Oczami niewidomego: ''Zobaczyć niewidzialne''
Sześć lat temu gdy traciłem wzrok i często gościłem w Klinice Okulistycznej przy ul. Ceglanej w Katowicach najbardziej przykro było patrzeć na małe dzieci w nosidełkach z okularami na oczach czy z zamkniętymi oczami czekające na wizytę i konsultacje z lekarzem specjalistą.
Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe z dysfunkcją wzroku dzieli się na osoby niewidome (osoby niewidzące od urodzenia), osoby ociemniałe (takie, które utraciły wzrok) i osoby słabo widzące.
Czasem można usłyszeć pytanie: czy na pewno chciałbyś widzieć świat tak, jak osoby widzące? Ile osób z dysfunkcją wzroku tyle odpowiedzi. Jedni uważają, że nie widzą od urodzenia i mogliby przeżyć szok – „nie tak wyobrażałem sobie ten świat”, albo „musiałbym chyba na nowo uczyć się wszystkiego”. Jednak gdzieś w podświadomości jest „przejrzeć choćby na chwilę”.
Świat osób z dysfunkcją wzroku jest światem takim samym jak innych, tylko z niektórymi rzeczami radzić musimy sobie trochę w inny sposób. Pracujemy zawodowo, uczymy się, rehabilitujemy, uczestniczymy w życiu kulturalnym, rozrywkowym, uprawiamy sport i to czasem taki, który wydaje się niemożliwym do przeskoczenia bez użycia wzroku. Chcemy się właśnie w tym odnajdywać i pokazywać innym, że można.
Dlatego 14 listopada br. Zakład Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks” organizują w Centrum Konferencyjnym nie Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie II Tyflokonferencję „Zobaczyć Niewidzialne”.
Podczas konferencji nasze rozważania będą związane z tematyką dysfunkcji wzroku w tym jej aspektami medycznymi, rehabilitacyjnymi, społecznymi, edukacyjnymi psychologicznymi. Celem konferencji jest interdyscyplinarne spojrzenie na tematykę wsparcia osób z dysfunkcją wzroku w czterech obszarach takich jak:
- Wsparcie dziecka słabowidzącego,
- Wsparcie dziecka niewidomego i ociemniałego,
- Wsparcie dorosłych osób słabowidzących,
- Wsparcie dorosłych osób niewidomych i ociemniałych.
Wystąpienia prowadzić będą osoby same wywodzące się ze środowiska niewidomych, ociemniałych i słabowidzących jak i specjaliści.
Zmianą, którą organizatorzy przygotowali w porównaniu do roku ubiegłego są warsztaty dla uczniów szkół oraz studentów z możliwością zobaczenia praktycznie od podszewki życia w jakim osoby z dysfunkcją wzroku się odnajdują. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość poznania podstaw pisma Braille’a, orientacji przestrzennej a także nowych technologii umożliwiających osobom z dysfunkcjami m.in. obsługę komputera i smartfonów.
Warsztaty odbędą się 13 listopada br. Mam nadzieję, że zarówno warsztaty jak i wystąpienia podczas Tyflokonferencji będą interesujące i ciekawe dla uczestników, którzy pojawią się w tych dniach w Cieszynie przy ul. Bielskiej 62 i pozwolą przybliżyć nasze środowisko.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.