Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Hażlach: Europa na talerzu

Takie konkursy w Hażlachu odbywają się dwa razy w roku. Pierwszy jednak raz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy, zmierzyły się z tematem - Smaki Europy. Sobotni konkurs pokazał, że panie są już w niej od dawna.
Gdyby Magda Gessler w sobotę odwiedziła Hażlach, miałaby niemały problem. Tyle smacznych potraw z całej Europy znalazło się na stołach ośrodka kultury, że nie sposób było wskazać tej najlepszej. Panie z KGW przeglądnęły wszystkie swoje przepisy, zaglądały do różnych broszur. Nie obeszło się też bez pomocy internetu. I tak kilkadziesiąt potraw z różnych europejskich krajów znalazło się w konkursowym menu. W imprezie wzięły udział panie ze wszystkich sześciu KGW działających na terenie gminy.
Większych problemów z przygotowaniem tych potraw nie było - przyznały gospodynie. Bo przecież dobra kucharka, ugotuje wszystko.
 
 
Wśród kosztujących nie zabrakło wójta gminy Karola Folwarcznego oraz posła Czesława Gluzy. Mamy problem od czego zacząć - przyznawali mieszkańcy gminy, którzy przybyli próbować pyszności przygotowane przez KGW. Stoły kusiły smakowitościami. Dlatego też chętnych do kosztowania nie brakowało a gospodynie musiały dzielić się przepisami na potrawy, które przygotowały.
 
 
 
Skoro teraz mamy europejskie smaki, to w zimie chyba będzie konkurs na kuchnię Ameryki i Azji - żartował Antoni Trylski przewodniczący Rady Rejonowego Związku Rolników, Kółek Rolniczych i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej.
Jak dodaje Wojciech Kasztura dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu, konkursy tradycyjnie odbywają się dwa razy do roku. Wiosną i przed świętami Bożego Narodzenia. Wcześniejsze edycje koncentrowały się jednak na kuchni regionalnej, Smaki Europy mieliśmy po raz pierwszy - przyznaje Kasztura
Hażlach, stosunkowo niewielka gmina, jednak w każdym sołectwie działa KGW. To dzięki temu, że gospodynie mają się gdzie spotkać, mają miejsce gdzie mogą gotować. I co ważne, mogą liczyć też na wsparcie gminy w zakupie produktów. Co roku 10 tysięcy złotych gmina przeznacza na kulinarne akcje, ale i tak sytuacja KGW w Polsce nie jest ciekawa - przyznaje szef GOK-u
 
 
Jury wybrało najlepsze potrawy następujących KGW:
 
KGW Brzezówka - sałatka francuska
KGW Hażlach - naleśniki z orzechami po niemiecku
KGW Kończyce Wielkie - pizza z szynką i pieczarkami
KGW Pogwizdów - francuska zupa cebulowa z grzankami
KGW Rudnik - knedle z kurczakiem
KGW Zamarski - królik wędzony polski
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: