Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: zmiany w kulturze od nowego roku

Na posiedzeniu Rady Gminy Hażlach, które odbyło się 17 czerwca 2020, radni podjęli uchwałę o zamiarze połączenia w jedną jednostkę dwóch haźlaskich instytucji kultury. Chodzi o Gminną Bibliotekę Publiczną i Gminny Ośrodek Kultury. Połączenie ma nastąpić 1 stycznia 2021 roku.

Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu mają od 1 stycznia 2021 roku połączyć się w jedną instytucję o nazwie Gminna Biblioteka Publiczna, Ośrodek Kultury, Nauki i Sportu w Hażlachu. W skład nowoutworzonej jednostki kultury wejdą załoga i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu. Planowane połączenie ma przyczynić się do lepszego organizowania i zarządzania szeroko pojętą działalnością kulturalną w Gminie Hażlach. Na czele nowej instytucji stanie jeden dyrektor, którego głównym celem będzie koordynacja działalności obu instytucji - Pomysł połączenia obu instytucji nie jest nowy i był rozważany już kilka lat temu. Rozpoczęty proces konsolidacji instytucji skorelowany jest z nabyciem praw emerytalnych przez niektórych pracowników, dlatego nie przewiduje się redukcji etatów, który wynikałby z połączenia obu instytucji – wyjaśnia Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Zdaniem radnych reforma ma dostosowanie struktury i metod działania do aktualnych potrzeb, a dzięki połączeniu stworzony zostanie spójny i jednolity system działania w zakresie kultury, sportu i nauki. Fuzja ma również pozytywny wymiar ekonomiczny – jedna instytucja to niższe koszty (m.in. obsługi finansowo-księgowej) - Poprzez połączenie nastąpi centralizacja zarządzania zasobami ludzkimi w tym połączenie służb finansowo – księgowych, ujednolicenie zarządzaniem nieruchomościami, obsługą sprzętu, urządzeń itp., co przyczyni się do bardziej racjonalnego wykorzystania istniejącego potencjału obu instytucji, co w kontekście racjonalizacji kosztów ma ogromne znaczenie – wyjaśnia Sikorski, dodając, że łatwiej będzie również organizować różnego rodzaju imprezy, a połączenie korzystnie wpłynie na ich poziom - Z dwóch dobrze funkcjonujących instytucji, w wyniku efektu synergii, powstanie podmiot, który z jednej strony będzie dbał o ciągły rozwój posiadanej infrastruktury, a z drugiej wspierał rozwój inicjatyw organizacji pozarządowych poprzez pielęgnowanie zasad dialogu i partycypacji społecznej podczas realizowanych wydarzeń kulturalno-sportowych – uzupełnia.

Wstęp do połączenia już za nami. Radni podjęli uchwałę, która zapoczątkowała procedurę zmian. Nowa instytucja ma ruszyć z początkiem nowego (2021 roku).

red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-23 17:52:56
Ruben: Pewnie chodzi o pieniądze, ale myślę, że to nieszczęśliwy pomysł...
2020-06-23 20:40:54
M53: Czy ja dobrze czytam? Haźlaskich? "Na posiedzeniu Rady Gminy Hażlach, które odbyło się 17 czerwca 2020, radni podjęli uchwałę o zamiarze połączenia w jedną jednostkę dwóch haźlaskich instytucji kultury." Hażlach jest od "haźla", bo wydaje mi się, że od "hazen", czyli króliczych jam- to tak w skrócie. Ale może rzeczywiście nie hażlaskich, a haźlaskich ma być?
2020-06-23 21:06:32
nugrud: @M53 nazwa jest nie od króliczych jam, tylko od leszczyny, po niemiecku Haseln, czyli tak jak Leszna.
2020-06-25 15:30:20
M53: Nugrud. No dobrze, ale tu jest informacja o nazwie "Hażlach" https://wiadomosci.ox.pl/gmina-hazlach-ma-swojego-kicaka,34917 "Jak podkreślał Stoszek, już w nazwie Gminy Hażlach mamy odniesienie do zająca, ponieważ wywodzi się ona z języka niemieckiego „Hasenloch”, czyli zajęczy dół. " Czy od leszczyny, czy od zająca- nazwa miejscowości to Hażlach. Mnie chodzi o to, że chyba powinno być "hażlaskiej" od Hażlach, a nie haźlaskiej od Haźlach?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: