Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Historia żywa. Zamkowe Spotkania z Historią - II Edycja

W okresie wakacji letnich Gmina Cieszyn i Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości zamierza zorganizować na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym w ramach drugiej edycji projektu „Zamkowe spotkania z historią”

dwie historyczne imprezy plenerowe, popularyzujące historię regionu, upamiętniające wybitne osobistości oraz zdarzenia historyczne związane z miastem Cieszynem i zamkiem cieszyńskim. Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów. Zadanie obejmuje organizację inscenizacji historycznych wydarzeń oraz życia codziennego na Wzgórzu Zamkowym od X do XVII wieku, warsztatów artystycznych dla dzieci i dorosłych oraz prelekcji historycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia związane z projektem jest bezpłatny.

Harmonogram imprez historycznych:

29 VI – 1 VII 2007 „Od plemienia do państwa”
3 – 5 VIII 2007 „Zmierzch epoki Piastów”



29 VI – 1 VII „Od plemienia do państwa”

Ramowy program imprezy

piątek 29 czerwca

10:00 – 14:00 WARSZTATY PLASTYCZNO-TEATRALNE
Warsztaty dla dzieci poprowadzą animatorzy ze Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej pod kierownictwem artystycznym Jolanty Wozimko. Obowiązują zgłoszenia do 25.06.07.
MIEJSCE: pracownie ceramiki i tkacka

sobota 30 czerwca

10.00 – 16.00 WARSZTATY ŚPIEWU CHORAŁÓW GREGORIAŃSKICH
Warsztaty skierowane do chórzystów odbędą się pod kierownictwem artystycznym Benedyktynów z Tyńca. Obowiązują zgłoszenia do 25.06.07.
MIEJSCE: sala konferencyjna Zamku Sztuki

10.00 – 14.00 POSZUKIWACZE CIESZYŃSKICH SKARBÓW
Fabularyzowana gra terenowa odbywać się będzie na starówce cieszyńskiej oraz Górze Zamkowej. Wymagać będzie od uczestników podstawowej wiedzy na temat historii miasta i jego zabytków. W grze może wziąć udział max. 5 drużyn. Na zwycięzców czekają nagrody!!! Obowiązują zgłoszenia do 25.06.07. Grę poprowadzi Bractwo Fantasy „Klan Smoczej Paszczy”.

sobota 16.00 MSZA ŚW. ŁACIŃSKA

Mszy św. przewodniczyć będą Ojcowie Benedyktyni z Tyńca. W trakcie liturgii usłyszymy chorały gregoriańskie.
MIEJSCE: Rotunda św. Mikołaja

niedziela 1 lipca

11.00 – 18.00 WYSTAWA BULLI PAPIESKIEJ Z 1155 R.
W bulli protekcyjnej papieża Hadriana IV wśród pogranicznych grodów Śląska wymieniona jest kasztelania cieszyńska. Jest to pierwsza pisemna wzmianka o przyszłym mieście. Replika dokumentu jest własnością Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
MIEJSCE: Rotunda św. Mikołaja

11.00 – 12.00 O CIECHANIE, KTÓRY NA DZIELNEGO WOJA WYRÓSŁ
Spektakl lalkowy z udziałem dzieci w reżyserii Jolanty Wozimko.
MIEJSCE: amfiteatr pod Wieżą Piastowską.

12:00 – 14:00 i 15:30 – 16:30 POKAZY RZEMIOSŁ DAWNYCH
Garncarstwo, tkactwo, kowalstwo i bartnictwo wczesnośredniowieczne w wykonaniu członków Stowarzyszeń: „Gauda” i „Palenica”
MIEJSCE: plenery Wzgórza Zamkowego

11.00 – 14.00 i 15.00 – 18.00 WARSZTATY Z MISTRZEM
Skryptorium czyli iluminatorstwo i liternictwo romańskie pod kierownictwem artystycznym Henryka Sakwerdy – wybitnego kaligrafa, współtwórca pisma śląskiego „Silesiany”. Obowiązują zgłoszenia do 25.06.07.
MIEJSCE: Stara Baszta Zamku Sztuki.

14:30- 15:30 REBELIA I NAJAZD BRZETYSŁAWA I
Inscenizacja historyczna z udziałem Bielskiej Drużyny Najemnej, Posłanników Chorsa, Drengów znad Górnej Odry i aktorów Sceny Polskiej Tesinskieho Divadla
MIEJSCE: plenery Wzgórza Zamkowego

16:30- 17:30 ODZYSKANIE ŚLĄSKA
Inscenizacja historyczna z udziałem Drużyn Wczesnośredniowiecznych i aktorów Tesinskieho Divadla
MIEJSCE: plenery Wzgórza Zamkowego

18:00 – 19:00 ZIEMIA CIESZYŃSKA ZA PIERWSZYCH PIASTÓW
wykład prof. Idziego Panica
MIEJSCE: sala konferencyjna Zamku Sztuki



Informacje i zapisy na wybrane punkty programu tel. 033/ 851 08 21 w.14, turystyka@zamekcieszyn.pl

Partnerzy projektu:
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Książnica Cieszyńska
Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej
Tesinske Divadlo Scena Polska



Zapraszamy na kolejne „Zamkowe spotkania z historią”
3 – 5 VIII 2007 II cz. ZMIERZCH EPOKI PIASTÓW


Tło historyczne imprezy „Od plemienia do państwa”

O kryzysie państwa piastowskiego i okolicznościach ufundowania Rotundy cieszyńskiej.

Nie istnieją źródła pisane które, potwierdzałyby okoliczności wybudowania w połowie XI wieku kamiennej świątyni w Cieszynie. Historia Rotundy od zarania jej istnienia ściśle związana jest z dziejami grodu cieszyńskiego, pierwotnie strażniczo-kasztelańskiego, a od roku 1280 zamku-rezydencji Piastów Cieszyńskich. Według historyków Cieszyn powstał pod koniec X wieku, natomiast powstanie Rotundy związane jest z wiekiem XI i z czasami panowania w Polsce księcia Kazimierza Odnowiciela. Nasza historia rozpocznie się w czasach jeszcze wcześniejszych. Lata 1034 – 1039 przyjęło się określać jako „mroczny” okres w historii Polski. Powstanie ludowe i towarzysząca mu reakcja pogańska spowodowały poważny kryzys państwa piastowskiego. Bezpośrednim powodem powstania były narastające obciążenia ludności na rzecz państwa i Kościoła oraz zapewne opór przeciwko nowej religii. Rebelia objęła również Śląsk, który wraz z Ziemią Cieszyńską od 990 roku znajdował się w rękach Piastów. Zaledwie siedemdziesiąt lat od przyjęcia chrześcijaństwa na ziemiach polskich doszło do nawrotu pogaństwa i upadku władzy monarszej. Na domiar złego około roku 1038 najazd księcia czeskiego Brzetysława spustoszył Ziemię Wielkopolską i Śląską. Czeski władca obsadził swoimi wojskami grody śląskie, odrywając je na kilkanaście lat od osłabionego państwa piastowskiego. W roku 1050 Kazimierz Odnowiciel odzyskał zbrojnie Śląsk, z wyjątkiem znacznej części ziemi Gołęszyców (dzisiejszy Śląsk Opawski). Grody: Głubczyce, Karniów i Opawa pozostały przy czeskich Przemyślidach. Na odzyskanych ziemiach Kazimierz wskrzesił organizację kościelną. Ziemia Cieszyńska znajdowała się wówczas w granicach diecezji wrocławskiej. Wtedy zapewne biskup Hieronim po powrocie do stolicy diecezji we Wrocławiu przystępuje do budowy kamiennej kaplicy grodowej na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Przypuszczalnie w pierwszej fazie Rotundą opiekowali się benedyktyni. Nie wykluczone też że spełniała inne funkcję m.in. kościoła parafialnego dla odradzającej się po buncie ludowym na Ziemi Cieszyńskiej wiary chrześcijańskiej.

Tekst opracowano na podstawie:
A. i A. Galas „Dzieje Śląska w datach”; wyd. CADUS Wrocław 2004
W. Iwanek „Kilka uwag o romańskiej Rotundzie zamkowej w Cieszynie: w: Rocznik muzealny 1969
źródło: ŚZSiP
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: