Wybory 2020: głosowanie przez pełnomocnika (3)
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
• całkowitej niezdolności do pracy,
• niezdolności do samodzielnej egzystencji,
• całkowitej niezdolności do pracy,
• o zaliczeniu do I oraz II grupy inwalidów,
• a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, oraz takie, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
Wniosek wyborca składa najpóźniej do dnia 19 czerwca 2020 r. do wójta, burmistrza miasta/gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców. Głosować przez pełnomocnika można tylko w kraju. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Pełnomocnikiem nie może być natomiast: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, mąż zaufania, obserwator społeczny.
Pełnomocnictwo można przyjąć: tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Inne informacje o uprawnieniach wyborców oraz niezbędne dokumenty do złożenia pełnomocnictwa można znaleźć na stronie: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl
AK/ Min. Cyfr., PKW
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.