Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Galeria Bielska BWA zaprasza do siebie

Po kilku miesięcznej przerwie widzowie mogą uczestniczyć w życiu kulturalnym w kinach, muzeach, teatrach czy galeriach artystycznych. Nie inaczej jest z działającą w Bielsku Białej „Galerią Bielską BWA”. Wielu mieszkańców naszego powiatu w tym osoby niepełnosprawne odwiedzają sale wystawiennicze przy ul. 3 Maja 11.

Obecnie Galeria zaprasza na dwie wystawy: prace Andrzeja Paruzel i Ryszarda Waśko „Ryby i krowy. Podejmij przyjaźń z naturą” (sala dolna) oraz nowe obrazy Laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni Karola PALCZAKa „TYM, CO TERAZ WIDZĘ” (sala górna).

Pierwsza wystawa prezentuje postawy dwóch artystów – Andrzeja Paruzela oraz Ryszarda Waśki – którzy w swoich pracach artystycznych wyrażają sprzeciw wobec naruszania ładu natury. Jako twórcy związani z niezależnym środowiskiem artystycznym lat 70. i 80. XX wieku współtworzyli ruch polskiej neoawangardy. Prace pokazywane w Galerii Bielskiej BWA są śladami ewolucji ich drogi twórczej, która obecnie skupiona jest wokół zagadnień takich jak ochrona przyrody, zagrożenia epoki antropocenu, czy etyka ekologiczna.

Na wystawie pokazywany jest również m.in. film Andrzeja Paruzela „Lekcja przyrody” przedstawiający zarybianie pstrągiem potokowym rzeki Rygi na Pomorzu. Podobne działanie zostanie przeprowadzone na górskiej rzece w rejonie Bielska-Białej.

W Sali górnej Galerii Bielskiej BWA można zobaczyć nowe obrazy Laureata Grand Prix Bielskiej Jesieni Karola PALCZAKa „TYM, CO TERAZ WIDZĘ”, której kuratorem jest Piotr Rypson.

- Malarstwo Karola Palczaka jest osadzone w malowniczym krajobrazie rodzinnej Krzywczy nad Sanem; można tedy artystę uznać za znakomitego kontynuatora polskiego malarstwa krajobrazowego. Już sama ta zbitka pojęciowa powinna wywołać przyjazne nastawienie miłośników rodzimego malarstwa; nie ma chyba ostatecznie w sztuce nic bardziej swojskiego, niż krajowy krajobraz – mówi kurator wystawy.

Wiele osób odwiedza stolicę Podbeskidzia i może warto podejść do budynku BWA przy ul. 3 Maja 11 (naprzeciw Hotelu „Prezydent”) i oddać się przez kilkanaście minut współczesnej odmianie polskiego malarstwa. Obie wystawy można zobaczyć do 28 sierpnia 2021 r.

AK, BWA

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-03 15:06:39
Pogromca pogromców i cwaniaczków: UWAGA na komentarze przypominające wypowiedzi innych użytkowników. Oszust zdublował konta dodając przed nazwa SPACJE. Łatwo to poznać gdyż konta pojawiły się dopiero kilka dni temu. Ten sam gość, dawny pracownik redakcji używa innych multikont siejąc nienawiść na portalu. Wzywam REDAKCJE OXa do zablokowania tych kont
2021-07-03 20:32:13
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: do TROLLA bez SPACJI powyżej - na razie się z ciebie śmieją, ale marnie skończysz
2021-07-03 21:51:14
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Znowu grozisz zawistniku? Wiesz co ty możesz? Obserwować roztocze przez mikroskop
2021-07-04 09:04:16
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: można tego TROLLA BEZ SPACJI traktować jako niezrównoważonego psychicznie i machnąć ręką na jego hejt i plucie jadem nienawiści - ale można też usuwać jego nienawistne wpisy i zablokować to HEJTERSKIE konto, do czego namawiam Redakcję ox.pl powołując się na Regulamin forum, p.3.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: