Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gwarowe wspomnienia pana Jana

Zmarłego we wrześniu Jana Chmiela wspominać będą w Zamarskach. Jutro impreza poświęcona temu znawcy gwary i pisarzowi.
Trzeba jakoś kontynuować to, co Pan Janek pokazał. Żeby się nie gańbić naszego śląskiego języka - mówi Klaudiusz Zawada sołtys Zamarsk. To właśnie w tej wsi w niedzielę, odbędzie się wspomnienie zmarłego. Poeta gwarowy, wielbiciel folkloru i autor wierszy odszedł końcem września.
 
"Ku łucieszem Jonka Chmiela - nie gańbiymy sie rzóndzić po naszymu" - to tytuł tej imprezy. Jan Chmiel był wielkim przykładem tego, że warto iść przez życie i nie wstydzić się własnej tożsamości. Jan Chmiel od kilku lat wpisał się w naszą historię. Bywał na naszych biesiadach. Były spotkania kolędowe, czy spotkania seniorów. Był u nas obecny z zespołem, przedstawiał swoje wiersze, jego śpiewnik miał u nas swoją premierę. – wspomina Zawada. Stąd też pomysł, aby wspomnienie odbyło sięwłaśnie w Zamarskach.
 
 
 
Spotkanie odbędzie się w budynku OSP w Zamarskach, ul. Główna 1 o godzinie 17.00. W programie prezentowane będą wiersze i pieśni ludowe w wykonaniu zespołu dziecięcego ŚWIETLIKI z Zamarsk. Będą również wyświetlane fragmenty filmu z benefisu z okazji 70-tych urodzin Jana Chmiela. Zapewne nie zabraknie wspomnień osób, które współpracowały z pisarzem.
 
W poniedziałek, podczas uroczystej sesji rad gmin powiatu cieszyńskiego, Jan Chmiel - pośmiertnie - otrzyma Laur Srebrnej Cieszynianki.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: