Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fundacja ''Luce'' będzie krzewić tradycję i wartości poprzez film

Fundacja ''Luce'' z Bielska Białej rozpoczęła realizację filmów na temat zasłużonych osobistości - błogosławionych i świętych - związanych bezpośrednio lub pośrednio z Podbeskidziem . Najnowszy projekt edukacyjny ''M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film'' ma przekonać młodych ludzi, że nietuzinkowe postaci historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka.

Działacze fundacji, która swą nazwę wzięła od zaangażowanej w ruch Focolari Chiary Badano – określaną „Chiarą Luce”-„Jasnym Światłem” – chcą zrealizować trzy filmy na temat zasłużonych osobistości związanych z terenem diecezji bielsko-żywieckiej. -Historie życia tych ludzi mają być dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób przystępny dla młodych widzów  – tłumaczy współzałożyciel fundacji ks. Mateusz Dudkiewicz. W projekt zaangażowali się członkowie grupy teatralnej „Wj 12” z Żywca.

W ramach  tego przedsięwzięcia powstaną trzy filmy na temat serafitek – błogosławionej s. Małgorzaty Łucji Szewczyk i błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak, oraz urodzonego w Skoczowie świętego Jana Sarkandra.

- Każdy z trzech odcinków będzie podzielony na dwie części: dokumentalną oraz współczesno-fabularną. Pierwsza przedstawi sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście – wyjaśnia kapłan

Kulminacyjnym momentem projektu będą dwa uroczyste pokazy filmowe, które odbędą się w Bielsku-Białej oraz Żywcu – miejscowościach, w których kręcony będzie materiał. Premiery – 14 listopada br. w Żywcu (Kino Janosik) i 15 listopada br. w Bielsku -Białej (Luce Arena). W planach także pokazy filmowe – w Skoczowie i w Oświęcimiu.

 Więcej na temat projektu na przeczytacie na stronie  www.mjakszalenstwo.pl oraz facebookowym profilu Fundacji Luce, gdzie na bieżąco publikowane będą zdjęcia z planu filmowego i informacje o postępach produkcji.

Fundację "Luce" w ubiegłym roku powołali do życia ks. Mateusz Dudkiewicz z grupą przyjaciół. Głównym celem działalności organizacji jest pomoc społeczna, edukacja kulturalna, rozwijanie sportowych zainteresowań i pasji oraz praca z młodzieżą.

Księdza Mateusza Dudkiewicza można zobaczyć na pozycji napastnika  podczas spotkań  drużyny hokejowej Czarne Pantery, która swoje mecze czeskiej lidze BAHL  rozgrywa na czeskocieszyńskim lodowisku. Relacje z tych spotkań można śledzić na bieżąco na łamach portalu OX.PL.

 

(red/ diecezja.bielsko.pl)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: