Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę? Zaolzie. Z Bystrzycy na Filipkę, zejście do Gródku

Tym razem propozycja dla tych, którzy nie mają nic przeciwko dojazdowi do szlaku z wykorzystaniem transportu publicznego. Niedługą, zaledwie 10-kilometrową wycieczkę górską zaczynamy bowiem w Bystrzycy, a kończymy w Gródku.

Do Bystrzycy dojeżdżamy pociągiem z Czeskiego Cieszyna (odjeżdżają około 20 minut po każdej pełnej godzinie), a następnie wsiadamy w autobus 770. Te jeżdżą nie od każdego pociągu. Rozkład jazdy sprawdzić możemy sobie tutaj

Trasa pieszej wycieczki zaczyna się na pętli autobusowej Bystrzyca, Pasieki, bus (Bystřice, Paseky, konečná). Stamtąd ruszymy asfaltową drogą w górę, kierując się znakami żółtego szlaku turystycznego. Po drodze spotykać będziemy także tablice krajoznawcze ścieżki edukacyjnej „Łączka”. Są one wyłącznie czeskojęzyczne. Propozycję wycieczki ścieżką edukacyjną „Łączka” opisaliśmy tutaj. Pociąg z Czeskiego Cieszyna do Bystrzycy jedzie niecałe 20 min a przystanek autobusowy znajduje się zaraz przy dworcu kolejowym.

Pierwszą atrakcją, jaką napotykamy przy tym szlaku, jest prywatny ogród pokazowy. Można zwiedzić tam nie tylko ogród, ale także mini-muzeum.

Idąc dalej po chwili żółty szlak skręca w lewo, przez łąkę, w stronę lasu. Zważywszy na zimowe warunki możemy jednak zamiast skorzystać z tego skrótu, to pójść wygodnie drogą. Droga i szlak spotkają się bowiem niebawem, jeszcze przed szczytem Łączki.

Na samej Łączce, na polanie poniżej jej szczytu, na rozdrożu, podziwiać możemy nową drewnianą kapliczkę.

Dalej idziemy na szczyt Łączki. Przy dobrej widoczności możemy podziwiać stąd panoramę na Połom, Ostry, Kozubową, Jaworowy, Praszywą, Połedną.

Z Łączki kierujemy się biegnącymi wspólnie znakami szlaków żółtego i czerwonego. Po kilometrze doprowadzą nas one do „Chaty Filipka” usytuowanej tuż przy szlaku turystycznym niecałe 400 metrów przed (poniżej) szczytu Filipki.

Od chaty wracamy kawalątek (niecałe 200 metrów) do rozdroża szlaków turystycznych. Skręcamy na nim w lewo, za znakami zielonego szlaku turystycznego. Przez 1,6 km od tego miejsca, aż do „Chaty Gródek (Chata Hrádek)” szlak prowadzi drogą asfaltową. Po drodze napotykamy źródło, z którego można napić się świeżej wody. Tuż nad „Chatą Gródek” natomiast uwagę przyciąga wpierw „Aleja Dobra” - widokowa polana, na której zasadzono dwa szpalery drzew poświęconych pamięci zasłużonych dla Bystrzycy obywateli. Symbolizuje dobre uczynki mieszkańców Ziemi Jabłonkowskiej. Sadzenie tutaj lokalnych odmian jabłoni zostało zainicjowane przez właścicieli tego gruntu - małżonków Rychtárków oraz wójta Gródka Roberta Borskiego w 2014 roku. Na początku zasadzono 16 regionalnych odmian jabłoni, jako że jest szesnaście gmin należących do Związku Gmin Jabłonkowskich. Każda gmina zgłosiła dobry uczynek swojego mieszkańca, którego nazwisko zostało umieszczone obok jabłoni. Z biegiem lat aleja rozrasta się o kolejne jabłonie i dobre uczynki. „Każda z nich dedykowana jest żyjącym ludziom dobrej woli z naszego terenu, którzy bezinteresownie pomogli innym. Dlatego rosnące na nich jabłka są dla wszystkich turystów, którzy tędy przechodzą. Niech Wam smakują.” - czytamy na ustawionej przy Alei Dobra dwujęzycznej tablicy informacyjnej.

Na dole tejże polany wybudowano natomiast kapliczkę – dzwonniczkę św. Izydora.

Za kapliczką, a przed „Chatą Gródek” zielony szlak, którego znakami się kierujemy, skręca z drogi w prawo, przez łąkę. Po 1,4 km przecina asfaltową drogę, prowadzi jeszcze 200 metrów ścieżką przez las, po czym znów wyprowadza nas na drogę asfaltową. Z tego miejsca mamy do przejścia jeszcze 1,2 km asfaltową drogą pomiędzy domami rodzinnymi do dworca kolejowego w Bystrzycy. Po drodze miniemy chrześcijański ośrodek, przy którym znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą premiera polskiego rządu w latach 1920, 1923 i 1926 Wincentego Witosa, który w regionie tym przebywał na emigracji politycznej.

Proponowana trasa wycieczki kończy się na dworcu kolejowym w Bystrzycy, skąd pociągi do Czeskiego Cieszyna odjeżdżają co godzinę, 25 min po każdej pełnej godzinie. Za nami niespełna 10 km wycieczki górskiej.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: