Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odkrycie sztandaru i proporca 4 Pułku Strzelców Podhalańskich z 1939 roku pod Tomaszowem Lubelskim!

Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie poinformowało o dwóch niezwykle ważnych znaleziskach. W rejonie ostatnich walk pułku spod Cieszyna, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, odnaleziono w resztkach tornistra Proporzec 21 Dywizji Piechoty Górskiej oraz szarfy ze sztandaru 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. To jednak nie wszystko — odkryto również płat sztandaru 4 Pułku. Sztandar zachował się w bardzo dobrym stanie, choć dotąd nie odnaleziono głowicy z orłem.

Opis znaleziska:

  • Proporzec mistrzowski 21 DPG – co roku wręczany był pułkom 21 Dywizji Piechoty Górskiej za najlepsze wyniki w szkoleniu strzeleckim. Po raz ostatni, w 1938 roku, otrzymał go 4 Pułk Strzelców Podhalańskich z Cieszyna. Podczas defilad i uroczystości proporzec był noszony zaraz za sztandarem pułku. W 1939 roku przechowywano go razem ze sztandarem, w samochodzie sztabowym, pod osobistą opieką płatnika.

  • Szarfy ze sztandaru pułku – stanowiły integralną część sztandaru, wraz z drzewcem i głowicą z orłem (na podstawie którego widniał napis „4 PSP”). Zostały wręczone razem ze sztandarem w 1924 roku. Na jednej z szarf widniał napis „ZIEMIA CIESZYŃSKA”, na drugiej: „4 P. Strzel. Podhal.”.

Jak informuje muzeum na swoim profilu na Facebooku, sztandar został najprawdopodobniej ukryty w nocy z 20 na 21 września 1939 roku przez grupę żołnierzy pod dowództwem płatnika, kpt. Władysława Kronholda. Miejsce odkrycia pokrywa się z ich relacją. W latach 60. byli żołnierze pułku próbowali odnaleźć sztandar, jednak mimo udziału świadków wydarzeń, nie udało się wówczas ustalić jego lokalizacji.

Znalezione artefakty zostały przekazane przez uczciwych odkrywców do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Wkrótce trafią do konserwacji w Muzeum Wojska Polskiego.

W miejscu odnalezienia proporca i szarf odkryto również płat sztandaru 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Jego stan zachowania określono jako bardzo dobry. Głowica z orłem pozostaje nadal nieodnaleziona.

W dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie mogliśmy spodziewać się piękniejszego i bardziej symbolicznego wydarzenia. Odkrycia proporca (wczoraj) i sztandaru pułku (dziś) dokonali Pan Maciej Podgórski, właściciel Muzeum 3 Dywizji Legionów w Zamościu, oraz Pan Piotr Szymala – informuje muzeum, zapowiadając, że wkrótce przekaże więcej informacji o znalezisku.

 


red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: