Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Enklawa ożywa - kolejny cykl spotkań z tradycją

Mniej spotkań niż w ubiegłym roku ale program będzie nie mniej intensywny. Już jutro, w sobotę w enklawie Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim im. A. Podżorskiego w Wiśle, rozpocznie się realizacja projektu ''Lato spotkań z kulturą i tradycją Górali Śląskich na pograniczu polsko-czeskim - LATO 2012''.
Enklawa, która mieści się przy Muzeum Beskidzkim w Wiśle, to żywy skansen. Można tutaj zobaczyć jak szkubie się pierze, jak doi się owce a później jak wyrabia ser. Otwarta dwa lata temu enklawa cieszy się ogromnym powodzeniem. Zapewne ma to związek z tym, że znajduje się w centrum turystycznego miasta. Enklawa to zespół kilku budynków, w których prezentowane jest dawne, codzienne życie górali. Atrakcją jest chata kowalska, w której spotkać można prawdziwego mistrza tej dziedziny, który pracuje nad rozżarzonym paleniskiem. (Zobacz film z otwarcia enklawy w Wiśle).
 
Kolejny rok z rzędu, w weekendy w tych zabudowaniach prowadzone będą wykłady i pokazy. Chcemy, żeby to miejsce żyło, żeby to funkcjonowało i tradycja była prezentowana - mówi Jacek Michałek, naczelnik wydziału Rozwoju Funduszy Europejskich cieszyńskiego starostwa, które koordynuje projekt. Partnera do akcji udało się znaleźć po czeskiej stronie w Mostach k. Jabłonkowa.
 
W sumie projekt przewiduje sześć spotkań z folklorem. Pierwsze z nich odbędzie się już jutro, w sobotę 21 lipca. Potrwa od 11.00 do 15.00. Jego temat to prezentacja tradycja i zwyczaje pasterskie górali śląskich. - dodaje Michałek. Nie zabraknie muzyki, regionalnych strojów i czegoś dobrego do spróbowania.
 
 
 
 
Warto już rezerwować sobie pobyt w Wiśle na 4 sierpnia. „U źródeł Wisły i Olzy” to kolejny temat spotkania, wystąpią wówczas zespoły znad tych dwóch rzek. Będzie pokaz wyrobu gontów czy przędzenia wełny. Trzecie spotkanie z cyklu zaplanowano w Wiśle na 25 sierpnia.
 
Czeska część projektu realizowana będzie w siedzibie Miejscowego Koła PZKO w Mostach k. Jabłonkowa. Spotkania zaplanowano 13 września w godz. 17.00 - 21.00, 29 września w godz. 17.00 - 21.00 oraz 6 października w godz. 15.00 - 19.00. W Mostach prezentować się będą m.in. grupy teatralne, będą prelekcje na temat strojów góralskich. Wystąpi również kapela Wałasi. Wstęp na wszystkie imprezy projektu jest bezpłatny.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: