Goleszów znów szachuje
Goleszowska liczba turniejowa zbliża się powoli do 100. 94. turniej Będzie jednocześnie jubileuszowym międzynarodowym turniejem z cyklu - X Mokate Open.
- Kilka lat wstecz wyznaczając terminy naszych turniejów, sprawdzałem kalendarze lig podrzędnych, ewentualnie śląskiej, aby data turnieju w Goleszowie nie pokrywała się z innymi. Teraz sprawdzam kalendarze mistrzostw Polski, ekstraligi polskiej, a także czeskiej, niemieckiej i jeszcze kilku, gdzie grywają najwybitniejsi Polacy – żeby nie blokować im możliwości przyjazdu na nasz turniej – podkreśla reprezentujący organizatorów Karol Linert. - Bardzo jesteśmy usatysfakcjonowani, że teraz turnieje w Goleszowie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, a wśród uczestników przybywa nie tylko wyśmienitych szachistów, ale i szachistek. I to szachistek dużego formatu. Tym razem będą: WFM Magdaléna Miturová, WIM Agnieszka Matras-Clement i trójka arcymistrzyń: pszczynianka WGM Joanna Worek, czterokrotna mistrzyni Czech WGM Olga Sikorová, była wicemistrzyni świata juniorek, wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy, 65. szachistka na świecie Karina Szczepkowska-Horowska. Gdyby nie zabrakło miejsc w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie rozgrywamy Turniej, to mielibyśmy kolejny rekord frekwencji – dodaje Karol Linert.
Ogółem - lista zawodników obejmuje już prawie 120 nazwisk. Organizatorzy cieszą się szczególnie z licznego udziału dzieci i kobiet, a łączna liczba uczestników turniejów Mokate zbliża się już do 1000. Na taką frekwencję "zapracowali" szachiści z 5 państw: Białorusi, Czech, Polski, Słowacji i Ukrainy.
Dzięki takim imprezom, jak Międzynarodowy Turniej Szachowy „Mokate Open”, Goleszów to dziś gmina, która jest fenomenem na szachowej mapie Polski. W ostatnich 12 latach zorganizowano tam ponad 90 turniejów szachowych. W tym roku ten wyśrubowany rekord zostanie pobity. - Imprezy szachowe, jakie od 12 lat konsekwentnie są organizowane w naszej gminie, przez swój zasięg i prestiż, stanowią skuteczną formę promocji nie tylko Goleszowa, ale i Ziemi Cieszyńskiej – mówi Karol Linert. - Z każdym turniejem wśród uczestników przybywa silnych szachistów nie tylko polskich. Atutem Goleszowa jest bliskość Słowacji z ekstraligową TJ Slávią w Čadcy i bezpośrednia granica z Czechami, gdzie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów działają aż trzy kluby ekstraligowe i kilka pierwszoligowych, stąd wynika tak wysoki poziom zagranicznych zawodników.
(red./mat.pras.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.