Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: śmieci po nowemu

W związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach od 1 stycznia 2020 mieszkańców niektórych gmin powiatu cieszyńskiego czekają kolejne zmiany w zakresie odbioru śmieci. Przede wszystkim do nowych wymogów dostosowana zostanie częstotliwość odbioru odpadów z nieruchomości jednorodzinnych.

Zgodnie ze zmianami w ustawie o utrzymaniu czystości w gminach ,,w okresie od kwietnia do października częstotliwość odbierania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów stanowiących odpady komunalne nie może być rzadsza (…) niż raz na dwa tygodnie z budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Zmiany będą więc dotyczyły gmin (m.in. Gminy Hażlach), gdzie w okresie letnim śmieci niesegregowane były w okresie letnim odbierane raz na miesiąc.

- Kwestia zmian częstotliwości odbioru odpadów komunalnych poruszona została na wrześniowej sesji Rady Gminy Hażlach. Rada Gminy po omówieniu tematu podjęła decyzję, że w związku ze zmianą ustawy, musimy dostosować częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych do obowiązujących przepisów. W tym celu postanowiono zwiększyć ilość odbiorów odpadów zmieszanych w okresie letnim, oraz (by nie generować dodatkowych kosztów mających bezpośredni wpływ na stawkę opłaty) zmniejszyć do jednego odbioru w miesiącu w okresie zimowym tj. w okresie od stycznia do marca oraz od listopada do grudnia 2020 roku. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na zmiany w harmonogramie wywozu, jaki będzie obowiązywał przez cały 2020 rok. W przypadku, gdy mieszkańcy obawiają się problemów z wyrzucaniem popiołu, mogą spać spokojnie - popiół można w okresie zimowym wyrzucać do szarych worków na odpady segregowane, dostępnych m.in. w Urzędzie Gminy, które są odbierane razem z odpadami segregowanymi. Zmiana harmonogramu nie powinna więc zaowocować problemami z pozbywaniem się popiołu – Karina Sikora z Urzędu Gminy Hażlach.

- Zmiany są bardzo dobre. W okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie, śmieci zalegające w kubłach przez miesiąc zaczynają śmierdzieć, pojawiają się też robaki. Nie ma możliwości wszystkiego włożyć do worków na odpady segregowane, a to, co znajduje się kubłach grozi klęską ekologiczną. W zimie z kolei ze względu na temperaturę, śmieci tak szybko się nie psują, zmiana jest więc zdecydowanie lepsza – komentuje sprawę mieszkanka Gminy Hażlach, która już jakiś czas temu zgłaszała naszemu portalowi problem z odbiorem śmieci. Wtedy jednak decyzja o odbiorze należała do mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w gminnym referendum, większość zadecydowała o rzadszym opróżnianiu śmietników, jak podkreślali niektórzy – ze względu na koszty.

To jednaj tylko jedna ze zmian, wynikająca z nowelizacji. Od 1 stycznia 2020 roku mieszkańcy będą mieli obowiązek segregowania odpadów komunalnych, zmieni się wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także w związku ze wzrostem opłaty „marszałkowskiej” zmienią się też stawki za odbiór odpadów.

Zmiany dotyczą wszystkich gmin, których harmonogram odbioru odpadów nie jest zgodny z treścią znowelizowanej ustawy. Warto sprawdzić bieżące harmonogramy odbioru odpadów, gdyż w wielu miejscach od 2020 roku mogą ulec zmianie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-11 20:54:18
Władek na skuterze: Czemu w polsce łupi sie mieszkancow gdzie na rok placi sie okolo 210 zloty od mieszkanca a w Czechach oplata roczna na mieszkanca wynosi w przeliczeniu 81 zloty
2019-12-11 21:26:46
tom lem: ...." CZEMU?"... bo ceny można zmieniać co roku a radnym nie chce się lub nie potrafią liczyć;-)
2019-12-12 00:01:15
markuez: Czemu?? Bo w Polsce kręci się na śmieciach niezłe lody..zapomnieliscie aferę w Cieszynie?? Tym to powinna też zainteresować się prokuratura..bo jak to możliwe że ceny kształtują się od 16zl Istebna po 26zl Ustroń....A opłata marszałkowska wszędzie taką samą, koszty pracownika i energii takie same..czyste zdzierstwo w biały dzień...!!!
2019-12-12 07:18:59
tom-81: Stawki za wywóz śmieci podniesione,a jeszcze laski robia by zabrać śmieci.Po sezonie letnim przedziurawil sie dziecku basen wiec zostal zapakowany do orginalnego,żółtego worka na którym jest napisane PLASTIK,gdy podjechali po segregowane śmieci to oznajmili ze nie zabiorą tego bo mam to wrzucić sobie do kubla z nie segregowanymi smieciami.gabaryty tez mieli zbierać a opony po tygodniu lezaly nie pozabierane.wiec gmina pierwsze czyści kieszenie mieszkancow a potem bedzie czyscic przydrożne rowy,lasy.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: