Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Festiwal Ognia w Białogrodzie

Ogień we wczesnym średniowieczu to ciepło, jedzenie, żelazne narzędzia, gliniane naczynia. To, ile od ognia zależało i do jak wielu rzeczy się go wykorzystywało starali się pokazać organizatorzy Festiwalu ognia w rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej osady Białogród w Strumieniu.

I tak w minioną sobotę odwiedzając Białogród można było przyjrzeć się pracy kowala, który kół żelazo wykorzystując do tego ogień z ogniska, zobaczyć, a później i skosztować przyrządzanych na ogniu potraw czy obserwować jak dbał o utrzymanie odpowiedniego ognia garncarz. Efektów jego pracy zobaczyć jednak się nie dało, gdyż gliniane naczynia umiejscowił w wykopanym wcześniej dole nad którym w odpowiedni sposób rozpalił ognisko. To, ile spośród naczyń prawidłowo się wypaliło, a ile się w trakcie wypalania zniszczyło garncarz wiedział dopiero następnego dnia, kiedy rozkopał zastygnięte już popioły.

Było też stoisko z rycerskimi zbrojami czy replikami wczesnośredniowiecznej biżuterii, tych rzemieślników jednak już nie podziwiało się w trakcie pracy. Oprócz rzemiosł związanych stricte z ogniem można było obserwować przędzenie na wrzecionie czy sztrykowanie wełnianej skarpety nie na drutach, które to narzędzia pojawiły się dużo później, a na igle. Odwiedzający osadę turyści chętnie też zaglądali do chat, by zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie przed ponad dziesięcioma wiekami. Chaty, jakie według wzorców zaczerpniętych z wykopalisk archeologicznych wybudowano w Białogrodzie na czas imprez są zamieszkałe przez kilka dni przez członków zjeżdżających do Białogrodu rekonstruktorów. A jedna nawet zamieszkała jest na stałe. Gospodarze Białogrodu Katla i Dziadosz żyją tam bowiem cały czas w warunkach niewiele odbiegających od tych, jakie mieli nasi przodkowie we wczesnym średniowieczu. Tylko telefony ładują od samochodowego akumulatora. Ale prądu czy bieżącej wody w swej chacie nie mają. Ich opowieści o życiu w osadzie zawsze budzą wielkie zainteresowanie zwiedzających. Bardzo podobał się zarówno rekonstruktorom, jak i turystom koncert zespołu Brzezica, który zakoćczył imprezę.

Festiwal Ognia w Białogrodzie ma stać się imprezą cykliczną, coroczną. Zawsze będzie to pierwszy weekend sierpnia. W tym samym czasie organizowany jest olbrzymi festiwal rekonstrukcyjny Słowian i Wikoingów na Wyspie Wolin, na który zjeżdżają tysiące rekonstruktorów. - Taka była idea zorganizowania tego Festiwalu akurat w tym terminie. Bo nie wszyscy jadą na Wolin. Nie wszyscy mogą, nie wszyscy chcą, nie wszyscy się tam zmieszczą, więc my na drugim krańcu Polski chcieliśmy zrobić alternatywną imprezę dla tych, co nie pojadą na Wolin - wyjaśnia Katla, organizatorka Festiwalu mieszkająca na co dzień w osadzie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-11 19:49:13
swarga: Chwała chwała Swarożyca Boga słońca Boga życia!
2019-08-12 07:30:48
wyśmienity cwaniaczek: dziecko-kwiaty, dredziarze z tłustymi lokami, harnaś w papie z medalami, i dziewoje w workach po ziemniakach z lużnymi dzwonkami :) kutwa szał !!!!!
2019-08-12 07:43:11
krzysztof.mm: "Marszałek w burdelu" - kolejny odcinek się zaczyna tak: ✍ Prokurator, który pierwszy oglądał ciało Dawida Kosteckiego, odkrył dwa maleńkie - jak po igle - nakłucia na szyi byłego boksera. Podejrzewał, że mógł zostać najpierw odurzony, a potem uduszony, tak by wyglądało to na samobójstwo. Podczas sekcji zwłok tych śladów nie zbadano. W 2012 r. Kostecki ujawnił aferę, której obyczajowe tropy prowadzą do najwyższych polityków PiS.✍
2019-08-12 09:10:52
knefel: ja-siokrzysio ciociumatyldziu+ 500 innych nicków ...a tymczasem gdyby wybory odbyły się dziś to PiS rządziło by samodzielnie. Miłego dnia kukuńku.
2019-08-12 09:27:03
jasper: Bardzo dobrze, ze PiS wygra. Zobacza i przejrza na oczy knefle, donki, bronki, wanki prowadzone na smyczy PiS i kosciola jak zabraknie pieniedzy na rozdawnictwo. Dlug rosnie. Ceny rosna i beda rosly. Zadnych konkretnych inwestycji za czasow pisbolszewickiej, bizantyjskiej mafii. A gawiedz sie cieszy.... Do czasu. https://www.google.de/amp/www.dziennik.pl/amp/601925,zadluzenie-polska-wzrost-dlug-publiczny-bilion.html —— / https://rekinfinansow.pl/prawdziwe-zadluzenie-polski/
2019-08-12 09:44:51
Katrine98: Fajna sprawa :)
2019-08-12 12:36:04
swarga: Jako politeiści oraz wyznawcy religii naturalnej nie ograniczamy bowiem nikomu wiary do jakiegoś jednego, konkretnego bóstwa, ani tym bardziej nie narzucamy jedynego globalnego, tzw. uniwersalnego dla wszystkich, sposobu zbliżenia się do absolutu/Boga Najwyższego. Uważamy, że można być równocześnie wyznawcą kilku różnych systemów wyznaniowych, jeśli tylko mieści się to w indywidualnej ocenie danej osoby. Tym samym przystąpienie do Rodzimego Kościoła Polskiego wcale nie musi oznaczać kategorycznego zerwania z dotychczas wyznawaną religią - decyzja w tym względzie leży wyłącznie w gestii samego zainteresowanego.
2019-08-12 12:51:35
jasper: Powrot do korzeni nam blizszych czyli Slowian.
2019-08-12 13:06:05
krzysztof.mm: "Marszałek w burdelu": ✍Sekcja nie określiła, skąd znalazły się ślady po strzykawce - powiedział w rozmowie z TVN24 mecenas Roman Giertych, pełnomocnik rodziny Dawida Kosteckiego, odnosząc się do wątpliwości dotyczących przyczyn śmierci boksera. - Zwykle przed samobójstwem ludzie nie wbijają sobie igły w kark - dodał Giertych. ✍ no i proszę państwa - zwłaszcza ci, co mieli wciąż jakiekolwiek wątpliwości - jesteśmy j u ż żywcem ugotowani w k r w a w e j bolszewii
2019-08-12 13:58:37
knefel: ja-siokrzysio ciociumatyldziu+ 500 innych nicków nie ślady po strzykawce a zmiany skórne a że twoja główka tak jak główka tego katolickiego LPRowca tego nie obejmuje to już inna sprawa.
2019-08-12 14:11:15
tom lem: ... tyś się chyba barszczem oblał krzysztof-Q.mm dlatego takie krwawe zwidy ;-)
2019-08-12 18:08:10
donekT: asper-Q, O jakim powrocie, do jakich korzeni Ty jasper-Q piszesz? Powinieneś swoim zwyczajem np. przybliżyć sylwetkę Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot. Często jego temat jest poruszany właśnie w tygodniku PRZEGLĄD, na który i Tobie jasper-Q parę razy zdarzyło się powoływać.
2019-08-12 18:08:54
donekT: Jak się okazuje, Stowarzyszenie „Niklot” głosi idee nacjonalistyczne, pojmując nacjonalizm jako najwyższą możliwą formę zorganizowania się społeczeństwa, nawiązuje też do neopogaństwa. „Niklot” posługuje się symbolem tzw. Toporła, wymyślonym przez Stanisława Szukalskiego. Nazwa stowarzyszenia pochodzi od imienia księcia Obodrytów – Niklota. Liderem i założycielem SnrTiK „Niklot” jest dr Tomasz „Barnim” Szczepański. Co do Stanisława Szukalskiego, już się niegdyś wypowiadałem. Stowarzyszenie Odwołuje się do idei przedwojennej grupy Zadruga i filozofii kulturalizmu jej głównego ideologa – Jana Stachniuka. Organizacja ma charakter„stowarzyszenia metapolitycznego”, tj. dążącego do celów politycznych poprzez działalność w sferach niezwiązanych z polityką, np. w kulturze i edukacji. Stowarzyszenie ma na celu również zjednoczenie polskich grup narodowo-neopogańskich.
2019-08-12 18:10:38
donekT: Ów Jan Stachniuk, nestor organizacji, jak się okazuje, był filozofem i publicystą. Teoretykiem i twórcą idei kulturalizmu, a także redaktorem naczelnym przedwojennego, nacjonalistycznego pisma „Zadruga” oraz liderem skupionego wokół niego ruchu o tej samej nazwie. Stworzył nacjonalistyczną i zarazem antykapitalistyczną ideologię, odrzucającą chrześcijaństwo z powodu jego zdaniem destrukcyjnego wpływu na charakter narodowy, po części wynikającego z obcego (żydowskiego) pochodzenia oraz nawołującą do stworzenia kolektywnego społeczeństwa – „Narodowej Wspólnoty Tworzącej”.
2019-08-12 18:12:00
donekT: Stowarzyszenie posiada własny organ prasowy o nazwie „Trygław. Kwartalnik metapolityczny”. „Trygław” jest najdłużej ukazującym się pismem o tematyce zadrużnej i rodzimowierczej w Polsce. Redaktorem naczelnym jest Tomasz Szczepański. Przez przeciwników organizacja NIKLOT jest oskarżana o tendencje neofaszystowskie. Aktywiści „Niklota” organizowali wiele pikiet, manifestacji i wieców, m.in. w manifestacjach przeciwko wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, przeciwko stacjonowaniu Wielonarodowego Korpusu w Szczecinie, interwencji w Iraku, manifestacjach solidarności z Serbołużyczanami (którzy, w opinii członków „Niklota”, ulegają przymusowej germanizacji, a ich mniejszościowe szkoły są zamykane) oraz w obronie polskich rolników.
2019-08-12 18:12:55
donekT: NIKLOT zajmuje się też popularyzowaniem i przybliżaniem wiedzy związanej z czasami prasłowiańskimi, rodzimą kulturą i historią Słowian. Organizacja NIKLOT w większości zrzesza osoby deklarujące się jako rodzimowiercy, a także współpracuje z rodzimowierczymi związkami wyznaniowymi, to jednak nie organizuje żadnych świąt i sam nie jest związkiem wyznaniowym (jednak często mylnie jest za taki uznawany. Co roku w listopadzie z okazji Święta Niepodległości stowarzyszenie organizuje koncert „Ku Niepodległej”. W 2018 roku ogłoszono, że wystąpią na nim zespoły propagujące ideologię nazistowską, m.in. zespół „Code 291”, którego wokalista Joakim Karlsson w przeszłości miał wytatuowaną na piersi swastykę, a także zespół „Obłęd”, który kilka lat wcześniej występował na urodzinach Adolfa Hitlera. Na poprzednich edycjach tej imprezy muzycznej wystąpił także zespół „Legion Twierdzy Wrocław”, który w swoich utworach upamiętnia SS i Wehrmacht.
2019-08-12 18:16:16
donekT: Zatem jasper-Q, o jaki to powrót do korzeni, jak to Ty jasper-Q ująłeś cytat "Powrot do korzeni nam blizszych czyli Slowian." koniec cytatu, Ty jasper-Q masz na myśli? Jak widzisz, ów rzekomy powrót do rzekomych korzeni nie jedno ma imię. jasper-Q powinieneś interweniować, TYGODNIK PRZEGLĄD TO CZYNI. Tymczasem, Ty jasper-Q ujawniłeś swoje potencjalne lub już faktyczne skłonności.
2019-08-12 19:54:11
skuter66: jasper, dług był, jest i będzie.
2019-08-12 21:16:47
krzysztof.mm: Najważniejszy sprawca w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika, Wojciech Franiewski powiesił się w celi w 2007 roku, w czasach pierwszego rządu PiS, gdy na czele resortu sprawiedliwości stał Zbigniew Ziobro. Kiedy w 2009 w więziennej celi popełnił samobójstwo Robert Pazik skazany za zabójstwo KO, Ziobro kategorycznie domagał się dymisji ministra Ćwiąkalskiego z rządu Donalda Tuska. Minister oddał się do dyspozycji premiera, ten dymisje przyjął. To była sprawa kryminalna - a dziś, kiedy w sprawie o wyjątkowo mocnych wątkach p o l i t y c z n y c h w więzieniu ginie w dziwnych okolicznościach ważny świadek w sprawie, w którą zamieszany jest m. in. Kuchciński, Ziobro znów na czele ministerstwa, i znów ani myśli o wzięciu na siebie odpowiedzialności, zamiast tego jego resort bezczelnie mataczy - no nie, nie wyobrażam sobie żadnej 'grubej kreski' ani 'okrągłego stołu' dla mafijnych bandytów z kręgów władzy
2019-08-12 21:29:01
jasper: skuter66, ten rosnacy dlug publiczny, za ktory placisz sam juz prawie 6 zl dziennie nie martwi cie ? (6x 30x12 = 2.160 zl rocznie ), tym bardziej, ze na jego splate placa Polacy o jedna trzecia wiecej niz rok temu.
2019-08-12 23:02:15
donekT: krzysztof-Q Może przy okazji przybliżysz perypetie Gromosława Czempińskiego, zwłaszcza po przybliżeniu nazwiska pomysłodawcy projektu PO:D:D:D No śmiało krzysztof-Q POPiSowy system należy opisywać w całości, nie tylko w części. Pół-prawda to nie PRAWDA.
2019-08-12 23:05:24
donekT: jasper-Q, Jaką proponujesz alternatywę? Ocenimy. PS jasper-Q jakoś nie zareagowałeś, kiedy jeden z użytkowników w swej wypowiedzi odnosił się do rasizmu. Czyżby aktualna okazała się zasada, wróg mojego wroga jest moim przyjacielem?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: