Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ekoligia dla seniorów w COK

We wtorek (10.03.2020) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury odbyły się bezpłatne warsztaty ekologiczne. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach działania „Cieszyńskiej Szkoły EKOmyślenia” oraz mieszczącego się w COK klubu seniora. Wydarzenie było skierowane do wszystkich, niezależnie od grupy wiekowej.

Warsztaty ekologiczne „Rady na odpady” było skierowane przede wszystkim do mieszkańców zabudowy wielolokalowej na terenie Cieszyna, jednak skupiano się również na informacjach istotnych z punktu widzenia każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. Wskazywano między innymi, co z naszym środowiskiem robi plastik i dlaczego nie wszystkie materiały wykonane z papieru są odpowiednio przygotowane do recyklingu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również czym w codziennym życiu można zastąpić materiały, które są odpowiedzialne za niszczenie naszej planety.

- Zamiast folii aluminiowej, spożywczej, czy papieru śniadaniowego, łatwo możemy uzyskać woskowijkę. Jest to kawałek materiału, zalaminowany woskiem pszczelim. W ten sposób zyskujemy ekologiczny materiał wielokrotnego użytku, który może mieć kontakt z żywnością. Aby wykonać ją domową metodą, należy na kawałek materiały równomiernie rozłożyć granulki wosku pszczelego, położyć na tym kawałek papieru do pieczenia i zaprasować żelazkiem, tak aby wosk równomiernie pokrył materiał – usłyszeli uczestnicy zajęć, po czym przystąpili do wykonania własnych woskowijek. Zgodnie z ostrzeżeniami prowadzącego zajęcia, należy dobrze zabezpieczyć żelazko, gdyż wosk pszczeli, przeniesiony na ubrania, może dawać brązowe zabrudzenia. Sama woskowijka, po zaschnięciu nie brudzi. Może być używana zamiast folii spożywczej, jednak ma znacznie dłuższy żywot. Przy normalnym użytkowaniu nie powinna się rozerwać. Może również być myta, jednak tylko wodą o niezbyt wysokiej temperaturze.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: