jej temperamentem i dostosowaniem zachowania do poszczególnych utworów. Całość połączona była z przybliżeniem bardzo ciekawego życiorysu autorki tekstów.

- Agnieszka Osiecka to polska poetka, pisarka i dziennikarka. Jednak przede wszystkim autorka tekstów piosenek. W swoim barwnym życiu stworzyła ich ponad 2000. Dlaczego jednak jej piosenki były tak chętnie wykonywane przez różnego rodzaju artystów i dlaczego do dnia dzisiejszego są znane i lubiane? Chyba wszystko za sprawą faktu, że są autentyczne i jednocześnie dowcipne – mówiła ze sceny Wiktoria Węgrzyn.

W czasie trwania wydarzenia mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych utworów. Całość rozpoczęła aranżacja piosenki „Zielono mi” a następne utwory tylko utwierdzały widzów w przekonaniu, że warto było tego dnia wybrać się do teatru im. A. Mickiewicza. Dobór piosenek był bardzo trafiony a ich zapowiedzi były humorystyczne i ciekawe, z pewnością niejedna osoba po wyjściu z teatru postanowiła sięgnąć po biografię Osieckiej.

- Osiecka nie potrafiła wytrzymać zbyt długo w jednym miejscu, trzy czwarte roku spędzała w podróży. Nie zawsze musiała ta podróż mieć jakiś konkretny cel, czasami szukała tylko i wyłącznie pretekstu. Pojechała do Kazimierza, więc stwierdziła że stamtąd jest już niedaleko do Krakowa, więc odwiedzi koleżankę. Następnie znalazła się w Wiedniu, a później w Nowym Jorku – tymi słowami Wiktoria Węgrzyn zapowiedziała piosenkę „Mława”. Równie ciekawe były zapowiedzi utworów „Jestem śliczna, higieniczna” czy tez „Jak dobrze mieć sąsiada”.

Festiwal Teatralny rozpoczął się koncertem historii Agnieszki Osieckiej, a następnie widzowie mogli przenieść się do teatru w Czechach, aby podziwiać czeską wersję przedstawienia „Zabawa w Koty”. Przez najbliższe dni różnego rodzaju spektakle będą się odbywać po obu stronach Olzy. Szczegółowy program pod tym adresem: http://www.borderfestival.eu/

Portal ox.pl jest patronem medialnym wydarzenia

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: