Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Fioletowo w powiecie cieszyńskim

Kolor fioletowy uznawany jest za kolor wcześniaków. Szczególnie eksponowany zwłaszcza 17 listopada. Wtedy właśnie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W geście solidarności z maluchami i ich rodzicami, w wielu krajach podświetlane na fioletowo są charakterystyczne miejsca, czy budynki. W tym roku fioletu nie zabraknie również w powiecie cieszyńskim.

W wielu krajach na całym świecie 17 listopada odbywają się różnego rodzaju spotkania, wystawy, konferencje. Prowadzona jest kampania informacyjna na temat wcześniaków. Akcja ta ma zwiększyć świadomość społeczeństwa, a także tego jak ważne jest zapewnienie takim dzieciom odpowiedniej opieki. Ponieważ kolorem wcześniaków jest fiolet, tego dnia wiele miejsc, w geście solidarności, mieni się właśnie w tych odcieniach. Polska dopiero od kilku lat obchodzi Dzień Wcześniaka. W tym roku do akcji włączy się również powiat cieszyński. 

Na fioletowo zostaną podświetlone w Bielsku – Białej oraz powiecie cieszyńskim budynki Terapeutycznych Punktów Przedszkolnych „Słoneczna Kraina” oraz fontanna św. Floriana na Rynku w Cieszynie. Pomysł ten to efekt Międzynarodowej Konferencji Wczesna Interwencja, której organizatorami byli: Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, SWS „Feniks” w Skoczowie oraz Terapeutyczne Punkty Przedszkolne „Słoneczna Kraina”. 

Sytuacja, kiedy dziecko przychodzi na świat przed zaplanowanym terminem porodu to problem, który dotyka prawie co dziesiątą rodzinę. Ich rzeczywistość zaczyna oscylować wokół myśli i działań mających na celu poprawę perspektywy rozwojowej swojego maleństwa. Opieka nad wcześniakami i wszelkie piętrzące się problemy zdrowotne sprawiają, że codzienność tych rodzin różni się od typowych szczęśliwych chwil narodzenia dziecka. „Wcześniactwo” jednak nie kończy się po opuszczeniu oddziału neonatologicznego – to dopiero początek zawiłej drogi, obejmującej proces leczenia, terapii, rehabilitacji i edukacji -  przyznaje Lucyna Legierska –psycholog, dyrektor ds. edukacji w Słonecznej Krainie.

Nasza akcja ma na celu zwrócenie uwagi rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych, gdzie mogą szukać wsparcia i pomocy dla siebie i swoich pociech, a także uświadomić innym terapeutom, nauczycielom, że wcześniactwo to długa droga wspólnych działań – zaznacza dr Sylwia Wrona, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego.

Inicjatorzy zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w akcji, która w Polsce jest już coraz bardziej znana, ale jeszcze mało zauważalna w naszym regionie. Fontanna św. Floriana w Cieszynie zostanie podświetlona na fioletowo 17 listopada (piątek) w godzinach popołudniowych.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: