Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Halloween - zabawa czy igranie ze złem?

Dziś, 31 października, to wigilia dnia wszystkich świętych. Jednak coraz bardziej rozpowszechnia się i u nas zwyczaj, który poprzez Amerykę przywędrował z Irlandii- zabawa z przebieraniem za upiory i świecącymi wydrążonymi dyniami, czyli Halloween.

Niewinna wesoła zabawa czy igranie ze złem? Ostro na temat hellowin wypowiada się ksiądz ewangelicki Jan Byrt. - Jestem strasznie cięty na to pseudoświęto, nie cierpię go. Ci, którzy je obchodzą pod pozorem zabawy, mimowolnie, metodą małych kroków, wpuszczają szatana do swojego życia. Często wynika to po prostu z niewiedzy. Nie widzę w nim nic śmiesznego. Tylko potem takie zło będzie kiełkować i rosnąć, bo sami na to pozwalamy. Może jestem staroswiecki, ale normą jest, że w szkołach publicznych organizuje się na potęgę dyskoteki z przebierankami. To tylko na pozór niewinna zabawa. Trzeba uświadamiać przede wszystkim rodziców i nauczycieli. Kiedyś zdamy sprawę przed Bogiem, jak wychowaliśmy dzieci własne i te nam powierzone, jakimi wartościami je przepełniliśmy – grzmi Byrt. Nieco łagodniej wypowieda się katolicki ks. Prof. Dr hab. Józef Budniak rozpatrując zjawisko raczej w kewestii kulturowej, aniżeli religijnej.
- Ludzie chcą przenosić tradycje z innych kultur. Wzorce z Ameryki przynoszą do Polski, a swoich wzorców nie pielęgnują, o swojej kulturze nie pamiętają. I to jest największy ból, że nie pielęgnujemy swojego dziedzictwa kulturowego, a chcemy wnosić w nasze środowisko elementy z obcych kultur. A kiedy tak się dzieje zapominamy o tym, kim jesteśmy, bo nie mamy już swojej tożsamości. Mircea Eliade, wybitny religioznawca dwudziestego wieku wyraźnie mówił, że człowiek przychodzi na ten świat z takim samym potencjałem kultury, jak religii. Wiadomo, że religia bez kultury nie istnieje i kultura bez religii też nie istnieje – wyjaśnia Budniak. A czy nauczyciele powinni pozwalać na hellowinowe zabawy? - Nauczyciel powinien zwracać uwagę na środowisko, w jakim pracuje. Jeśli pracuje na Śląsku Cieszyńskim, to powinien lansować kulturę i historię naszą, śląską, polską. A kiedy będzie już w sumieniu spokojny, że to zrealizował, to może przekazywać jak to gdzie indziej jest – sugeruje Budniak.

Jednak, na co wiele osób z księdzem Byrtem na czele zwraca uwagę, halloween promowane jest nie tylko przez handlowców czy organizatorów halloweenowych dyskotek przebierańców, co ma w ich przypadku poprostu znaczenie marketingowe, ale, o zgrozo, przez niektórych nauczycieli. I o ile jedni prdagodzy starają się kultywować nasze tradycje i wpajać młodym pokoleniom wartości ich przodków, to inni bezmyślnie ulegają modzie i presji otoczenia. - Ja jestem tradycjonalistką. Jako pani od polskiego i historii uważam, że piękne jest to, co nasze. Zawsze moją ambicją było pielęgnowanie gwary cieszyńskiej, naszych zwyczajów cieszyńskich, naszych zwyczajów polskich. A nie zagranicznych. One są dla dzieci fajne, śmieszne, ale przecież my mamy tyle pięknych naszych rozmaitych świąt. Dzieci często nie wiedzą, co to są szkubaczki, chowani basów, a wiedzą co to jest halloween. A powinno się wpierw przekazywać własną tradycję, a dopiero później, na zasadzie ciekawostki, poznawać co jest w innych kulturach - mówi Jadwiga Lincer, prezes cieszyńskiego oddziału Związku Nauczycieli Polskich. Przyznaje jednak, że to, co poza realizacją programu przygotuje uczniom dany nauczyciel nie podlega żadnym odgórnym wytycznym. - Na początku roku szkolnego rozmawia się z rodzicami, co robimy dla dzieci. I bardzo często rodzice chcą, by było święto halloween w szkole. Chcą być nowocześni, podążają za modą z zachodu – wyjaśnia.

Warto zauważyć, że Kościół Katolicki stara się jak może przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się i popularyzowaniu pogańskich zwaczajów. Nie tylko grzmiąc z ambony jakie to zło. Tak, jak wiele wieków temu przeniesiono święto wszystkich świętych z maja na listopad by nałożyć chrześcijańską treść na pogańskie tradycje, tak teraz, gdy szerzy się atrakcyjne w formie halloween w niektórych miastach organizowane są tego dnia przez katolików przemarsze o nazwie "Korowód Świętych". Przez miasto maszerują dzieci przebrane za poszczególnych świętych. Najbliżej nas przemarsze takie organizowane są w Bielsku-Białej i Żorach.

Przeciwnicy obchodzenia halloween ujawniają się także w sieci publikując na portalach społecznościowych treści sprzeciwiające się przenoszeniu na nasz, polski grunt obcych kulturowo świąt. "Haloween? Dziady, idioto!", "Zamiast przebierać się za trupa pojedź pomodlić się i zapalić znicz najbliższym, których już nie ma obok Ciebie. Nie daj się omotać zachodniej modzie!" - oto niektóre z wyłowionych z sieci haseł.

- A mnie się halloween podoba! - mówi uśmiechnięty czwartoklasista z jednaj z cieszyńskich podstawówek.
- Dlaczego?
- Jest fajnie. Wesoło. Mieliśmy w szkole konkurs na najlepsze przebranie...


(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-31 17:30:20
acid: Czy pedofilia wśród księży jest zabawą czy złem ?Zróbcie sobie porządek na swoim podwórku a potem się wypowiadajcie...
2015-10-31 18:16:20
efelinqa: GŁUPOTY FARORZ GODOSZ !!!!! WSZYSTKO MOŻNA POGODZIĆ I WSZYSTKO JEST DLA LUDZI . NO ALE W SUMIE TYŚ JE EWAN. WIĘC KAPKE INACZYJ MYSLISZ. KUPUJ DYNIE I SPRZEDOWEJ PARAFIANOM BYDZIESZ MIOŁ HAJC NA SWOJE POTRZEBY
2015-10-31 18:32:20
ciamajda: Coraz więcej tej HAMERYKI. Jeszcze nam wyjdzie bokiem. A gdzie są nasze zwyczaje? Żal że idą w zapomnienie.
2015-10-31 19:13:56
szukam112: efelinqa Wiesz co piszesz?? Uważam, że ksiądz Byrt ma całkowitą rację!!! Halloween to nic dobrego tak jak i zbliżające się andrzejki. Musimy wiedzieć co nam w życiu wolno, a co nie przyniesie nam żadnego dobrego pożytku. Powiedz mi - co co jest dobrego w halloween???
2015-10-31 19:14:53
koszor: Pamiętam, jak mama zabierała nas na kierchów i myliśmy groby, modliliśmy się. Wspominaliśmy starzików, jacy byli, różne historie z ich życia. To wszystko miało jakiś sens. Dzisiaj łykamy wszystko jak leci i nie zastanawiamy się nad swoim życiem.<br /><br />Jestem zdecydowanym przeciwnikiem Halloween. Dzieciom zabroniłem uczestniczyć w tej pseudo - zabawie w szkole. Masz zasady, to się nie uginasz.
2015-10-31 19:19:45
szukam112: Jestem tego samego zdania co mój przedmówca.
2015-10-31 19:29:44
Bubaszak: W naszym kręgu kulturowym największym złem jest antyludzka i antyżyciowa; narzucona nam na siłę ,pseudo-duchowość zwana chrześcijaństwem.
2015-10-31 19:53:40
janusz s: ... psikus albo cukierek - co za idiotyczne święto pomyślałem otwierając drzwi pijanemu sąsiadowi . Cudze chwalicie swego nie znacie.Przecież są odpowiedniki słowiańskie tych importowanych świąt i o wiele bardziej atrakcyjniejsze.Oto przykłady halloween - dziady, walentynki - noc kupały .
2015-10-31 23:21:51
SramDoZlewu: Podobno w latach \'50-tych amerykanie posłali do Polski stonke a teraz halloween
2015-11-01 10:03:04
Godefroy: W sumie w Polsce, wszystko co amerykańskie, musi być zajebiste, Polacy, z racji swoich kompleksów, wstydzą się swoich zwyczajów i samego faktu, że są Polakami, dlatego tak chętnie kopiujemy wzorce z innych kultur bo chcemy być tak bardzo \&quot;nowocześni\&quot;.<br />Mamy dziś święto zmarłych a nie jakieś kretyńskie halloween.
2015-11-02 07:54:02
tomi71: DZIŚ mamy Święto Zmarłych ...wczoraj było Wszystkich Świętych. Godefroy sam nie orientujesz się w tym. Widać 1000 lat chrześcijaństwa to za mało żeby wykorzenić nasze pogańskie zwyczaje ...a niektórzy chcą je znów przywracać w imię walki z halloween. Misjonarze w Afryce, Azji czy Ameryce sami kombinują jak wkomponować w wierzenia \&quot;podbijanych\&quot; ludów chrześcijańskie wartości wykorzystując własnie takie ich wewnętrzne święta, a wiadomo już od dawna, że Europa w której żyjemy znów wymaga nawrócenia. Sinusoida wiekowa również w religii się pojawia.
2015-11-02 20:50:56
cd minerwa: Po pierwsze halloween nie jest \&quot;amerykanski\&quot; tylko wywodzi sie z obrzedu celtyckiego - Samhain sprzed 2 tys. lat . Celtowie wierzyli, ze w ten dzien zacierala sie granica miedzy swiatem ludzi zyjacych a zaswiatami (duchami). Waznym elementem bylo palenie ognisk. Ta tradycje wprowadzili w Ameryce Pln. emigranci z Irlandii w XIX wieku a w XX pojawil sie w zachodniej Europie (w Polsce w latach 90 - tych).<br />Krytykuje sie Halloween bo ma poganskie korzenie. A przeciez kult zmarlych jest tak stary jak ludzkosc, bo obrzedy pogrzebowe byly naturalnym zachowaniem wszystkich spolecznosci ludzkich juz od paleolitu.<br />Nasze rodzime Zaduszki maja swe zrodlo w czasach przedchrzescijanskich i odprawiane byly w dniu tzw. Dziadow ( zwyczaj ludowy Slowian i Baltow). Rowniez tutaj wazna role odgrywal ogien, aby blakajace sie dusze mogly odnalezsc droge. <br />Zaduszki jak wiekszosc wierzen ludowych zastapiono obrzadkami koscielnymi i nabozenstwami. Np. w XIV w. modlitwa duchownego kosztowala 3 centy za dusze.<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: