Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Fentanyl – policja monitoruje sytuację

Że jest niebezpieczny – wiadomo. Coraz częściej słyszymy o kolejnych ofiarach Fentanylu. Pojawiające  się w przestrzeni medialnej filmy prezentujące np. osoby ze Stanów Zjednoczonych po użyciu syntetycznego opioidu, znanego pod nazwą fentanyl rodzą pytania o skalę tego zjawiska w Polsce.

Jak poinformowała Polska Policja, od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g tej substancji i jej pochodnych. Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony.

Czy w Polsce produkuje się Fentanyl?

Do tej pory w Polsce nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. - Nie skonfiskowano również prekursorów wykorzystywanych do jego produkcji. Fentanyl i jego pochodne, zabezpieczane przez Policję, występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem recepturowanych leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań – informują mundurowi i podkreślają, że najczęściej do nielegalnego obrotu leków zawierających fentanyl i jego pochodne dochodzi poprzez: poświadczenie nieprawdy przez osoby uprawnione do wystawiania recept i ich realizację przez osoby nieuprawnione, podrabianie recept czy kradzież leków (np. z karetki pogotowia, aptek, ośrodków zdrowia). Proszek lub tabletki zawierające fentanyl mogą również pochodzić z przemytu i być następnie wprowadzane do nielegalnego obrotu.

Marginalny udział fentanylu

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy polska Policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem. W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych. Jak twierdzi policja, przypadki zabezpieczenia fentanylu i jego pochodnych oraz liczba prowadzonych w tych sprawach postepowań przygotowawczych stanowi marginalny udział w całości rynku narkotykowego w Polsce.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-06-17 21:05:17
św. Patryk.: Jak to dobrze że Alkohol jest bezpieczny i w ogóle się nie słyszy o jego ofiarach. Dlatego można na nim bez problemu mega-kasiorę trzepać a ciemny lud ma ubaw po pachy a czasem nawet do zesrania.
2024-06-18 14:31:11
PanMaciej: Szanowne służby. Proponuję poważniej zająć się terenem w okolicach ul Sarkandra. We dnie i w nocy. Tam macie większe spożycie i obrót wszelkim ćpaniem, niż w innych (tak myślę) częściach miasta.
2024-06-18 15:24:24
św. Patryk.: I stacje benzynowe, 7/24.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: