Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

GOPR może dojechać później, niż latem... Myśl w górach...

W górach jest niebezpiecznie. Warto zdać sobie z tego sprawę planując wycieczkę górską o tej porze roku. Złe przygotowanie wycieczki może skutkować poważnymi konsekwencjami – przypomina GOPR.


Poślizgnięcia, upadki, ratowanie osób z objawami chorobowymi – to chleb powszedni ratowników GOPR. Przypominają oni jednak, że w zimie o upadek znacznie łatwiej a warunki atmosferyczne nie służą,  ani poszkodowanym, ani śpieszącym z pomocą ratownikom.

Kilka trudnych interwencji odnotowali ratownicy GOPR Beskidy w ostatnim czasie. -  Dostaliśmy zgłoszenie o osobie nieprzytomnej leżącej w śniegu w okolicy szczytu Potrójna w Beskidzie Małym. Na miejsce niezłocznie zostali zadysponowani ratownicy pełniący dyżur w SR Leskowiec. Podczas utrudnionego (z uwagi na słaby zasięg GSM) kontaktu ze zgłaszającym udało się ustalić, że pomocy wymaga również druga osoba. - relacjonują ratownicy. Po dojeździe pod Potrójną okazało się, że wcześniej zadysponowane jednostki Straży Pożarnej wraz z Zespołem Ratownictwa Medycznego i to one zajęły się prowadzeniem całej akcji. Niestety jednej osoby nie udało się uratować.

Chlebem powszednim w zimie jest udzielana pomoc w urazach związanych m.in. z poślizgnięciami i upadkami na lodzie lub śniegu. - Wypadkowi uległa również rowerzystka na łączniku Kopa - Małe Skrzyczne – relacjonują GOPRowcy.

Z kolei w nocy z soboty na niedzielę ratownicy prowadzili poszukiwania. - Mężczyzna oddalił się ze schroniska na Klimczoku z informacją, że idzie do domu. Niestety nie dotarł tam w zakładanym czasie. Zaniepokojona rodzina powiadomiła ratowników GOPR o zaginięciu. Niedługo po wysłaniu pierwszych patroli, mężczyzna został zlokalizowany przez rodzinę u swoich znajomych – informuje GOPR.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje i przypomina - W Beskidach zimowo! Na szlakach często śnieg, temperatura zdecydowanie niższa niż w dolinach. W tym okresie dotarcie ratowników na miejsce zdarzenia może trwać dłużej z uwagi na różne warunki w poszczególnych partiach gór i konieczność używania różnych środków transportu. Pamiętajcie o tym, planując górskie wycieczki – apelują ratownicy.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: