Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Odejście od węgla jest nieuniknione. Timmermans na Śląsku w sprawie transformacji regionu.

Debata na temat przyszłości naszego regionu odbyła się na Stadionie Śląskim. Uczestniczył w niej Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, przedstawiciele central związkowych branży górniczej oraz władze województwa śląskiego, europosłowie i zaproszeni goście.Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, podczas wizyty w Województwie Śląskim, spotkał się m.in.  ze stroną społeczną w sprawie transformacji regionu. W debacie na Stadionie Śląskim uczestniczyli m.in. przedstawiciele central związkowych branży górniczej.

Komisja Europejska w poniedziałek zatwierdziła pięć planów sprawiedliwej transformacji polskich regionów górniczych. Łączna wartość zatwierdzonych planów to 3,85 mld euro. W sumie do naszego województwa trafi kwota 5 mld euro. Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji na szczeblu rządowym wraz z Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji (TPST) w regionach mają być podstawami realizacji przedsięwzięć opartych o nowy europejski instrument: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST; ang. Just Transition Fund – JTF). FST ma niwelować społeczne i gospodarcze skutki transformacji energetyczno-klimatycznej.

- To oznacza, że 3,85 mld euro jest już dostępne dla pięciu regionów na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu – zakomunikował podczas debaty wiceprzewodniczący KE. - Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich. (…) Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami – dodał Timmermans.

Wiceprzewodniczący KE uściślił, że fundusze te będą zarządzane regionalnie i lokalnie, aby najlepiej odpowiadać lokalnym potrzebom.

Marszałek Jakub Chełstowski podziękował Timmermansowi za ostatnie cztery lata pracy nad śląskim TPST, a także obecnemu na wydarzeniu Jerzemu Buzkowi za koncepcje i idee oraz bycie „dobrym duchem” prac nad planem.

- Odejście od węgla jest nieuniknione. Niemniej proces transformacji musi uwzględniać wszystkie grupy społeczne, zwłaszcza te związane bezpośrednio z sektorem górniczym. Bo trzeba pamiętać że jedno miejsce w górnictwie generuje cztery miejsca pracy w branżach mu dedykowanych. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby ktokolwiek w tym procesie został pominięty na co mocny nacisk kładzie wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. Środki jakie mamy otrzymać w ramach wszystkich źródeł włącznie z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji będą przede wszystkim uwzględniać kwestie z uregulowaniem miejsc pracy. To alternatywa względem górnictwa. I gwarancja że każdy pracę znajdzie w nowych technologiach. Pamiętajmy że stawiając na ten kierunek rozwoju wytyczamy szlak dla kolejnych pokoleń. Także tych, które z rodzin górniczych pochodzą. Nie wolno nam tej szansy zmarnować. Komisja Europejska jest nam przychylna. A my musimy podjąć to wyzwanie – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Europoseł, w przeszłości przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek ocenił, że przyjazd Timmermansa na Śląsk, czyli do regionu, który ma najwięcej do zrobienia ze wszystkich regionów europejskich, jeśli chodzi o transformację energetyczną - świadczy o tym, że UE naprawdę zainteresowana jest sytuacją ludzi, tym, co będzie działo się w Województwie Śląskim.

- Musimy zrezygnować stopniowo, rok za rokiem - tego się nie zrobi w ciągu roku czy dwóch lat - z górnictwa węgla kamiennego. Jest to dla nas konieczne, dlatego że górnictwo węgla kamiennego się jednak kończy. To trwało sto kilkadziesiąt lat, przyniosło naszemu krajowi olbrzymie bogactwo, ale dzisiaj budujemy zupełnie nową rzeczywistość na Górnym Śląsku, w Zagłębiu i innych regionach Polski. Warto uwierzyć w tę nową rzeczywistość – mówił Jerzy Buzek przypominając, że idea Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zrodziła się w tym regionie.

- Ten fundusz ma podstawowy cel: żeby ludzie w Europie, którzy są w takich regionach górniczych, w których trzeba będzie rezygnować z górnictwa w ciągu następnych lat, mieli poczucie, że ktoś o nich myśli, że nie zostali sami sobie – zaznaczył Buzek, przypominając o doświadczeniach transformacji.

Podczas debaty ze stroną związkową wrócono do podpisanej umowy społecznej, dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego, określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz ujmuje mechanizmy wspierające transformację Śląska.

Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Polska ustawa w tej sprawie zakłada, że branża w ciągu 10 lat zostanie wsparta kwotą 28,8 mld zł. Związki zawodowe otrzymały od resortu aktywów państwowych wniosek notyfikacyjny do KE ws. wsparcia górnictwa z początkiem marca br. Jak zaznaczył Frans Timmermans, zawarte w niej zapisy, zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską.

- Chcemy jednak mieć absolutną pewność, że te miejsca pracy będą nie tylko przy fotowoltaice i wiatrakach, ale także zupełnie nowych technologiach. Nie jesteśmy przeciwni zmianom. Musimy mieć jedynie pewność, że nie zostaniemy z niczym – mówił Arkadiusz Siekaniec ze Związku Zawodowego Górników w Polsce ZEC S.A. w Katowicach.

Podczas debaty zwrócono też uwagę na błędy jakie popełniono podczas trzech minionych dekad, podczas których rozpoczęto proces transformacji.

- Takie gminy jak Pszów, Radlin czy Knurów muszą dostać drugie życie, bo na transformacji do tej pory straciły – argumentowano podczas debaty. Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” zaznaczył, że nikt bynajmniej nie podważa negatywnego wpływu spalania węgla na atmosferę. - Tylko że to nie węgiel sam w sobie jest zły, ale wykorzystywana technologia jego spalania – wskazywał Dominik Kolorz.

Uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że środki z Funduszu muszą trafić przede wszystkim na stworzenie nowych miejsc pracy.

Ze środków Funduszu pokrywane będzie również szkolenie 100 tysięcy pracowników, z których wielu zatrudnionych jest w sektorze paliw kopalnych. Według szacunków w wyniku działań w ramach planu sprawiedliwej transformacji na Śląsku powstanie 27 tys. nowych miejsc pracy. - Ta debata to historyczny sukces. Cieszę się, że będziemy mogli zarządzać tymi środkami z poziomu województwa. I ciągle jesteśmy otwarci na dialog – podsumował marszałek Jakub Chełstowski.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

50
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-08 20:41:45
"tom": ... i wszystko jasne dlaczego Chełstowski dokonał wolty !!! .. będziemy mogli zarządzać tymi środkami z poziomu województwa. I ciągle jesteśmy otwarci na dialog - szkoda że Jakub Chełstowski nie dodał będę te środki dzielił sprawiedliwie ;-)
2022-12-09 00:51:46
Waldek_M: 28,8mld zł to nawet nie jest 1000zł na obywatela Polski !!! / 10 lat to nawet nie jest 100zł Zastanówcie się ile nas kosztuje odchodzenie od węgla Wzrost kosztów ogrzewanie domów, energii elektrycznej itp .. Judasze sprzedają nas za 30 srebrników ZDRADA
2022-12-09 04:00:46
bolo 5064: Cześć.Nie wiem czy dobrze zrozumiałem tekst,ale tam jest mowa o Śląsku.Liczba mieszkańców Śląska to 4,52 mln. Mnie wychodzi 6371 złotych i 68 groszy na mieszkańca.Pozdrawiam
2022-12-09 06:16:55
krzysztof.nnn: wygląda chwała bogu na to, że po 7 latach znów Polacy zaczynają w Polsce rządzić i gospodarować, a moskiewscy agenci z centralą na Nowogrodzkiej jeden po drugim rezerwują apartamenty w pierdlu
2022-12-09 06:24:39
krzysztof.nnn: Europa jest już technologicznie gotowa na całkowite odejście w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania od węgla, gazu i ropy na rzecz OZE i atomu - w BRD pieniądze firm handlujących paliwami kopalnymi z Putinem i robiących z Rosja interesy uruchomiły potężną akcję propagandową przeciwko atomowi, ale te same pieniądze po wybuchu wojny w Ukrainie tę akcje odwracają o 180 stopni - a Polska została w czarnej brudnej węglowej doopie przez PiS głownie, ale i poprzednie władze nie dość stanowczo i zdecydowanie ukracały bezczelne żądania związkowych pijawek zbankrutowanych od dawna kopalń - tu jedynie rząd Jerzego Buzka się ewidentnie na plus wyróżnia
2022-12-09 06:28:02
krzysztof.nnn: dobry tekst na ten temat tu, fragment: "Reformy Buzka i Steinhoffa były wymuszone dwiema rzeczami, po pierwsze obiektywnie za dużo było kopalń w stosunku do zapotrzebowania na ten węgiel na rynku wewnętrznym, a po drugie fluktuacją jeśli chodzi o rynek międzynarodowy. Były lata, gdy węgiel był w cenie, a były lata, gdy ten surowiec ledwo można było sprzedać po koszcie wydobycia. Trzecim problemem była presja płacowa i wzrost kosztów wydobycia związany z bezpieczeństwem w kopalniach. Pamiętam jedno spotkanie w Zagłębiu Ruhry z 2007 r., kiedy przedstawiono informację, że za ok. 10 lat Niemcy zamkną wszystkie kopalnie węgla kamiennego. Nie potrafiłem sobie tego wyobrazić i ze zdziwieniem rozmawiałem z naszymi partnerami na poziomie landu, a oni mówili, że ceny wydobycia tak szaleńczo rosną z racji kosztów osobowych, systemu bezpieczeństwa, w który trzeba inwestować przy budowie kolejnych korytarzy w kopalniach i że to się po prostu nie opłaca. Koszt wydobycia jednej tony węgla wynosił około 200 euro. Niemcy wówczas uznali, ze to jest dobry moment, aby w dłuższej perspektywie zakomunikować, co będzie się z tym węglem działo. Będzie czas, kiedy ludzie będą mogli spokojnie odchodzić na emeryturę, albo wziąć odprawy i się przekwalifikować. Niemcy zrobili coś wartego uwagi – w 2007 r. zakomunikowali perspektywę odejścia od węgla, a w 2018 r. tego dokonali." ==== > next.gazeta.pl/next/7,172392,29205970,poncyliusz-jezdzac-20-lat-temu-przez-slask-zima-na-sniegu.html#do_w=57&do_v=739&do_st=RS&do_sid=1046&do_a=1046#s=BoxOpLink
2022-12-09 06:31:18
krzysztof.nnn: nie wiem, co miał na myśli Chełstowski podejmując współprace z PiS, natomiast biję mu brawo za to że ją zakończył i z obrzydzeniem patrzę na tych, co jak bezwolne prosięta dalej przy partyjnym cycku tkwią, a przed nimi już tylko rzeź
2022-12-09 06:34:25
krzysztof.nnn: "Zniszczymy tych ludzi!" - tyle jeszcze dziś Kaczyński ma do powiedzenia o opozycji, o tych którzy nie zgadzają się na bezprawne, bezczelne, aroganckie i złodziejskie rządy PiS i jego samego - no zdziwisz się, stary dziadu z ruską etykietką
2022-12-09 06:44:53
krzysztof.nnn: A tymczasem Komisja Europejska potrąciła Polsce kolejną transzę zaległych kar w wysokości 33 milionów euro. Łącznie tylko z powodu Ziobry i demolki sądownictwa w Polsce straciliśmy już 300 milionów euro, czyli 1,4 miliarda złotych, o innych karach i stratach nie wspominając.
2022-12-09 07:15:27
"tom": ... bezczelne cwaniaki, z Terytorialnym Planem SPRAWIEDLIWEJ Transformacji, jak ze słomianym misiem. Pomysłów tych judaszy Bareja by się nie powstydził, polegających na niszczeniu wszystkiego w imię własnych partykularnych interesów, opłacanych polskimi pieniędzmi z Brukseli. Specjaliści od zmian na Śląsku - Buzek z Timmermansem, jak ten dyr z "Poszukiwany Poszukiwana". //https://youtu.be/vDt0yeiZu0E// ~miliardy podzielą sprawiedliwie. Emerytowany deputowany z zastępcą von der ryjen, znają się na tym! //https://youtu.be/l1-Bxg4El_E?t=39// s pewnością ;-)
2022-12-09 08:47:27
Mach: Tomie, ekspercie od siedmiu boleści, Ty Timmernmansowi i Buzkowi do pięt nie dorastasz więc nie porywaj się na takie autorytety,
2022-12-09 09:16:01
OWCZARZY1: Zamknąć kopalnie w Polsce a Angole budują nową i nam węgiel podeślą jak będziemy potrzebowali !!!
2022-12-09 09:17:42
sierżant_Niemyty_Wycior: Z informacji podawanych w marcu przez polskie służby wynikało, że Tomasz L. miał kopiować i przekazywać cenne operacyjnie dane dla Służb Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej. Mężczyzna miał dostęp do zbiorów Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego oraz do zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Okazuje się, że Tomasz L. był także członkiem komisji ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, powołanej w lipcu 2006 r. Jej prace nadzorował ówczesny wiceminister obrony narodowej Antoni Macierewicz, odpowiedzialny za weryfikację i likwidację WSI. Członkowie komisji mieli dostęp do najważniejszych, tajnych informacji państwowych.
2022-12-09 09:19:11
sierżant_Niemyty_Wycior: Teraz staje się zupełnie jasne, dlaczego Antoni Macierewicz zablokował uchwałę o określeniu Rosji państwem terrorystycznym. Jest konsekwentny.
2022-12-09 09:21:02
sierżant_Niemyty_Wycior: Ekipa usadowiona przy Macierewiczu: 'rosyjski łącznik' akceptowany przez SKW; tłumaczka Irina w siedzibie SKW; kongresmen Rohrabacher, 'człowiek Putina w USA' podejmowany w MON w drodze z Moskwy; proputinowski płk Gaj umieszczony w Sztabie Generalnym WP; rosyjski szpieg przy likwidacji WSI - zginęło wielu współpracowników WSI na całym świecie, teraz wiemy gdzie był przeciek.
2022-12-09 09:24:13
sierżant_Niemyty_Wycior: Najpierw Macierewicz huśtał Polską „likwidując” razem z ruskim szpiegiem (tylko jednym?) WSI. Potem bezczelnie i kłamliwie zamieniał katastrofę smoleńska w zamach i dalej huśta Polską, a wszystko ku uciesze Kremla. I co? I nic. Ma dalej ochronę, biuro, przywileje… Bo przede wszystkim ma nad sobą parasol innego, potężniejszego agenta z Żoliborza..
2022-12-09 09:26:27
sierżant_Niemyty_Wycior: Kremlowski łącznik - pbs.twimg.com/media/FjZ-QbKXEA45toG?format=jpg&name=360x360
2022-12-09 09:58:01
Oko: Lewacy mają ciepło z kaloryfera.
2022-12-09 10:10:58
