Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gdzie na wycieczkę górską? Szlakiem pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali

Po dwóch ostatnich odcinkach cyklu „Gdzie na wycieczkę górską”, kiedy do proponowanej trasy dojechać trzeba było komunikacją publiczną, odetchną z ulgą zwolennicy przemieszczania się samochodem. Proponowana dziś trasa to licząca 11 km pętla zaczynająca się i kończąca w tym samym miejscu. Nie mam jednak dobrej wiadomości dla tych, którzy zamierzają jednak dojechać autobusem. Dojazd do Jaworza Nałęża komunikacją publiczną jest niewygodny. Trzeba przesiadać się w Świętoszówce, Jaworzu lub Jasienicy.

Szlak pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali wytyczony został przez Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój.

Wyruszamy z Jaworza Nałęża. Samochód zostawić można na dużym parkingu przy kaplicy pw. Świętego Jana Nepomucena. Według wydanego przez Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój przewodnika szlak zaczyna się niżej, w gospodarstwie rybackim, w którym prowadzona jest hodowla pstrąga w Nałężu. Mijaliśmy go po prawej stronie drogi.

Wędrówkę rozpoczynamy przy kaplicy. Wybudowano ją w 1829 roku z miejscowego kamienia i cegły, dach pokryto drewnianym gontem. Ufundował i wybudował ówczesny właściciel Jaworza hrabia Filip Ludwik Saint-Genois d` Anneaucourt. Poświęcił zaś komisarz biskupa wrocławskiego w 1834r. I zobowiązał proboszcza z sąsiedniej Jasienicy do odprawiania w niej dwóch mszy rocznie. Po pożarze, który zniszczył świątynię w 1910 r. parafianie wyremontowali ją z własnych składek, gdyż następny właściciel okolicznych dóbr - hrabia Larisch odmówił zaangażowania się w odbudowę. Natomiast kolejny remont i rozbudowa kaplicy miały miejsce w 2000 r. Obecnie msze odprawiane są tu w każdą niedzielę.

Na parkingu przy kaplicy ustawiono tablicę informującą o szlaku pstrąga górskiego oraz jaworzańskich drwali. Również w terenie, na całym przebiegu szlaku, spotkamy przybite do drzew drewniane tabliczki z charakterystyczną, zieloną strzałką widoczną na tablicy początkowej szlaku. Całą proponowaną trasę dzięki nim przejdziemy bez problemu. Dodatkowo można kierować się przebiegiem trasy naniesionym na mapy.cz. W dwóch miejscach szlak prowadzi do miejsca po chacie i wraca. Nie są to duże odległości, zbaczamy z głównej trajektorii około 200 m. Jednak o ile do pozostałości chaty usytuowanych przy Szlaku Szklanym warto podejść i je obejrzeć, to wędrówkę do pierwszej z pozostałości chat, do których ze szlaku trzeba zboczyć, spokojnie możemy sobie odpuścić, gdyż nic, poza kawałkiem łąki, obecnie tam nie dostrzeżemy.

Z parkingu ruszamy więc w górę. Początkowo wzdłuż potoku Jasionki, a następnie pnąc się w górę idziemy tak, jak kierują nas zielone strzałki szlaku. Trasa prowadzi przez las bukowy, a później przez las bukowo - brzozowy, a także świerkowy. Przy samym szlaku, na skraju polanek, licznie występuje tu kwitnąca o tej porze roku naparstnica purpurowa – roślina chroniona i silnie trująca.

Główna atrakcja i pretekst do wytyczenia szlaku to pozostałości kilkunastu chat, które można obejrzeć przy szlaku. Z niektórych zachowały się z kamienne podpiwniczenia. Po innych pozostały już tylko polanki, po których ukształtowaniu i roślinności można jedynie się domyślać, że niegdyś były w tych miejscach ludzkie zagrody. I kamienie z przymocowanymi przez twórców szlaku tabliczkami informacyjnymi, na których przeczytamy o historii danego domu. Z tablic dowiemy się jaki budynek miał numer, jak duży był, jakie rodziny go zamieszkiwały i kiedy został opuszczony. Ostatnie z domów zamieszkałe były jeszcze w latach 60-tych XX wieku, co osobiście pamięta Andrzej Śliwka - autor przewodnika po szlaku, który wydało Stowarzyszenie Jaworze-Zdrój.

Odwiedzając miejsca kolejnych domostw dojdziemy aż na szczyt Błatniej. Roztacza się stąd piękny widok. Wpierw na lewo zobaczymy zalew Wapienicki, za nim miasto Bielsko-Białą, a jeszcze dalej szczyty Beskidu Małego. Gdy wdrapiemy się pod charakterystyczne betonowe studnie przed nami będzie rozległa panorama. Widać stąd Skrzyczne - liczący 1257 m.n.p.m., czyli drugi po Łysej Górze (1260) szczyt Beskidu Śląskiego, w dole Brenną, a dalej pasmo Stożka i Czantorii i wznoszące się za nim szczyty już po czeskiej stronie.

Z Błatniej podążamy w dół. Wiodą tędy szlaki turystyczne żółty i niebieski, a także znakowana niebieską muszlą Droga Świętego Jakuba. Trochę poniżej szczytu zlokalizowane jest schronisko PTTK, a 5 minut dalej Ranczo Błatnia. W schronisku PTTK wielki napis obwieszcza, że płatność tylko gotówką. Warto ją więc przy sobie nosić. Jest też informacja o wynoszącej 10 zł kaucji za szklany kufel na piwo, co ucieszy wszystkich tych, którzy nie lubią bądź z przyczyn dbałości o ekologię nie chcą pić z plastikowych jednorazowych naczyń. Lanego piwa w szkle napić się można także w kolejnym obiekcie – Ranczo Błatnia. W obydwu obiektach oczywiście można też coś zjeść. Ponadto przy Ranczu dzieci znajdą zajęcie na placu zabaw.

Jeśli nawet nie odwiedzimy Rancza, i tak musimy przejść niemal przez jego taras, by, kierując się strzałką szlaku, pójść w dół. Droga jest cały czas bardzo dobrze oznakowana i jeśli tylko będziemy uważnie wypatrywać zielonych strzałek, z pewnością bez problemu trafimy do punktu wyjścia. Szlak powrotny prowadzi oczywiście innymi duktami, tak, że pokonując całość marszruty zatoczymy koło. Na trasie bodziemy jeszcze mieli zadaszony punkt odpoczynkowy ze stołem i ławkami, kto więc woli posilić się własnymi kanapkami ma tutaj ku temu dogodne warunki. Przy wiacie ustawiono tablicę informującą o atrakcyjności krajoznawczej doliny Jasionki, w której się znajdujemy. Opisy są w językach polskim, czeskim i angielskim.

Nieco niżej leśna droga zamieni się w asfaltową. Miniemy jeszcze po prawej stronie okazały budynek hotelowo-gastronomiczny oraz niezbyt urokliwy architektonicznie gmach stanicy harcerskiej. Obecnie, w czasie wakacji, w jego pobliżu ustawiono także charakterystyczne, 10-osobowe namioty wojskowe, a obóz tętni harcerskim życiem.

I tak dojdziemy do parkingu nad kościołem. Warto jednak minąć go i pójść 150 metrów w dół, wzdłuż potoku Jasionki by zobaczyć zrekonstruowany w 2010 roku piec do wytapiania szkła. W tym miejscu istniała bowiem w pierwszej połowie XIX wieku huta szkła. Urząd Gminy w Jaworzu, który wybudował makietę, ustawił również w miejscu dawnej huty tablicę z opisem samej huty oraz sposobu produkcji w niej szkła. A spod rekonstrukcji pieca hutniczego wracamy już na parking.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że choć Jaworze, z którego wyruszamy, administracyjnie należy do gminy Jasienica, a ta do powiatu bielskiego, to kulturowo i historycznie jak najbardziej jest to Śląsk Cieszyński, co widoczne jest w miejscowej kulturze ludowej.

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

32
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-11 19:37:50
lampard: pytanie do redakcji; gdzie jest łysa góra w beskidzie slaskim?
2021-07-11 19:49:02
censor: "lampard" to nie czasem jedno z trefnych kont krzy-sio+sran-duś+ spółki+ w różnych wcieleniach i postaciach, niegdyś zastosowane na poczet międzywyznaniowego szczucia?
2021-07-11 20:24:58
: donuś ja ci podpowiem, kolejne konto załóż sobie jako "TW Olcha", będzie wesoło :D
2021-07-11 20:25:44
: i tatuś się ucieszy, że pamięć o jego bohaterskich czynach trwa w rodzinie :D
2021-07-11 21:22:08
marat: A jakie to są bohaterskie czyny "TW Olcha"? Nagroda im. Juliana Bruna (1960), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta (2019). Ponadto w czasach PRL był odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia Polski Ludowej i odznaką Zasłużony Działacz Kultury.
2021-07-11 22:25:10
: donuś głąba rżnięcie też zajęcie uważasz?... :D oto twoja przydomowa Olcha: ===> Podzespół: Górnośląska Brygada Wojsk Ochrony Pogranicza 1976-1991 === Seria: Akta operacyjne === Górnośląska Bryg. WOP Gliwice 5068/4/1983 === Tytuł: Teczka pracy tajnego współpracownika pseudonim "Olcha" dot. Stoszek Roman, imię ojca: Antoni, ur. 29-09-1953 r. === Daty wytworzenia dokumentów Data początkowa: 1983 Data końcowa: 1989 === Forma fizyczna: Dokumentacja aktowa; Liczba tomów: 1; Liczba kart: 89 === Informacje identyfikujące: Sygnatura IPN: IPN Ka 462/777 t. 3 Sygnatura dawna (poprzednich archiwów): IPN BU Z/003224/336 === Miejsce przechowywania: Nazwa archiwum: Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
2021-07-11 22:30:40
: archiwa IPN dlatego są otwarte i dla wszystkich dostępne, by uczciwi i przyzwoici nie zapomnieli o sąsiadach i znajomych kapusiach SB, i by na przyszłość stanowiły nauczkę i karę dla wszystkich tych, co przez współpracę z aparatem represji PRL szukali swej drogi do awansów i pieniędzy - a także by były przestrogą dla dzisiejszych łotrów i szubrawców werbowanych przez władze PiS do zwalczania demokratycznej opozycji w Polsce
2021-07-11 22:40:58
marat: Konfabulujecie, wskazana przez Was pozycja nie dotyczy współpracownika SB "TW Olcha". Wg IPN, dzielny agent SB "TW Olcha" — jak wskazuje logika — oczywiście był współpracownikiem SB, jednak wbrew temu, co Wy wskazujecie, nie pracował w Lasach Państwowych. Co więcej, współpracował przez okres dłuższy, niż Wy przedstawiacie, nie tylko w dobie stanu wojennego. Przeprowadzone poszukiwania w archiwach IPN wskazują, że "TW Olcha" regularnie współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa przez 16 lat – od 1972 do 1988 roku, formalnie jako „konsultant”, gdyż członków PZPR nie rekrutowano jako tajnych współpracowników. W IPN zachowało się pięć tomów zbioru dokumentów zawierających pisanych przez "TW Olcha" donosów.
2021-07-11 22:44:26
marat: Agent SB "TW Olcha", wbrew temu, na co Wy wskazujecie, specjalizował się w donoszeniu na osoby z polskiego środowiska literackiego oraz literatów zagranicznych, a nie na swoich sąsiadów.
2021-07-11 22:47:37
marat: Agent SB "TW Olcha", wbrew temu, na co Wy wskazujecie, odnosi sukcesy także po upadku PRL, marny to przykład pod wskazane przez Was nienawistne reakcje.
2021-07-11 22:51:37
marat: Owszem, archiwa IPN są otwarte i dla wszystkich dostępne — niestety, na co wskazuje Wasz krzy-sio+sran-duś+fortepatrycjuszu +pozostałe wcielenia w różnych osobach przykład, nie każdy potrafi korzystać z zasobów IPN. Znowu Wy nie uzupełniliście deficytów wiedzy? Który to już raz?
2021-07-11 23:09:30
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Przyjdzie beknąć za pomówienia. Troll srandek oczywiście próbował kiedyś oczernić też moją rodzinę. Skąd my to znamy, platformersi, kodziarze nieraz pokazali jak to potrafią przekręcać fakty.
2021-07-11 23:10:17
Pogromca pogromców i cwaniaczków: To się dopiero POsrandek wysypał
2021-07-12 09:18:48
: Marek Suski: TVP jest wiarygodna, TVN powinien się na niej wzorować - donuś to dokładnie twój styl, gratulacje :D
2021-07-12 12:49:32
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: Uwaga ALERT!!! ostrzeżenie przed bezczelnym i wulgarnym HEJTEREM i TROLLEM BEZ SPACJI, uaktywnia się nocami w stanie po spożyciu alkoholu i dopalaczy, avatar identyczny jak mój może uśpić uwagę internautów! drastyczne przypadki jego ataków należy zgłaszać do prokuratury!
2021-07-12 15:52:31
marat: krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+ pozostałe osoby w różnych wcieleniach+włącznie z tymi kradzionymi, Dobrze wiemy, że Wy macie siebie samych na myśli... Już nie podrobicie konta poprzez dodanie SPACJI...
2021-07-12 17:06:59
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Znowu oczernića troll srandek. Najpierw podrobił moje konto dodając SPACJĘ z przodu a teraz bezczelnie kłamie. Znajdź w mojej wypowiedzi jakieś wulgaryzmy oszuście stelok-srandek!
2021-07-12 21:33:58
: co ty właściwie o sobie myślisz, kozi bobku z pisiej dupy, już cię tu mają wszyscy pełną rzić z tymi twoimi paranojami TROLLU BEZ SPACJI i bez rozumu
2021-07-12 22:27:16
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Dobrze że się przyznajesz św. Patryk-srandek do swojej niecnej działalności. Masz rację wszyscy mają dosyć twojego opluwania i prowokacji. Nie znalazłeś u mnie wulgaryzmów, o które mnie oskarżyłeś to musiałeś nadrobić swoimi. Biedny zawistny człowieczku, nawet nie wiesz jak biedny i zagubiony jesteś.
2021-07-12 22:42:29
: weź się koleś i odpipień od tego portalu zanim cię rodzina z domu wyrzuci, szczerze radzę
2021-07-12 23:02:52
censor: Nie ma zgody na epatowanie nienawiścią, szkalowanie, pomówienia i próby obrażania innych. krzy-sio+sran-dus+pozostałe wcielenie w różnych osobach, po następnym banie nie założysz już sobie kolejnego hejterskiego konta z wykorzystaniem SPACJI.
2021-07-12 23:38:34
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Nie ma zgody na chamskie i wulgarne wpisy oraz i publiczne pomawianie trolla srandka-steloka$jasio-krzysio-saletry. Jeśli Redakcja nie zrobi z tym porządek to znajdą się inne drogi rozwiązania problemu.
2021-07-12 23:49:08
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Od dłuższego czasu obserwujemy w komentarzach mowę nienawiści serwowaną przez trolla św. Patryk vel krzysztof mm vel AntyklerForte vel AndrzejDupa + podrobione konta. Nie ma zgody na chamskie i wulgarne wpisy oraz i publiczne pomawianie i propagowanie treści łamiących prawo. Poinformowanie organów ścigania o popełnionym przestępstwie będzie zatem kolejnym krokiem wobec bezczelnego hejtera.
2021-07-13 08:28:38
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: nazwano cię tu kozim bobkiem z pisiej d*py i to jest bardzo dobre określenie, TROLLU BEZ SPACJI powyżej - już tylko takie wydaliny czerpiące korzyści z bezprawnych rządów PiS rozpaczliwie bronią tej władzy - tacy jak ty hejterzy i prowokatorzy skończą marnie
2021-07-13 10:40:21
: z pisiej dupy, kozi czy jeleni bobek - do wyboru, do koloru, oba pasują jak ulał do tego żałosnego BOBKA BEZ SPACJI, pije po nocach i klepie te swoje pierdoły, się raz na zawsze od tego forum odpipieni jak mu policja zastuka do drzwi i zapyta o IP
2021-07-13 14:44:04
Pogromca pogromców i cwaniaczków: A kogo ty trollu jeszcze nie oplułem? Jak chcesz to możesz sobie być kozim, baranim i jelenim bobkiem. Pacynka żałosna jesteś, srandkiem i nic więcej.
2021-07-14 10:56:39
: sranduś kozi bobek z pisiej dupy - to twoje prawdziwe imiona, boroku
2021-07-14 17:30:49
censor: Jesteś dumny z tej swojej wątpliwej działalności? krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe wcielenia w różnych osobach,
2021-07-14 21:04:14
: dobra, ty też mnie rozpracowałeś więc się przyznam - to ja jestem bronek, donekT, ekolog, pastor, farorz, florian, Marx, politykier, lusia, tomasz, pogromca, censor i wszystkie inne idiotyczne konta dwóch kozich bobków z pisiej dupy, arturka i danielka :D
2021-07-14 21:54:49
marat: Pochwaliliście się już tym przed nowymi koleżankami i kolegami? Przyjdzie czas i miejsce, gdzie Wy będziecie się rozliczać, zdaje się, że jedna z redakcji już wystawiła podsumowanie. krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe wcielenia w różnych osobach.
2021-07-15 02:15:31
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Dobrze że taki zawistnik dzieci nie ma bo potomkowie musieliby się wstydzić do 10 pokolenia. Co sieje to też żąć będzie.
2021-07-15 16:09:41
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: UWAGA NA TROLLA BEZ SPACJI o nicku i obrazku podobnych do moich - danielek ma dziś imieniny to ma przynajmniej pretekst, się jak zwykle nawali i znowu będzie klikał po nocach -kiedyś publikował na ox sprawozdania z rowerowych wycieczek jako "daniel3ttt" i był nieszkodliwy, ale odkąd zaczął hejterską działalność pod obecnym nickiem odbiło mu kompletnie - redakcja ox.pl już dawno przestała z nim współpracować, a on sam realizuje się teraz w opluwaniu każdego kto się nie zgadza z jego pro-PiSowskimi poglądami, typowy kundelek władzy - w końcu się od nas ODPIPIENI, oby jak najszybciej
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: