Folklorystyczna uczta za nami
Podczas XXI edycji tego konkursu w szranki stanęło 111 zespołów i solistów, w tym 30 zespołów śpiewaczych a’cappella, 28 zespołów śpiewaczych z akompaniamentem, 12 zespołów inscenizujących zwyczaje ludowe, 6 zespołów tanecznych, 6 kapel ludowych, 26 śpiewaków ludowych i 3 instrumentalistów.
Jury przyznaje nagrody w kilku kategoriach oraz główną nagrodę - Grand Prix w wysokości 1.500 zł. która w tym roku trafiła na ręce zespołu „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej za całokształt występów w prezentowanych kategoriach. Do udziału w 48 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą wytypowano Grupę Śpiewaczą „Tkocze” z Wisły i śpiewaczkę ludową Urszulę Cypcer z Wisły. (Szczegółowe wyniki w poszczególnych kategoriach: tutaj>>>)
- Łącznie na deskach naszego amfiteatru zaprezentowało się ponad 1300 osób, to ogromne przedsięwzięcie, cieszymy się, że jest wsparcie dla tego typu inicjatywy zarówno od władz gminnych po władze powiatowe – mówi Sylwester Ratajczak, pomysłodawca imprezy.
Szefowa zebrzydowickiego GOKu podkreśla, że zawsze cieszy ją udział w imprezie najmłodszych: – Serce rośnie, gdy widzimy na scenie już malutkie dzieci w strojach regionalnych, które kultywują regionalną kulturę, gwarę. Śpiewają ludowe pieśni i to na naprawdę wysokim poziomie – cieszy się Małgorzata Guz.
- Gratulujemy organizatorom i jesteśmy wdzięczni, że taki festiwal się odbywa i jest on międzynarodowy. Bardzo miło nam jest słuchać zespołów z zagranicy. W tym roku przybyły do nas zespoły z innych regionów Polski, w ten sposób skala polskiego folkloru rozszerzyła się i mogliśmy tutaj obserwować różne style. – powiedziała na zakończenie przewodnicząca jury etnomuzykolog prof. zw. dr hab. Krystyna Turek.
Impreza odbywała się pod patronatem Wójta Gminy Zebrzydowice, Andrzeja Kondziołki oraz Starosty Powiatu Cieszyńskiego, Jerzego Nogowczyka, który w ostatnim dniu przysłuchiwał się i podziwiał zespoły, które walczyły o zebrzydowickie Grand Prix – Zawsze z radością przyjeżdżam do Zebrzydowic, wiem, że tutaj na każdego czeka gorące przyjęcie. Gdy po raz kolejny patrzę, jak pielęgnujecie państwo kulturę i dawne zwyczaje, jestem pełen podziwu, że macie w sobie tyle pasji i za to właśnie dziękuję – mówił do uczestników ze sceny Starosta.
Szczegółowe wyniki przeglądu – tutaj>>>
Zobacz fotoreportaże Stanisława Konopki
- Złoty Kłos, czwartek, 1 maja 2014>>>
- Złoty Kłos, piątek, 2 maja 2014>>>
- Złoty Kłos, sobota, 3 maja 2014>>>
Patronat medialny nad Złotym Kłosem sprawował Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