czesiohill: Coś mi tu nie pasuje, chociaż daleki jestem od jakichkolwiek teorii spiskowych - ANGORA z 4 grudnia 2022 (nr 49) - wywiad -z dr. inż. Jerzym Markowskim, wiceministrem od górnictwa, ratownikiem górniczym i dyrektorem kopalni, czyli fachowcem - "Czy Unia może zabronić nam zwiększenie wydobycia węgla? - Nie. Negocjowałem przystąpienie Polski do Unii Europejskiej... Jedyny warunek, jaki wówczas postawiono Polsce, to zakaz subwencjonowania wydobycia węgla w państwowych kopalniach. Nigdy nie chcieli od nas zamykania kopalń." - "Chcą, żebyśmy ograniczyli emisję CO2. - Tak jak 30 lat temu stawiali warunki dla ograniczenia emisji siarki, i to zrobiliśmy. Treraz czas na instalacje odprowadzające CO2." - "Ale tu żadne filtry nie wystarczą. - To prawda, dlatego trzeba wydobywany węgiel zgazowywać i spalać w energetyce bezemisyjnie".
2022-12-09 10:20:33
czesiohill: "Ale w Polsce panuje opinia, że zgazowywanie węgla to utopia, nieopłacalna technologia dalekiej przyszłości. - Wszyscy tak mówili, bo mieliśmy dostatek energii i węgla, ale to żadna utopia. W kraju nad tą technologią pracujemy 50 lat i jesteśmy na etapie pieca do ogrzewania w familoku. Amerykanie, Chińczycy i Kanadyjczycy zaczeli 30 lat później i robią to na skalę przemysłową. USA ... zgazowują 10% wydobycia, czyli dwa razy tyle, ile wydobywają nasze kopalnie ..." - "Aby te złoża eksploatować, potrzebne są ogromne inwestycje. - Tak, ALE BYŁOBY TO I TAK ZNACZNIE TAŃSZE NIŻ REZYGNACJA Z ENERGETYKI WĘGLOWEJ. Pamiętajmy, że energia elektryczna z gazu jest znacznie droższa niż ta z węgla." - ...elektrownia jądrowa, która produkuje 3 tys. megawatów mocy zainstalowanej będzie kosztowała 120 mld zł. Tymczasem elektrownia węglowa Opole o takiej mocy kosztowała 30 mld zł, czyli czterokrotnie mniej."
2022-12-09 10:25:15
czesiohill: I tak dalej i tak dalej. Przeciekawy wywiad. I jak tu się odnieść do katowickiego spotkania, gdzie Unia daje pieniądze na zamykanie kopalń?
2022-12-09 10:28:59
czesiohill: I jeszcze - "Unia dąży do zeroemisyjności gospodarki, co niemoże się udać. - Wyprowadziliśmy s Unii przemysł, wyprowadzamy energetykę, zasoby naturalne, pozostaną nam tylko usługi, które zapewne będą wykonywane po ciemku i w zimnie. ... Prawdopodobnie komuś bardzo zależy, żeby ten kraj, który jest skazany na węgiel przez najbliższe 30 lat, PRZESTAŁ BYĆ JEGO PRODUCENTEM, A STAŁ SIĘ RYNKIEM ZBYTU."
2022-12-09 10:30:12
czesiohill: niemoże - spacja się zawiesiła :-)
2022-12-09 10:41:11
Ar--Ai: czesio ale o co ci chodzi konkretnie? Polska decyduje o zamykaniu kopalń, powody są powszechnie znane, UE pomaga finansowo jak w wielu innych obszarach - gdzie jest problem? jak masz trochę oszczędności to zainwestuj, zbuduj sobie na przykład z owczarzym kopalnię i będziecie pływali w złotych wannach na złotych materacach dmuchanych złotym inflacyjnym...
2022-12-09 11:10:45
czesiohill: Ar-Ai: nie jest to takie proste w obecnej RP. "Kto chce budować w Polsce kopalnie? - To cztery podmioty, które skarżą Skarb Państwa o uniemożliwienie budowy kopalń, z których najważniejsze są trzy: dwaj inwestorzy australijscy i jeden szwajcarsko-niemiecko-amerykański. ... inwestycje kopalniane należą do nabezpieczniejszych dla państwa. Gdy inwestor zagraniczny wybuduje fabrykę samochodów czy proszku do praniaq , to zawsze może ją zamknąć i wywieźć specjalistyczny sprzęt. Wyrobisk podziemnych nikt nie wywiezie. Nie bardzo rozumiem, dlaczego nie pozwalamy zbudować kopalni zagranicznej firmie, a godziliśmy się na sprzedanie kopalni wybudowanej za polskie pieniądze zagranicznemu inwestorowi, jak to było w przypadku kopalni Silesia, którą kupuili Czesi, a potem odsprzedali ją polskiemu inwestorowi." Cytat z tejże Angory. Jak nie wiesz, o czym piszę, to znaczy jesteś "naznaczony" hawierstwem i żadne argumenty do Ciebie nie dotrą. A może tak jak rządzącym chodzi tylko o pieniądze z UE? A g.... . Zapracuj sobie, to będziesz miał.
2022-12-09 11:18:25
czesiohill: A o co mi chodzi konkretnie? Napisałem to w pierwszym zdaniu pierwszego akapitu - czy ktoś (UE) nie chce nas wydymać. Jestem prounijny w 99%, ale polska gospodarka musi być dobrze zarządzana. Nie przez polityków, tylko przez fachowców. Może trzeba było zapytać pana Buzka o sprzwę zgazowywania węgla, bo przecież jest z wykształcenia chemikiem. "O wiedzzy prezesa Kaczyńskiego na temat węgla wiem niewiele, ale jak słyszałem jego wypowiedzi, że węgiel śląski jest za drogi i złej jakości, to radzę mu szybko zmienić doradców" - tamże, czyli w Angorze. Jak chcesz, to Ci podrzucę egzemplarz, żebyś nie musiał wróżyć z palca i pisać, że nie wiesz o co chodzi.
2022-12-09 12:25:27
Ar--Ai: czesio nie wiem o jakich podmiotach piszesz, cytujesz gościa z gazety od czasów PRL-u związanego z górnictwem ze wszystkimi tego stanu rzeczy mentalnymi konsekwencjami, może jakieś bardziej konkretne i wiarygodne źródła?... - za to wiem, że w Polsce nawet kurnik zbudować nie jest łatwo, kopalnię żwiru czy piasku, co dopiero węgla - postęp wymaga ofiar, inwestycja nakładów i wysiłków, a węgiel odchodzi do lamusa nieodwołanie i bezdyskusyjnie, życie rynek i odkrywkowe złoża w świecie już dawno wbiły gwóźdź do polskie węglowej trumny - tyle, że my wszyscy musieliśmy przez długie lata ciężkie miliardy naszymi podatkami płacić na pogrzeb - a bajdurzenie o odgazowaniu to śpiewka stara jak wczesny Gierek, rojenia paru niedowarzonych docentów i niedorobionych profesorów z AGH i PŚl - nota bene Markowski to jeden z takich właśnie 'doktorów od węgla", były dyrektor kopalni, później czynnie zaangażowany w proces zamykania górnictwa w rządzie Cimoszewicza itd - słabe to wszystko
2022-12-09 12:31:51
Ar--Ai: ja jestem też w100% prounijny, i także w 100% zgadzam się z tym co napisał wcześniej krzysztof nnn: "Europa jest już technologicznie gotowa na całkowite odejście w dziedzinie wytwarzania energii elektrycznej i ogrzewania od węgla, gazu i ropy na rzecz OZE i atomu" - dodatkowo jestem bardzo daleki od wszelkich teorii spiskowych, a polskiego górnictwa i dopłacania do niego po kilku dekadach z nim doświadczeń i kilku latach pracy na kopalni (Moszczenica) mam już serdecznie dość - umarł Maciek umarł, już leży na desce, i choćby się zesrali już nie podskoczy, i chwała Bogu... :D
2022-12-09 14:12:23
"tom": @czesiohill, dlaczego się z Toba zgadzam, sam nie wiem, ale pisz dalej, może te zapatrzone w srebrniki mądrale, coś z tego zrozumieją, w co wątpię ;-)
2022-12-09 15:23:33
Mach: Analizujcie rozsądnie. Co z tego wynika ,że inwestorzy zagraniczni chcą budować u nas kopalnie czesiohill. Ano wynika z tego ,że nie chcą ich budować u siebie. Bo węgiel da się sprzedać wszędzie, ale nam pozostanie zdegradowane środowisko zasolone wody ,osadniki z płuczek, zapylenie powietrza ,zniknięcie wód gruntowych i przedwcześni renciści z pylicą płuc i kosztownym leczeniem ich i wszystkich wokół. Przecież UE daje nam czas na dostosowanie i o wiele większe środki niż innym krajom na restrukturyzację byśmy mogli sprostać oczekiwaniom -zera emisyjności w odległym ale przewidywalnym czasie ku pożytkowi naszym przyszłym pokoleniom. Warto podjąć te wezwania. Inwestorzy zagraniczni wybudują u nas wszystko to czego nie chcą mieć u siebie- np. fabrykę akumulatorów, zakłady galwaniczne itp. wszystko co wiąże się z silnie toksycznymi odpadami, których nie chcą mieć u siebie. Mało tego do Polski na masową skalę ciągle wwożone są odpady a niedawno płonące wysypiska dowodziły ,że był w nich zawarty fosfor z zakładów zbrojeniowych całej Europy a nawet z Afryki. Pewnie wojna w Ukrainie tę transformację na jakiś czas zatrzyma i będziemy jeszcze zdani na kopaliny, ale o ile to będzie możliwe Polska musi się zdobyć na wysiłek, który podjęła UE- zero emisyjności do 2050 r.
2022-12-09 15:24:04
oxjas1: Po co te ostre dyskusje ? Kupcie sobie psa, kota i to bardzo uspokaja“ jak powiedzial szef NBP Glapinski.
2022-12-09 15:24:53
mario172: jsw za caly rok zysk netto 6.3mld zl!!!a wy chcecie zamknac gornictwo i sprzedac sie za jakies marne 6mld euro...masakra!!UE od lat 90tych caly czas niszczy polske mowiac co mamy robic..a nas potrzebują jako rynek zbytu!!!ten cały pijaczyna timmermans niech se swojego podworka pilnuje!a niemcy i anglia wracają do gornictwa..ciekawe dlaczego??a w Polsce te mikro instalacje na dachach napewno daja rade..haha.co chwila slysze jak znajomym popalilo sprzet w domu..robta tak dali!
2022-12-09 15:57:10
oxjas1: mario, ale o chodzi ? Wystarczy wyjsc z tej niedobrej UE. Zamknac sie na zachod, otworzyc na wschod a Polska stanie sie kraina szczesliwosci ?!
2022-12-09 15:59:35
koszor: Tak, Unia rządzi, Unia radzi, Unia nigdy was nie zdradzi! Oko, masz rację- lewactwo myśli, że ciepło jest z kaloryfera a prąd z gniazdka. Sprzęt każdy ma z brudnych Chin, prąd z ze spalanego węgla, ale ideologiczne frazesy będą pisać o zero emisyjności. Najpierw trzeba dysponować stabilnym źródłem energii, jak siłownia jądrowa albo dopracowana elektrownia węglowa lub gazowa na gaz ze zgazowywania węgla. Dopiero potem można mówić o wyłączaniu starszych bloków energetycznych, a nie na odwrót.
2022-12-09 16:02:54
koszor: Kto ma panele fotowoltaiczne, widzi ile dzisiaj naprodukowały. Niestety, jest to niestabilne źródło energii, nie ma tutaj dyskusji. Zima pokaże wkrótce swoje oblicze i jeżeli dojdzie do dużych przeciążeń w europejskich sieciach, to będzie blackout i panele na nic się nie zdają.
2022-12-09 16:09:26
koszor: Mario- masz rację. Jesteśmy dla Unii tania siłą roboczą i produkcyjną, i rynkiem zbytu dla niskiej jakości produktów. Z kolei otwarte granice pozwalają mafiom na wywożenie śmieci do naszego kraju. Tak jak ktoś wyżej napisał - także śmieci toksycznych. Niech sobie te Timmermansy i inne Urszule von der Jeleń zostawią ten syf w Berlinie i Brukseli. Granice powinny być zamknięte i kontrolowane, także przed niekontrolowanym przepływem imigrantów.
2022-12-09 16:09:49
pół_Sasina_z_Wiślicy: koszor jak pisałeś o bestii to byłeś bardziej wiarygodny, bo przynajmniej sprawiałeś wrażenie że wierzysz w te brednie - jak chodzi o energetykę to wychodzi z ciebie nawet nie głąb kompletny, ale ćwok niedouczony po prostu - straszyłeś tu bestią, straszysz zimą, czy ty masz dobrze w głowie?
2022-12-09 16:14:00
pół_Sasina_z_Wiślicy: możesz mieć negatywny stosunek do UE, ale po co go uzasadniać takimi idiotyzmami o jakich piszesz? nic choćby z pozory sensownego na ten temat nie wydukasz? polskie granice chcesz zamykać, idioto skończony???...
2022-12-09 16:50:11
"tom": ... no jak pół_Głowek_z_Wiślicy uzasadni, to tylko boki zrywać . Mowa o nieuniknionym odejściu od węgla Buzka Timmermansa, a ten wkleja androny o zamykaniu polskich granic, ćwok i głąb, 2 w jednym ;-)
2022-12-09 16:54:28
Artur_z_bažin: zgadza się - androny, ćwok i głąb, podobny zresztą tobie - ale to koszor, on akurat polskie granice chce zamykać, nie doczytałeś ćwoku i głąbie :)
2022-12-09 17:12:30
"tom": ... nie doczytałeś ćwoku i głąbie, "przed niekontrolowanym przepływem imigrantów" - zapomniał tylko wymienić ciebie ;-)
2022-12-09 17:12:31
"tom": ... nie doczytałeś ćwoku i głąbie, "przed niekontrolowanym przepływem imigrantów" - zapomniał tylko wymienić ciebie ;-)
2022-12-09 17:26:25
Artur_z_bažin: nie doczytałeś "także", ćwoku do kwadratu
2022-12-09 18:32:10
"tom": ... potrafisz dalej pierwiastkować ćwoku i głąbie do sześcianu -wątpię " ,,,otwarte granice pozwalają mafiom na wywożenie śmieci do naszego kraju. Tak jak ktoś wyżej napisał - także śmieci toksycznych......Niech sobie.....zostawią ten syf w Berlinie i Brukseli. Granice powinny być zamknięte i kontrolowane, także przed niekontrolowanym przepływem imigrantów" ;-)
2022-12-09 19:11:41
Artur_z_bažin: "Granice powinny być zamknięte" - no tak, to jest trudne do zrozumienia... robisz tu z siebie publicznie pajaca chłopie, po co ci to
2022-12-09 19:55:58
"tom": ... no właśnie!!! specjalisto od wyciągania bažin z kontekstu ;-) znasz znaczenie tego słowa (łac. contextus)
2022-12-09 22:28:27
Mach: Tomie , granice w UE nadal maja być otwarte. Nie oznacza to jednak ,że przepływ towarów i wydawanie w naszym kraju pozwoleń na składowanie i gospodarkę odpadami mają nie być kontrolowane, w tym przewóz odpadów z likwidowanych w krajach europejskich wysypisk śmieci. Niestety rozluźnienie kontroli w tym zakresie należy przypisać obecnemu rządowi. To w ostatnich 7 latach do Polski przywieziono tysiące ton "niewiadomego" pochodzenia odpadów. Może zamiast ściganiem za pomówienia Pana Majora i Panią aktorkę BKSz prokuratorzy powinni z należytą starannością ścigać tych, którzy zarabiają na sprowadzaniu i składowaniu toksycznych odpadów w naszym kraju.
2022-12-09 23:22:26
"tom": .. następny który nie zrozumie kontekstu i tłumaczy jak krowie na rowie ... zgoda! tylko dlaczego "zamiast ściganiem...powinni z należytą starannością ścigać " skąd ta wybiórczość, gdy są od tego właśnie, chyba ze powodem jest 7 latach, no to jest argument ;-)
2022-12-10 12:06:37
czesiohill: A tylko zapytałem " czy nas nie chcą wydymać?". No i proszę ile "merytorycznych" odpowiedzi, wniosków i głosów. A jakieś argumenty oprócz "stary komuch", "bajki lat 70-tych" itd. Artykuł przeczytałeś, że wieszasz psy na rozmówcy?
2022-12-10 12:27:06
Ar--Ai: czesio nie widzę żeby ktoś na tobie wieszał psy, ja na pewno nie, także o Markowskim nie pisałem że "stary komuch" ani że "bajki", opinii swojej na temat gazu z węgla i przyszłości kopalń na pewno wywiad z Markowskim nie zmienia bo jest ona po wielu latach śledzenia tematu zbudowana i na dziesiątkach o wiele bardziej fachowych publikacji oparta - ale przede wszystkim dalej nie wiem o co ci chodzi i czego ty oczekujesz na forum po zadaniu takiego pytania??... masz pretensje, że na pytanie "czy nas chcą wydymać?" poparte fragmentami wywiadu z PRL-owskim górnikiem napisałem że to PRL-owski górnik??... zauważ, że mój komentarz o niebo bardziej merytoryczny niż twoje pytanie - więc zostawmy rojenia emerytowanego kreta, przeczytaj może ty coś aktualnego w temacie: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,174372,29240579,wojna-i-kryzys-prowadza-w-ue-do-renesansu-wegla-czy-wrecz.html#s=BoxOpMT
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: