Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Filharmonia dla uczniów

W poniedziałek (08.01) w Miejskim Ośrodku Kultury ''Prażakówka'' w Ustroniu odbył się kolejny z koncertów przedstawicieli Filharmonii Śląskiej, dedykowany dla uczniów okolicznych szkół. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać historię kwartetu smyczkowego oraz poznać historię instrumentów strunowych. Było to kolejne dedykowane młodzieży zajęcia, w czasie których uczniowie mogą się dowiedzieć skąd wywodzą się poszczególne instrumenty oraz jakie jest ich zastosowanie.

Poniedziałkowe spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań, organizowanych przez Filharmonię Śląską, jednak pierwsze z tym roku. Uczniowie podzieleni zostali na dwie klasy-  grupę w wieku szkoły podstawowej oraz młodzież w wieku gimnazjalnym (pomimo likwidacji gimnazjów, podział ten wciąż obowiązuje, jeżeli chodzi o podział wiekowy). Zdecydowanie aktywniejsi byli młodsi uczestnicy zajęć, jednak grupa starsza również z zainteresowaniem przyglądała się poczynaniom muzyków.

Tym razem przedstawiony został kwartet smyczkowy – prowadząca wytłumaczyła zebranym, że jest to czwórka muzyków, z których dwoje gra na skrzypcach, jeden na altówce i jeden na wiolonczeli. Chociaż kontrabas również jest instrumentem smyczkowym, dla niego w tym kwartecie zabrakło miejsca. Wyjaśnione zostały również szczegóły dotyczące instrumentów, na przykład fakt, że do ich produkcji stosuje się końskie włosie, ponieważ na przykład włosy człowieka byłyby zdecydowanie zbyt mało wytrzymałe.

- Kwartet smyczkowy powstał w okresie klasycznym, czyli w XVIII wieku, po okresie baroku, kiedy to królowała raczej muzyka wokalna z akompaniamentem – tłumaczyła zgromadzonym prowadząca – wtedy również wykształciła się instrumentalna forma muzyczna, jaką jest sonata, czyli utwór podzielony na cztery części, który stał się stałym elementem twórczości klasyków wiedeńskich.

Po wstępie teoretycznym, przyszedł czas na praktykę. Kwartet smyczkowy, który przyjechał do Ustronia pokazał, jaka jest siła tych instrumentów, grając melodie zarówno klasyczne, jak i te zdecydowanie bardziej nowoczesne. Pokazano między innymi, jak cztery osoby potrafią zagrać utwór, który początkowo był przeznaczony dla całej orkiestry. Na zakończenie kwartet zagrał utwór znany wszystkim z bajki „Kraina Lodu”, co wzbudziło wsród młodzieży entuzjazm i dołączono do wspólnego wykonania utworu. .

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: