Odsłonią Szczepańskiego
Jan Szczepański urodził się w Ustroniu, był cenionym, polskim socjologiem. Wykładał na Uniwersytecie Łódzkim, Wojskowej Akademii Politycznej. W swoich pracach nukowych skupiał się na teorii i historii socjologii oraz badaniom nad przekształceniami struktury społecznej. Do jego najważniejszych prac należą "Inteligencja i społeczeństwo", "Rozważania o Rzeczypospolitej", "Sprawy ludzkie", "Konsumpcja a rozwój człowieka", "Polskie losy", "Wizje naszego czasu".
To on również był sygnatariuszem "Listu 34" oraz listu do The Times, zawierającego stwierdzenie, że w Polsce nie było represji i dyskredytującego Radio Wolna Europa. Był też przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego. Przez wiele lat pracował w Polskiej Akademii Nauk był m.in. dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. To on był też współzałożycielem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
W latach 1957–1961 i 1972–1985 był posłem na Sejm, członkiem Rady Państwa (wstrzymał się od głosu przy decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego), przewodniczącym Rady Społeczno-Gospodarczej przy Sejmie PRL, jak również członkiem Rady ds. Ludzi Starszych, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych przy Radzie Ministrów. W 1974 wybrany w skład Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1983 wybrany w skład Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Był też członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Posiadał tytuły honoris causa Uniwersytetu w Brnie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Sorbony oraz Uniwersytetu Śląskiego. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.
Pomnik Jana Szczepańskiego mieści się na skwerze przy bibliotece miejskiej, nieopodal Rynku. Pomnik zostanie odsłonięty 16 kwietnia o godz. 15.00. – Obecni będą bliscy profesora zarówno z kręgu naukowego jak i rodziny. Po uroczystym odsłonięciu w Muzeum Ustrońskim będzie czas na wykłady i prelekcje – mówi Ireneusz Szarzec, burmistrz Ustronia.
W Muzeum Ustrońskim podczas spotkania poświęconemu profesorowi Szczepańskiemu, prof. Daniel Kadłubiec wygłosi prelekcję: „Jan Szczepański w świecie swoich dzienników”. Katarzyna Szkaradnik przedstawi też sylwetę profesora w świetle pisanych do niego listów. Wystąpią też uczniowie z Gimnazjum nr 1 i nr 2 z Ustronia.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.