Gdzie po jodek potasu?
Wojewoda Śląski zarządził naradę z samorządowcami, bo to własnie samorząd ma dystrybuować tabletki z jodkiem potasu wśród mieszkańców. Zapewnionych jest 6,5 mln dawek jodku potasu - środka niezbędnego na wypadek skażenia radioaktywnego.
– To prewencyjne przygotowanie się na wypadek skażenia radiacyjnego. Choć warto podkreślić, że dzisiaj takiego ryzyka nie obserwujemy. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby województwo śląskie mogło być zagrożone zdarzeniem radiacyjnym, ale zdajemy sobie sprawę, że sytuacja za wschodnią granicą nie jest w pełni przewidywalna – podkreślił wojewoda śląski.
Jeśli doszłoby do skażenia radiacyjnego, wszyscy przebywający w województwie śląskim zostaną o tym powiadomieni dostępnymi wszelkimi możliwymi kanałami informacyjnymi, jak chociażby poprzez SMS, regionalny system ostrzegania, media lokalne, czy nawet służby wojewody, jak policja czy straż pożarna.
– Miejsca dystrybucji będą oczywiście udostępniane przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego tak, aby mieszkaniec miał ogląd, w jakim miejscu najbliżej […] będzie mógł odebrać tabletkę – zaznaczył wojewoda.
Jak wiemy medykament jest już rozwożony po gminach Śląska Cieszyńskiego. Akcją zajmuje się m.in. Państwowa Straż Pożarna. - Co ważne, wszystkie plany związane z wydawaniem tabletek jodku potasu mają obecnie wyłącznie charakter prewencyjno-informacyjny. Na ten moment ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Państwowa Agencja Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej prowadzą stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze - informuje Urząd Miejski w Cieszynie. Punkty wydawania tabletek z jodkiem zlokalizowane są w cieszyńskich szkołach, szczegółowy plan można znaleźć na stronie internetowej Cieszyna. Podobnie Skoczowa i innych miejscowości powiatu. Jeśli nawet dziś nie można znaleźć informacji, zgodnie z zaleceniem Wojewody Śląskiego, gminy powinny poinformować o tym w najbliższym czasie.
Jak podkreślił wojewódzki konsultant ds. endokrynologii dr n. med. Janusz Strzelczyk zaopatrzenie w jod jest ważne. Jednak warto pamiętać o tym, by zażyć go wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. - Powinniśmy przyjmować ten preparat wyłącznie w momencie, jeśli rzeczywiście dojdzie do ekspozycji na promieniowanie. Najbardziej narażone w tym przypadku (na działanie jodu radioaktywnego) są dzieci. Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe. Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić - mówił dr n. med. Janusz Strzelczyk.
Endokrynolog przestrzegał, aby pacjenci samodzielnie nie przyjmowali preparatów z jodkiem potasu, do których mają dostęp. - Mocno narażają się w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od niedoczynności, do znacznie groźniejszej nadczynności - zaznaczył.
- Drugą bardzo ważną rzeczą jest to, że w chwili obecnej żyjemy na terenach, gdzie nie mamy niedoboru jodu. To jest naprawdę bardzo ważne. Dlaczego? Dlatego, że jeśli dostarczamy normalną ilość jodu w pożywieniu, w takiej sytuacji organizm nie jest narażony na tak duże pochłonięcie potencjalnej dawki – zaznaczył śląski konsultant w dziedzinie endokrynologii. – Im młodsza osoba, tym to zapotrzebowanie jest większe – dodał dr Strzelczyk i przestrzegał przed zażywaniem preparatów z jodem na własną rękę.
– Jeśli pojawi się ekspozycja, powinniśmy ten preparat zażyć. […] Natomiast jako endokrynolog-praktyk chciałbym bardzo mocno przestrzec przed tym, aby nie przyjmować tych wszystkich najróżniejszych preparatów, do których pacjenci mają dostęp i czasami w sposób nieodpowiedzialny je przyjmują. Mocno narażają siebie w ten sposób na potencjalne choroby tarczycy: od częściowej lub całkowitej niedoczynności, po - jeśli są to osoby młodsze - do wystąpienia objawów nadczynności, co jest zdecydowanie groźniejsze – powiedział Strzelczyk.
Jodek potasu jest stosowany w przypadku katastrof nuklearnych lub uszkodzeń reaktorów jądrowych w celu zapobiegania wychwytowi radioaktywnego jodu przez tarczycę. Należy go zażywać wyłącznie w razie ryzyka narażenia na promieniowanie jądrowe, po otrzymaniu stosownych komunikatów. Nie należy podejmować samodzielnej decyzji o przyjęciu leku.
W razie wystąpienia ewentualnego zagrożenia, dawkowanie tabletek zawierających 65 mg jodku potasu jest następujące:
dorośli i dzieci powyżej 12 lat - 100 mg jodu (2 tabletki),
dzieci od 3 do 12 lat - 50 mg jodu (1 tabletka),
dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - 25 mg jodu (½ tabletki),
noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 12,5 mg jodu (¼ tabletki),
kobiety w ciąży i karmiące piersią - 100 mg jodu (2 tabletki).
Całość dawki w każdej z grupy ryzyka podawana jest jednorazowo. Tabletki można rozgryzać lub połykać w całości. Dla dzieci karmionych piersią, można rozkruszyć tabletki i rozprowadzić je w wodzie, syropie lub innym płynie. Całkowite rozpuszczenie tabletki może trwać do 6 minut. Należy upewnić się, że tabletka jest całkowicie rozpuszczona przed podaniem jej dziecku.
W przypadku wystąpienia konieczności podania tabletki, mieszkańcy Sląska Cieszyńskiego podczas służby zarządzania kryzysowego, będą informowani za pomocą wszelkich możliwych kanałów informacyjnych o potrzebie udania się do Punktu Wydawania Tabletek Jodku Potasu.
Jak zapewniają władze ma to odbywać się bez większych formalności.
ZOBACZ TAKŻE ZASADY DYSTRYBUCJI JODKU POTASU
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.