Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: wójt z absolutorium

W środę (17.06) odbyła się IV w tym roku sesja Rady Gminy Hażlach. Sesja odbywała się w trybie zdalnym a wśród tematów znalazło się m.in. rozpatrzenie Raportu o Stanie Gminy Hażlach za 2019 roku, udzielenie wójtowi absolutorium i wotum zaufania oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2019 rok.

Podczas sesyjnej debaty stwierdzono, że iż z punktu widzenia finansów gminy rok 2019 był rokiem niezwykle ważnym, o rekordowym historycznie budżecie - Zrealizowano wiele kluczowych inwestycji, które pochłonęły rekordową w historii gminy kwotę 12,95 mln zł, a po uwzględnieniu inwestycji hażlaskiej biblioteki ponad 14 mln zł. Dla przypomnienia, w poprzednim okresie było to odpowiednio 8,5 mln zł (9,9 mln zł). Źródłem finansowania inwestycji były przede wszystkim fundusze unijne, rządowe oraz środki własne gminy. Wartość pozyskanych środków zewnętrznych w 2019 r. przekroczyła poziom wpływów z tytułu podatku rolnego, podatku leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków od spadków i darowizn oraz podatków od nieruchomości od osób prawnych i fizycznych.

Jak podkreśla Grzegorz Sikorski – Wójt Gminy Hażlach, 2019 rok był czasem dalszej czas dalszej optymalizacji kosztów funkcjonowania hażlaskiego samorządu. W ciągu 5 lat zwiększono poziom generowanej nadwyżki operacyjnej o 89%, tj. z poziomu 3,3 mln zł do kwoty 6,3 mln zł. Przeprowadzono reorganizację placówek oświatowych, dostosowując ich strukturę organizacyjną do wymogów ostatniej reformy edukacyjnej - tj. utworzono zespoły szkolno – przedszkolne w Hażlachu oraz Kończycach Wielkich. Stworzono warunki do otwarcia prywatnego żłobka w gminie Hażlach – dzięki temu Gmina staje się coraz bardziej atrakcyjna dla młodych ludzi – wyjaśnia Sikorski.

W 2019 roku odnotowano również wzrost kwot przeznaczanych na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Doposażane są jednostki OSP z terenów gminy, rozwijają się organizacje i stowarzyszenia z poszczególnych sołectw. Podczas sesji przedstawiono również ciekawostkę — ponad 20% drużyn grających w rozgrywkach klasy A i B Podokręgu Skoczów to drużyny z Gminy Hażlach — To świadczy o ogromnym kapitale społecznym drzemiącym w naszych społecznikach, jak również o tym, że wsparcie finansowe jest na akceptowalnym poziomie – podsumowuje wójt.

Przed głosowaniem nad wotum zaufania i absolutorium przedstawiono budżet gminy w liczbach. Zgodnie z nim dochody wyniosły 54,88 mln zł (102,57% planu), a wydatki 55,45 mln zł (94,52% planu). Wykonanie budżetu zamknęło się deficytem w kwocie 0,56 mln zł, wobec planowanego deficytu w wysokości 5,15 mln zł. Zaplanowane inwestycje zostały zrealizowane w 97,52%. Radni jednogłośnie podjęli uchwały o udzieleniu absolutorium i wotum zaufania - W tym miejscu bardzo dziękuję Radzie Gminy w imieniu własnym oraz pracowników urzędu gminy za udzielenie wotum zaufania i absolutorium, które jest zwieńczeniem roku o bardzo nasilonej aktywności całej gminy. Cieszy to, że wielu mieszkańców dostrzega, jak wiele wokół nas zmienia się na dobre i jak wiele wysiłku i poświęcenia wkładamy w realizację zamierzonych planów rozwoju gminy Hażlach – mówił Sikorski.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: