Folklor i religia
Domeną twórczości Grzegorza Niedoby są rzeźby w drewnie na ogół w formie płaskorzeźb. Natomiast stolarkę artystyczną stosował przy różnych formach użytkowych, zdobiąc drewno ludową snycerką. - Tematem przewodnim uprawianej - przeze mnie - płaskorzeźby jest postać ludzka, czasem sama głowa. Lubię przedstawiać górali i związane z nimi elementy folkloru i stroju ludowego, zaś rzeźba sakralna tj. postać Jezusa, czy wieczerza Pańska są dla mnie równie ważnym motywem - mówi Niedoba. Artysta rzeźbi na drewnianych płytach wykorzystując bas-relief, haut-relief oraz wklęsłorzeźbę z pozostawieniem tła.
Grzegorz Niedoba urodził się w 1973 r. Rzeźbiarz pochodzący z Ustronia, ukończył Szkołę im. Kenara w Zakopanem, wcześniej natomiast zdobył zawód stolarza. Praktykę i naukę rzeźby odbywał również u Zbigniewa Hławiczki w Goleszowie, ucznia Ludwika Konarzewskiego. Pracuje zawodowo w zakładzie przemysłowym, rzeźba i malarstwo pozostają w sferze pasji, jako dodatkowe zajęcie, które jednak wypływa z wnętrza jego zainteresowań i duchowych potrzeb. Prace Grzegorza Niedoby prezentowane były na wystawie zbiorowej w Ustroniu, a także podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle.
Galeria Zmienna znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych Pawilonu Diagnostyczno - Zabiegowego Szpitala Śląskiego.
(red/mat.pras.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.