Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Gliwicki Nikifor w Ustroniu

Sztuka naiwna, nieprofesjonalna, której symbolem w Polsce jest Nikifor, ma swoich wielbicieli, znawców i swoje wystawy. Galeria Muflon w Ustroniu przy współpracy z Muzeum Historii Katowic- Dział Grafiki im. Pawła Stellera w Katowicach prezentować będzie we wrześniu dzieła jednego z takich ''śląskich Nikiforów'', Ryszarda Dasiewicza z Gliwic.

Galeria Muflon – Sztuka dla Ciebie eksponuje sztukę różnorodną, przeznaczoną dla każdego odbiorcy – od klasycznej twórczości Pawła Stellera, uznawanego za polskiego Dürera, poprzez sztukę współczesną, jaką była prezentacja prac artystów w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Kręgi Sztuki”, do sztuki nieprofesjonalnej, ale już znanej, podziwianej i nagradzanej.

Jedną z kolejnych, interesujących wystaw, którą zobaczymy niebawem w Muflonie będzie wystawa prac Ryszarda Dasiewicz (ur. 5 lipca 1981 r. w Gliwicach). - Jest zaliczany do kręgu artystów uprawiających sztukę naiwną, nieprofesjonalną, ale jego wyjątkowy profesjonalizm jest doceniany i nagradzany. Swoją pierwszą nagrodę zdobył, mając zaledwie 16 lat. Od tamtej pory zyskuje uznanie, a jego prace wzbudzają zachwyt. Przebudzenie dla świata sztuki zawdzięcza mamie – Bożenie Błaszczyk, wychowawczyni Annie Kowalik oraz instruktorom: Ewie Kowalczyk i Aleksandrowi Smolińskiemu. Jego twórczość przepełniona jest wielkim optymizmem – nie tylko z powodu wyjątkowo uroczych linorytów, ale przede wszystkim zwycięskiej walki z chorobą i przezwyciężenia jej przez radość tworzenia. W linorytach odzwierciedla swój świat wartości, tworzy je na podobieństwo własnych wyobrażeń – bez jakiekolwiek przymusu zewnętrznego i w wielkiej wewnętrznej ciszy. Jest w nim bowiem ten rodzaj niebiańskiego spokoju, który gwarantuje rozwój artystyczny, wysoki poziom starannie wykonanych prac i oryginalne podejście do tematu – mówi Izabela Burczak, kierownik Galerii Muflon – Sztuka dla Ciebie w Ustroniu.

Częstym motywem prac artysty są pary ludowe, kapele góralskie, Sabałowe bajania, Janosik i jego kompania. - W swoim dorobku ma cykl linorytów przedstawiających sceny biblijne ze Starego Testamentu, a także „Anioły”, „Sowy” oraz „Gutenbergowi drukiem – o drukarstwie”. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują portrety kotów, m.in. Kot biznesmen, Śpioch, Bliźniaki, Kot podczas marcowych zalotów, Kocica na wakacjach, Kocica w czasie niedzielnego popołudnia, Kot Leonarda da Vinci, Kot polujący i tak bez końca – wyobraźnia artysty ciągle zadziwia pomysłowością i zaskakuje przemyślaną symboliką. Portrety te są lekkie i dowcipne, chociaż nakreślone ciężką, stanowczą ręką. Podbijają nie tylko serca miłośników kotów, ale każdego, kto jest wrażliwy na piękno. Jest w nich wyrafinowana prostota i dostojeństwo – opisuje Izabela Burczak.


Ryszard Dasiewicz – Nikifor z gliwickiej Cepelii
kuratorzy wystawy: st. kustosz Ewa Liszka i artysta plastyk Aleksander Smoliński

4 września 2015 r. o godz.15.30 w Hotelu Muflon w Ustroniu przy ul. Sanatoryjnej 32

Wystawę będzie można oglądać do 16 października 2015 r.
 

Portal OX.PL jest patronem medialnym wystawy.

 
źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: