Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Hażlach: pieniądze na wymianę kotłów

Po raz kolejny Wójt Gminy Hażlach ogłosił nabór wniosków na dotację celową na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych lub lokalach mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie gminy Hażlach. Mieszkańcy gminy od kilku lat mają możliwość skorzystania z dotacji na wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i wydajne.

Program dotacji celowych na dofinansowanie źródeł ciepła jest działaniem na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Inwestycje, na które można otrzymać dofinansowanie, muszą polegać na likwidacji niskosprawnych i wysokoemisyjnych kotłów węglowych i dotyczyć nieruchomości położonych w granicach administracyjnych gminy Hażlach.

Inwestycje, dla których przewidziano dofinansowanie to zastąpienie starego kotła:
- kotłem gazowym, przystosowanym do spalania wyłącznie gazu ziemnego, lub gazów węglowodorowych płynnych
- kotłem węglowym, spełniającym minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN EN 303-5:2012, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez jednostkę posiadającą w tym zakresie akredytację Polskiego Centrum Akredytacji lub innej jednostki akredytującej w Europie, będącej sygnatariuszem wielostronnego porozumienia o wzajemnym uznawaniu akredytacji EA
- kotłem na biomasę, również spełniającym powyższe normy.

Nie ma możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła niewęglowego na węglowy lub opalany biomasą. Dofinansowanie nie zostanie również udzielone na montaż kotła (np. w budynku, który właśnie jest budowany) oraz w domach nowych, oddanych do użytkowania w okresie 3 lat od złożenia wniosku.

Wnioski można składać od 8 do 19 kwietnia 2019 roku. Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrzone. W przypadku wniosku, który nie spełnia wymogów formalnych, wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku. Jeżeli nie uczyni tego w terminie 7 dni, wniosek nie zostanie rozpatrzony. - Dotacje przyznawane są zgodnie z kolejnością składania wniosków (decyduje data wpływu kompletnego wniosku do Urzędu Gminy Hażlach), w miarę posiadanych przez Gminę Hażlach i zaplanowanych na ten cel środków finansowych — zgodnie z uchwaloną pulą środków przeznaczonych na ten cel przez Radę Gminy Hażlach – wyjaśniają przedstawiciele gminy Hażlach.

Dotacja nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, z zaznaczeniem, że nie może być wyższa, niż 2000 złotych.

 

Więcej informacji i wzór wniosku do pobrania dostępne tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-07 22:22:52
Edi: Zaniedbania ze strony urzędów miast i gmin pod względem ekologii ogólno-pojętej są duże,bo już jako samorządy dostały duże uprawnienia w tym zakresie,a teraz muszą robić dopłaty żeby to naprawić.Przez ostatnie dziesięciolecia urzędy miast i gmin,a także starostwa powiatowe wydawały pozwolenia na budowę,nie stawiając inwestorowi budynku żadnych warunków jak ten dom ma być ogrzewany,żeby było ekologicznie,więc inwestor budował kotłownie po najmniejszej linii oporu i do swojej kotłowni stawiał kocioł na muł.Przecież tak samo było przed wejściem ustawy śmieciowej,bo urzędy miast i gmin nie umiały wyegzekwowć od mieszkańców ,żeby oni zawierali umowy z firmami wywożącymi śmieci,więc musiano wprowadzić sejmową ustawę śmieciową ogólnopolską.
2019-03-08 05:10:35
Władek na skuterze: Jestem wladek jezdze na skuterze i mam wąsa i jestem nieuprzejmy jako wladek----50% kosztow kwalifikowanych ale nie wiecej niż 2000 zloty---- smiech ma sali piec klasy 5 kosztuje okolo 12000 do tego przerobka instalacji z zaworami pompki i inne aby to wspolgralo plus wynagrodzenie dla instalatora bo to wymóg aby nie stracic gwarancji a tu taka kosmiczna kwota 2000 zloty--- normalnie jaja
2019-03-08 09:26:34
john: Napiszcie jeszcze ile jest później problemów z eksploatacją.Gmina włada waszym piecem i może w każdej chwili zrobić nalot.Za te 2000 jest więcej problemów niż to warte.
2019-03-08 19:22:04
krzysztof.mm: piec gazowy z Termetu, kondensacyjny dwufunkcyjny 28 kW, kosztuje nieco ponad 3500 zł, koszt eksploatacji i paliwa zdecydowanie niższy niż w przypadku pieca węglowego - jedynie ci, co nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej są usprawiedliwieni, reszta węglarzy to ewidentne ćmoki
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: