Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Odsłonią Szczepańskiego

Stoi tu już od jesieni, ale póki co mieszkańcy Ustronia jeszcze go nie przywitali. Pomnik Jana Szczepańskiego zostanie odsłonięty już jutro - w poniedziałek 16 kwietnia.

 

Jan Szczepański urodził się w Ustroniu, był cenionym, polskim socjologiem. Wykładał na Uniwersytecie Łódzkim, Wojskowej Akademii Politycznej. W swoich pracach nukowych skupiał się na teorii i historii socjologii oraz badaniom nad przekształceniami struktury społecznej. Do jego najważniejszych prac należą "Inteligencja i społeczeństwo", "Rozważania o Rzeczypospolitej", "Sprawy ludzkie", "Konsumpcja a rozwój człowieka", "Polskie losy", "Wizje naszego czasu". 

To on również był sygnatariuszem "Listu 34" oraz listu do The Times, zawierającego stwierdzenie, że w Polsce nie było represji i dyskredytującego Radio Wolna Europa. Był też przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego. Przez wiele lat pracował w Polskiej Akademii Nauk był m.in. dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.  To on był też współzałożycielem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. 

W latach 1957–1961 i 1972–1985 był posłem na Sejm, członkiem Rady Państwa (wstrzymał się od głosu przy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego), przewodniczącym Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie PRL, jak również członkiem Rady ds. Ludzi Starszych, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych przy Radzie Ministrów. W 1974 wybrany w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był  też członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Posiadał tytuły honoris causa Uniwersytetu w Brnie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Sorbony  oraz Uniwersytetu Śląskiego. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Pomnik Jana Szczepańskiego mieści się na skwerze przy bibliotece miejskiej, nieopodal Rynku. Pomnik zostanie odsłonięty 16 kwietnia o godz. 15.00.  – Obecni będą bliscy profesora zarówno z kręgu naukowego jak i rodziny. Po uroczystym odsłonięciu w Muzeum Ustrońskim będzie czas na wykłady i prelekcje – mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia. 

W Muzeum Ustrońskim podczas spotkania poświęconemu profesorowi Szczepańskiemu, prof. Daniel Kadłubiec wygłosi prelekcję: „Jan Szczepański w świecie swoich dzienników”. Katarzyna Szkaradnik przedstawi też sylwetę profesora w świetle pisanych do niego listów. Wystąpią też uczniowie z Gimnazjum nr 1 i nr 2 z Ustronia.

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: