Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: za śmieci więcej

Nowy Rok to zwykle nowe ceny – w powiecie cieszyńskim w górę poszybowały m.in. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nad tym tematem pochylili się radni z Hażlacha, którzy w grudniu zdecydowali, że podwyżka będzie.

Śmieci spędzają sen z powiek większości samorządów w powiecie cieszyńskim. Nie inaczej jest w Hażlachu, gdzie radni pochylili się nad tematem podwyżek cen odbioru odpadów komunalnych podczas grudniowej sesji. Rada Gminy Hażlach zadecydowała, że w 2021 roku podwyżki będą – ma to związek z rosnącymi cenami odbioru odpadów i dużą ilością odpadów, które są produkowane w gminie. Po przeliczeniu ile będzie kosztował w 2021 roku odbiór odpadów w Gminie Hażlach, podzieliliśmy tę kwotę przez liczbę mieszkańców i na tej podstawie zostały ustalone stawki miesięczne za wywóz śmieci. Gmina w tym przypadku stara się zbilansować koszty, i tak szacuje się, że z budżetu Gminy do wywozu odpadów dopłacimy około pół miliona – mówi pracownica hażlaskiego Referatu Gospodarki Komunalnej.

W 2020 roku stawka za odbiór odpadów na osobę w Hażlachu wynosiła 19,30 zł, teraz kwota została podniesiona do 29 złotych miesięcznie w przypadku zbiórki selektywnej i 58 złotych, gdy w gospodarstwie domowym odpady nie są segregowane. Skąd tak duża podwyżka? Wszystko za sprawą faktu, że podczas grudniowego przetargu na odbiór śmieci najniższa oferta i tak była stosunkowo wysoka, oraz w związku ze zmianą rozliczania się przez gminę – od 2019 roku gmina nie płaci ryczałtu za odbiór śmieci, lecz rozlicza się za każdą odebraną tonę – w związku z rosnącymi kosztami i swojego rodzaju monopolem, polegającym na tym, że do przetargów staje jedna firma, w związku z czym nie ma wyboru pomiędzy poszczególnymi ofertami, koszty odbioru śmieci rosną, trzeba więc było podnieść stawki. Płacimy za każdą odebraną tonę, a mieszkańcy gminy średnio produkują ponad 400 kilo odpadów na osobę. Jeżeli będzie produkowanych mniej odpadów, ceny wywozu spadną – wyjaśniają pracownicy UG Hażlach.

 Co więcej, od stycznia 2021 roku zmienia się sposób odbierania odpadów „BIO”. Nie będą już zbierane brązowe worki na śmieci – odpady mają być składowane w koszach na odpady BIO lub kompostowane. W przypadku kompostowania cena za śmieci wyniesie 27 zł za osobę, co wymaga jednak złożenia stosownej deklaracji początkiem roku – precyzują pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej.

 

Podwyżka cen wywozu śmieci dotyczy większości gmin. O zmianach w Zebrzydowicach pisaliśmy tutaj.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-05 19:30:51
bodziow: "Płacimy za każdą odebraną tonę" - ciekawe kto i jak monitoruje te odebrane tony?
2021-01-05 20:05:42
edward pilich : Niech się pochwali chociaż jedna z Gnin w powiecie jaką opłatę obniżyła
2021-01-05 20:20:56
tom lem: ... no właśnie, gdyby gmina przynajmniej miała własną wagę, nie musiałaby dzielić propozycji monopolisty przez liczbę mieszkańców. No cóż, gdy kalkulator tańszy od wagi towarowej a UE nie chce dofinansować takowej, to muszą być podwyżki ;-)
2021-01-05 20:25:26
olekjakitaki: @edwardpilich samorządy lewdo zipią przez ten totalitarny reżim. Wojna Trzaska kontra reszta nic dobrego nie przyniesie a plusy już nie uśnieżą bólu głowy. Aspiryna juz nie pomaga.
2021-01-05 20:48:53
canabis_bis: jedyny ratunek to jak mówią filozofowie to pan Hołownia. Człowiek poza układami, ze swieżością. Na pewno układy mafijne zostałyby zniszczone i rozbite. Obserwujemy powolny upadek europy, tak jak upadało cesarstwo rzymskie. smutne to ale nieodwacalne. historia lubi sie powtarzać
2021-01-05 21:12:15
Antek_z_OSP: canabis nie pal tego zielska bo ci mózg wypali. europa juz dawno upadła. popatrz na laicki zachód, utrate korzeni, odwrót od wartosci przodków. Tak to jest jak się chełpi ideologii LGBT
2021-01-05 23:45:49
politykier: canabis_bis... lubi sie powtarzać i to z farsą. Nie ma dużej (także małej) polityki bez organizacji, tak jest od zarania istnienia państwa. Roma aeterna! Czy Rzym upadł? To zależy... jako organizm polityczny tak, ale przez wzgląd na kulturę raczej się przekształcił i jego dorobek stał się elementem niemal każdego później istniejącego w Europie państwa. Każda forma państwowa odzwierciedla swoją epokę i przychodzi czas, kiedy się przeżywa. Dlatego funkcjonowanie państwa nie zależy od sztywnego trzymania się wytyczonych przed stuleciami reguł, ale sprawnego dostosowania się do nowej rzeczywistości i należytego zachowania proporcji (np. w równomiernej redystrybucji korzyści z istnienia tego państwa). Elity polityczne Cesarstwa Rzymskiego (zachodniej części) całkiem nieźle radziły sobie po upadku Imperium, przez parędziesiąt ładnych dekad. Pan Hołownia być może przedstawia się w sposób, który zaprezentowałeś, o szczegóły zapytaj Pana M. Kobosco i zainteresuj się, czemu miał służyć projekt TV Religia, kto tam bywał i zweryfikuj, czy faktycznie jest tak klarownie...
2021-01-05 23:50:37
politykier: Wraz ze wzrostem konsumeryzmu wiadome jest, że odpadów komunalnych będzie coraz więcej. Szkoda, że środowiska przedstawiające się za ekologiczne nie postulują ograniczenia konsumpcji. W zamian mniej lub bardziej świadomie ułatwiają otwieranie kolejnych rynków, np. z produktami ekologicznymi.
2021-01-06 09:07:48
canabis_bis: @politykier rozwiń temat o TV Trwam bo mnie zaintrygowałeś lub daj linka do treści. Co do upadku wszystkiego co kochamy to wina konsumpcjonizmu i hedonistycznego podejścia do życia. Mieć, żreć, nie dzielić się i być snobem. Tak wychowujemy nasze dzieci, a ewenement jak Gretka, która porwała świat to sztuczny twór. Młodzież wyjdzie na ulice, pokrzyczy, może coś rozwali po drodze. Środowisko to modna sprawa, na której się zarabia grube pieniądze. Pytanie co zrobiliśmy aby ograniczyć ilość produkowanych śmieci? Co zrobiliśmy aby nie wycinali drzew wzdłuż remontowanej kolei. Mówimy smog nas zabija a pod topór kilka tysięcy drzew. Sic!
2021-01-06 11:09:02
politykier: canabis_bis, Herberta Marcuse utożsamiasz z Rydzykiem? Mam nadzieję, że pewnego dnia do nas dołączysz i świat stanie się jednością. Każdy ma wybór.
2021-01-06 11:15:03
LOL MEN: Miejmy nadzieje, że po mafii paliwowej przyjdzie czas na mafię śmieciową. Monopol, rynek podzielony i dyktat baronów smieciowych. Na końcu łancuszka zwykły Kowalski, który za wszystko zapłaci. Winę zwalą na samorząd (bo wkręcono ich w to bagno - ktoś musi poniesc konsekwencje) a zyskami dziela sie na górze. Zastanawiam sie jak inflacja moze wynosic 3% jak wszystko drożeje w koło. Jesteśmy zasypani pieniadami. Ludzie obudzmy się i zacznijmy robic coś. Może na poczatku coś bardziej ekologicznego. Wróćmy do pieluch z tetry, zamiast pampersów, do butelek szklanych zamiast plastikowych. NIe wyrzucajmy ubrań po pierwszym sezonie bo Matka Natura tego nie wytrzyma. Czy wiecie ile PLSATIKU zjadamy w ciągu naszego życia. To nie jest obojetne dla naszego DNA. To własnie stad biorą sie wszystkie choroby XXI wieku. To ostatni dzwonek, obudzmy sie z tego marazmu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: