Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ekogroszek najdroższy...a to nie koniec!

Drożeje wszystko – benzyna, żywność  i oczywiście węgiel.  W jednym ze składów opałowych w Cieszynie tona ekogroszku  kosztuje 2,2 tys. złotych. To tanio. Jak podaje portal jakiEkogroszek.pl, w maju cena zakupu workowanego ekogroszku za tonę wynosi już 3 tysiące złotych.

Jeszcze parę miesięcy temu,ceny tego rodzaju węgla sięgały od 1300 do 1500 zł za tonę. -Mnie udało się dwa tygodnie temu kupić po 900 zł za tonę przez Internet. Internetowy sklep Polskiej Grupy Górniczej oferuje towar trzy razy dziennie o 10.00, 13.00, i 18.00.Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Serwery są przeciążone. Znam osoby, które już od dwóch tygodni codziennie starają się kupić i jeszcze im się nie udało. - mówi pani Krystyna z Istebnej.

Mieszkanka  Trójwsi przyznaje, że kupiła trzy tony. Ma dobrze ocieplony dom. - Ile zużyje się węgla zależy właśnie od tego jaka jest izolacja cieplna, powierzchnia domu itd. Nam trzy tony na okres grzewczy starczą.- dodała.

Dzięki sklepowi internetowemu Polskiej Grupy Górniczej klienci indywidualni raz na 12 miesięcy mogą kupić  5 ton węgla luzem,w cenach obowiązujących bezpośrednio na kopalniach. Warunkiem dokonania zakupu jest ogrzewanie własnego gospodarstwa domowego węglem oraz własny odbiór w ustalonym z kopalnią terminie — zarówno osobisty, jak i przez upoważnionego przewoźnika.

We wtorek ceny ekogroszku za tonę, w zależności od kopalni, wahały się od ok. 830 zł do prawie 1200. Pozostałe rodzaje czarnego złota za tonę kosztowały od ok 710 zł do ponad 900 zł. To znacznie taniej, niż w składach opałowych.

W składach ekogroszku brak

W większości  składów opałowych w Bielsku-Białej słyszymy, że ekogroszku na razie nie ma. -Może będzie w przyszłym tygodniu. - mówią pracownicy. Na pytanie jaka będzie jego cena,pada krótka odpowiedź. - To zależy od dostawy. W jednym ze składów opału w Istebnej usłyszeliśmy, że do tej pory tona ekogroszku kosztowała 1800 zł. Nowa dostawa być może będzie końcem maja. Jaka będzie cena – raczej wyższa.

Drożeją także pozostałe rodzaje węgla kamiennego.  W Istebnej  tonę można kupić od 1600 zł wzwyż.

Polski Alarm Smogowy ustalił, że w pierwszym kwartale tego roku  węgiel podrożał o 26%, a to oznacza, że łącznie od stycznia 2021 średnie ceny węgla wzrosły o 101%. W ostatnim tygodniu marca 2022 średnia cena węgla typu orzech kl. 1 to 1771 zł.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) ustaliła, że gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł, co, jak obliczono, jest o 15% więcej w porównaniu do wydatków w poprzednim sezonie grzewczym.

IGSPW podkreśliła, że powodem galopujących cen jest wojna za naszą wschodnią granicą oraz sankcje, jakie nakładane są na sektor energetyczny Federacji Rosyjskiej. Na razie więc wszystko wskazuje na to, że taniej nie będzie.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-17 15:00:00
Bugs: No i zielone eurooszołomy ekologia poszła się bujać, ci co mają piece "na wszystko" będą palić czym popadnie, a reszta co ma piece EKO będzie siedzieć w waciokach.
2022-05-17 15:35:36
bolo 5064: Cześć.Wieszają psy na Orbanie,że nie chce wprowadzać sankcji.Co ma robić skoro 100% gazu ma od rusów.Nasz rząd oczywiście zawsze musi wychodzić przed orkiestrę.Wprowadził embargo na ruski węgiel,a nie zapewnia źródła zastępczego. Wszystko ładnie i pięknie. Takie giełdy internetowe na tani węgiel niczego nie rozwiązują.Zaspokoją rynek w niewielkim stopniu.Pomyślcie o ludziach starszych,"niecyfrowych" których chałupki są rozsiane po naszych gróniach i o internecie nie mają bladego pojęcia.Z resztą ten sposób zakupu węgla "kto pierwszy ten lepszy" przypomina zakup mięsa w okresie późnego Gierka,jeszcze przed wprowadzeniem kartek.I chyba się na kartkach na tańszy węgiel skończy.Będziesz chciał więcej kupuj po 3tyś. W tej chwili ,taki borok emeryt ,żeby kupić węgiel na zimę będzie musiał oszczędzać cały rok.Zobaczycie co się zacznie dziać na składach opałowych jak lato się zacznie kończyć.Zostaje jeszcze alternatywa,tzw. paliwo nocne /plastikowe butelki,stare bótki, płyty z rozebranych mebli i inne tego rodzaju śmieci/.
2022-05-17 17:49:39
pawel21_13: Czekam na opinie, że galopujące ceny węgla i wszystkiego to wina PiSu za 3,2,1...
2022-05-17 22:23:26
suski: doczekałeś się pawelku, tak sprawę podsumowuje członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk: "Polityka rządu, której nie wypada mi komentować, ale mogę obserwować i zdawać sprawę z tego, co odnotowujemy, nie sprzyja hamowaniu inflacji. Jest to polityka ukierunkowana na utrzymanie poparcia społecznego. Mnie to nie dziwi, wybory są za półtora roku"
2022-05-17 22:25:24
suski: teraz oliwy do inflacyjnego ognia dolewa Morawiecki, a jak inflację rozbujali przez kilka lat Glapiński z Kaczyńskim, to już dzieci w przedszkolu wiedzą
2022-05-17 22:27:44
suski: ale ja się założę, że ty pawelku nawet pojęcia nie masz co to jest inflacja, i tylko tak tu sobie z nudów popierdujesz na temat dowolny
2022-05-18 08:06:30
Vito: Suski, a kto rozkręcił inflację w czechach?
2022-05-18 08:43:48
Gigi13: Pawełek tak to wina pisu... W 95%
2022-05-18 08:57:35
suski: Vito każdy nosi na grzbiecie swoje własne nieszczęście, nasze polskie nazywa się PiS, reprezentują je takie męty politykierskie jak Kaczyński, Morawiecki, Ziobro, Glapiński, Pawłowicz itd, reszta świata mnie w tej sytuacji mało interesuje - ale jeśli interesuje ciebie to polecam ten tekst, dowiesz się dlaczego to Czesi jeżdżą na zakupy do Polski a nie na odwrót: https://businessinsider.com.pl/finanse/czeska-gospodarka-fenomen-komentarz-cezarego-stypulkowskiego/qvpm4qr
2022-05-18 10:55:53
Vito: Suski jeśli czesi jeżdżą do nas bo ich waluta jest silna to dlaczego zs ropę i benzyna płacz więcej niż my. Kupują ją na tych samych rynkach co my. Dlaczego benzyna w czechach nie kosztuje te slynne tuskowe 5zl? Dwa, artykul odnosi się do stosunku złoty-frank. Jak pewnie pamiętasz problem frankowiczow powstał za poprzedniego rządu kiedy to frank wyskoczył z 2,20 do 4zlote. Nie pamiętam roku bo nie bawię się w kredyty. Więc w dupie mam kurs franka. Mnie interesuje euro bo potrzebne jest do podróży i zycia. A euro jest w miarę stabilne wzgledem złotego. Ale pomiń waluty. Wytłumacz mi czemu czesi nie mają paliw po 5zl? Bo widzę żeś szpec w tej dziedzinie.
2022-05-18 12:13:15
koszor: Bugs- rzadko się z tobą zgadzam, ale tu masz rację. Idą trudne czasy. Bolo - jest tak jak mówisz. Wiele osób może mieć poważne kłopoty z ogrzaniem domu. Paweł - tak, PiS odpowiada za inflację w Polsce. Natomiast trzeba jasno powiedzieć, że czynniki zewnętrze i wewnętrzne mają wpływ po połowie na inflację. Wojna, sankcje to jedna strona medalu, a drukowanie pieniędzy i sypanie do gospodarki- to druga strona inflacji. Tak to widzę, nie dogryzam.
2022-05-18 12:25:54
koszor: Vito- miło przeczytać coś rozsądnego. Bo dyskusja na fakty ma sens. Ja też się nie bawię w kredyty. Niestety mam znajomych, którzy wpakowali się w kredyty frankowe i złotówkowe. Trudna sprawa, bo każdy kredyt inna sytuacja. Znam osoby lekkomyślne, które bardziej interesują się możliwościami nowego telefonu niż dokładnym przeczytaniem umowy z bankiem. Ale są też osoby, które miały trudniejszy start i kredyt był w pewnym stopniu konieczny. Ja osobiście zasuwałem, żeby zarobić na dom, samochody i utrzymanie mojej wielodzietnej rodziny. Tak zostałem wychowany i dziękuję rodzicom za ten trud. I na koniec- w Czechach rzeczywiście zrobiło się drogo za ostatnie dwa lata, też to zauważyłem.
2022-05-18 13:42:11
suski: vituś ty ma 12 latek czy tylko udajesz dzieciaka? nie przeczytałeś tego tekstu czy go nie zrozumiałeś? stawiam na to drugie
2022-05-18 13:45:02
suski: koszor - "'w Czechach się drogo zrobiło" - dla Polaków, bo polski złoty pod rządami PiS poszedł się paść na inflacyjne łąki, a czeska korona jest jedną z najsilniejszych walut na świecie - --- . Licząc od początku lat dziewięćdziesiątych, korona czeska jest jedną z najbardziej stabilnych na świecie walut. Łatwo się o tym przekonać patrząc na miesięczne kursy walutowe krajów OECD w stosunku do dolara, licząc ich procentowe zmiany (z miesiąca na miesiąc), a następnie uśredniając je w horyzoncie analizy (1992-2021). Palmę pierwszeństwa stabilności dzierży jen japoński, natomiast czeska waluta plasuje się tuż za nim. Średniomiesięczna zmiana kursu jena to zaledwie +0,007 proc. (osłabienie do dolara), a korony czeskiej -0,009 proc. (umocnienie do dolara). Polski złoty znajduje się w tym zestawieniu blisko końca rankingu (+0,32 proc.), a stawkę zamyka mało kontrowersyjny kandydat: lira turecka (+2,44 proc.). Biorąc pod uwagę fakt, że czeska gospodarka jest typową małą gospodarką otwartą (wysoki udział eksportu w PKB), stabilność kursu walutowego może tym bardziej budzić zastanowienie.
2022-05-18 13:51:31
suski: mały vituś - "czemu Czesi nie mają paliw po 5 zł?" - przede wszystkim dlatego vitusiu że w Czechach kupuje się paliwa za CZESKIE KORONY a nie za złotówki, kumasz?... na ceny rynkowe paliw maja wpływ największy ceny zakupu surowców, podatki i marże producentów i dystrybutorów - surowce kupują Czesi w cenach zakładam takich jak Polska, a jakie podatki na paliwa nakłada rząd czeski i jakie marże mają czescy producenci doszukaj sobie w necie, wiem tylko że żadnej propagandowej "tarczy antyinflacyjnej" czeski rząd nie wprowadzał, a nasz obniżył właśnie podatki za to wywindował marżę Orlenu - Czesi kupują paliwa w Polsce dlatego, że złotówka padła na pysk, leży przed koroną i kwiczy
2022-05-18 13:54:02
suski: vituś mały - nie bawisz się w kredyty, ale się na nich znasz? nie za bardzo ----> Przykładem zasadniczo różnej skali zmienności waluty lokalnej do franka w okresie od 2002 r. jest czeska korona. Złoty osłabił się do franka w tym czasie o 77 proc., a czeska korona o 12 proc. Różnica jest ogromna. Gdyby kreatorzy polityki gospodarczej w naszym kraju dbali o stabilność naszej waluty tak, jak to robili ich czescy odpowiednicy, to kurs franka wynosiłby obecnie około 2,65 zł. Nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji "problem frankowy" by w Polsce nie istniał, a nawet gdyby, to jego skala byłaby marginalna.
2022-05-18 14:09:14
suski: 500+, 13 i 14 emerytury, miliardy w błoto wyrzucane, kurwizja i Ostrołęka, zadłużenie rośnie pod niebiosa, drukarnia nie nadąża dodrukowywać banknotowej maklulatury, złotówka pod psem, cały import drogi, inflacja to tylko jeden z wielu bolesnych dla suwerena skutków rządów bandy złodziei i oszustów z PiS - ale jak widać mały vituś z klubu "ciemny lud" kupuje i Glapińskiego zapewnienia że inflacja nam nie grozi a wręcz przeciwnie, i Morawieckiego bezczelne hasła że stać nas na miliardy kar w UE bo cały świat u nas chce pożyczać pieniądze, tyle ich mamy dzięki jego i kolesiów rządom
2022-05-18 14:10:20
suski: Spójrzmy na działalność rządów, a w szczególności kształtowanie dochodów i wydatków sektora finansów publicznych. Jeśli porównamy dane z lat 2005-2020 to okazuje się, że średnioroczny deficyt w Polsce wyniósł 3,5 proc. PKB, podczas gdy w Czechach tylko 1,8 proc., a więc średnio dwukrotnie mniej. Należy przy tym podkreślić, że o ile w Polsce we wszystkich latach notowaliśmy deficyt (w tym w okresie najlepszej koniunktury 2016-2019), to w Czechach właśnie w tych latach generowano nadwyżkę sektora finansów publicznych. Pozwoliło to im zbudować częściową „poduszkę” przed kryzysowym, pandemicznym rokiem 2020, w którym odnotowali deficyt 5,6 proc. (u nas 7,2 proc.).
2022-05-18 14:11:10
suski: W sumie w latach 2016-2020 w Czechach suma deficytów wyniosła 2,2 proc. jednorocznego PKB, a u nas 12,1 proc. Długoterminowym efektem tak prowadzonej polityki finansowej rządów jest znacząca różnica w relacji długu publicznego do PKB w obu krajach. W Polsce wynosi ona 53,8 proc., natomiast w Czechach tylko 41,9 proc. (dług GG, dane za 2021 r.). To jest podstawowa przyczyna tak różnego postrzegania złotego i korony.
2022-05-18 14:11:37
suski: Drugim czynnikiem przyczyniającym się do lepszej wyceny korony niż złotego jest korzystniejsza sytuacja czeskiego bilansu płatniczego. W ciągu 16 lat (od roku 2005 do 2020) suma deficytów obrotów bieżących wyniosła w Czechach 14,3 mld euro, czyli średniorocznie 892 mln euro. Trzeba przy tym zaznaczyć, że o ile do 2013 r. włącznie notowali deficyty (w sumie 30,8 mld euro), to od roku 2014 wykazują coroczną nadwyżkę. Nasza gospodarka wykazała w tych 16 latach łączny deficyt w obrotach bieżących 149,9 mld euro (średniorocznie 9,4 mld euro), wykazując nadwyżkę jedynie w latach 2019-2020. Na ponad 10-krotnie mniejszy deficyt bieżący nakładają się relatywnie wyższe zagraniczne inwestycje bezpośrednie, wynoszące w Czechach średnio około 4 proc. PKB w ostatnich pięciu latach. Konsekwencją takiej sytuacji w zakresie równowagi zewnętrznej są znacznie wyższe w relacji do PKB rezerwy walutowe w Czechach. Wynosiły one na koniec 2020 roku 62,3 proc. PKB, zaś u nas jedynie 25,9 proc. PKB. Nadmienić trzeba, że w ujęciu nominalnym są one praktycznie na tym samym poziomie (odpowiednio 134 i 135 mld euro) mimo że gospodarka Czech stanowi jedynie 41 proc. naszej.
2022-05-18 14:15:51
suski: chociaż na PiS głosowało ledwie kilkanaście procent Polaków, to olbrzymia cenę za rządy tej nieudacznej złodziejskiej bandy płacimy już wszyscy - rzecz jasna poza grupą wieprzy partyjniackich przyssanych wciąż jak pijawki do koryt państwowych spółek i agencji, biskupów, Obajtków, Kurskich, Glapińskich itd
2022-05-18 15:01:28
koszor: Suski, poczytaj sobie, jak sytuację widzą sami Czesi. Chyba jednak nie jest tak różowo, jak piszesz. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-ceny-v-cesku-rostou-temer-nejrychleji-v-evrope-ukazala-data-202751#source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest198_novy_panel_sluzeb_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
2022-05-18 17:06:16
Vito: Koszor, możesz sobie odpuścić. To zwykły stary dziad co bawi się w trollowanie jak patryk. Przeczytał artykul (beż zrozumienia zreszta) i już analityk rynkowy z niego. Zwróć uwagę że wg jego wypocin czesi dlatego maja tak drogo bo mają zdrowa gospodarkę I mocna walute nosz tepy dzban tylko może coś takiego wymyślić. Z taką retoryka właśnie PO prowadzi dzis kampanie. Trafiają tylko do glabow co pojęcia o życiu nie mają. Tylko tyle co im partia przekażę. A ci gorliwsi próbują pozniej błyskać w necie. Żenada.
2022-05-18 17:17:56
Vito: Świeży artykul: https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/gospodarka/news-czechy-wdrazaja-wlasna-tarcze-antyinflacyjna-obnizaja-akcyze,nId,6033121#crp_state=1 Mało tego, w związku z rekordowa inflacja na każde dziecko w sierpniu wypłaca 5000koron (Ok 850zl). Tak, na dziecko. Wg lewusow rozdawnictwo które pogłębia inflacje.
2022-05-18 18:24:11
suski: koszor, rzuciłem okiem - to tekst o inflacji, tłumaczę: jeżeli w Czechach inflacja jest 13,2% a w Polsce 12,7 to zapewniam cię, że Czesi dalej będą na zakupy przyjeżdżać do Polski - a to dlatego, że kurs czeskiej korony względem p i s i e j złotówki jest najwyższy w tym stuleciu - coś jeszcze wyklarować
2022-05-18 18:27:16
suski: vitusiu, dziecino za 500+, po lekturze twoich postów jestem pewny, że już nigdy nie zmądrzejesz - no chyba że dożyjesz czasów kiedy procesory będą wymieniać, o ile będzie cię stać na taki choćby z IQ 100
2022-05-18 18:28:46
suski: a wracając do węgla, polski jest od wielu lat jednym z najdroższych na świecie, jeżeli kto dzisiaj jest zaskoczony to widocznie te lata przespał, ewentualnie jak vituś za 500+ wiedzę o świecie czerpie wyłącznie z kurwizji
2022-05-18 18:39:16
suski: Ceny masła wzrosły w ciągu roku o ponad 50 proc. Stanisław Karczewski z PIS, były marszałek Senatu, ma jednak inne zdanie: "Wcale nie jest aż takie drogie" - to jest najwyraźniej danie z goownianej papki propagandowej jaką karmi się vituś-za-500+
2022-05-18 18:57:05
Vito: Suski, dziadku cos się dorwał do kompa. Jak już płacisz za neta poczytaj sobie czym są ceny rynkowe. Dlaczego zboze będzie cholernie drogie, pomimo że w Polsce go nie braknie. Uczułej se z tych rubli co dostajesz za trollowanie i przejedź się do Czech do alberta albo penny'ego i zobacz ile Czech musi płacić za masło albo mięso. I wytłumacz ten fenomen. Ciekawe że pol roku temu jak Polska przodowała w inflacji to pierwszy krzyczałeś że to inflacja zła. Teraz to złotówka. Kup se lepi flachę i zaproś patryka. Wy obaj z tą sieczka w mózgu się dogadacie.
2022-05-18 19:15:54
suski: vitusiu-za-500+, Czesi płacą u siebie w koronach i to dla takich jak ty tłumoczków jest drogo bo p i s i a złotówka zdycha pod rządami bandy złodziei i oszustów, temat podatków i marż już próbowałem wyjaśniać ale w twoim przypadku to widać beznadziejna sprawa - ty tego nie pojmiesz, no bo ten twój procesor itd - inflacja jest zła, a złotówka jest jedną z najsłabszych walut na świecie, za jedno i drugie odpowiada i winny jest PiS, i możesz sobie poszczekiwać do woli a tych prostych faktów nie zmienisz
2022-05-18 19:16:39
suski: "Licząc od początku lat dziewięćdziesiątych, korona czeska jest jedną z najbardziej stabilnych na świecie walut. Łatwo się o tym przekonać patrząc na miesięczne kursy walutowe krajów OECD w stosunku do dolara, licząc ich procentowe zmiany (z miesiąca na miesiąc), a następnie uśredniając je w horyzoncie analizy (1992-2021). Palmę pierwszeństwa stabilności dzierży jen japoński, natomiast czeska waluta plasuje się tuż za nim. Średniomiesięczna zmiana kursu jena to zaledwie +0,007 proc. (osłabienie do dolara), a korony czeskiej -0,009 proc. (umocnienie do dolara). Polski złoty znajduje się w tym zestawieniu blisko końca rankingu (+0,32 proc.), a stawkę zamyka mało kontrowersyjny kandydat: lira turecka (+2,44 proc.). Biorąc pod uwagę fakt, że czeska gospodarka jest typową małą gospodarką otwartą (wysoki udział eksportu w PKB), stabilność kursu walutowego może tym bardziej budzić zastanowienie."
2022-05-18 19:20:55
pół_Sasina_z_Wiślicy: jak czytam te komentarze że "w Czechach drogo się zrobiło" to nie wiem czy się śmiać czy płakać, korona już po 0,19 PLN
2022-05-18 20:00:26
Vito: O, jest i pół Sasin pol Patryk. Drogo w czechach zrobiło się 20lat temu. Obydwaj z suskim siedzicie na emeryturce. Wejdźcie sobie na jooble albo jakiś portal z pracą w czechach i sprawdźcie zarobki jakie oferują. Przeciętnie na zaolziu jest to 17-20tys kc (weźmy ze jest to 1,7-2tys zl) A pozniej Wejdźcie na stronę alberta albo pennyego i sprawdźcie ceny, a do tych cen dodajcie sobie 10% żeby wiedzieć ile co kosztuje w osiedlowym. A pozniej sobie policzcie kto płaci więcej i "jak Czechów stac". Albo jeszcze prościej, poznajcie jakiegoś czecha i zapytajcie go co sądzi o cenach u nich. A najprościej to będzie wam kupić flachę i się urznac, a jutro zacząć od nowa.
2022-05-18 20:03:36
Oko: Bez większych problemów wstrzyknęli wam eksperymentalny płyn, zamknęli biznesy, nawet do lasu nie wpuścili. Po tych dwóch latach już wiedzą, że mogą zrobić z wami co chcą.
2022-05-19 07:42:42
bolo 5064: Cześć,to znowu ja.Ja chciałem zwrócić uwagę na to ,że rząd wprowadza embargo i nie mówi nic jak ten brak uzupełnić. Za komuny w okresie przedświątecznym w telewizji słychać było komunikat : "statki z pomarańczami już płyną z Kuby". Teraz coś tam opowiadają o węglu z Kolumbii,Australii.Może trzeba by ogłosić w telewizji : "szify z wąglim usz płynóm,bedzie drogi tósz szporujcie na niego" Węgiel z tych kierunków nie będzie tani. Na giełdzie w Amsterdamie tona węgla /17 maja/ 327$. Po przeliczeniu na złotówki 1450 zł + koszta handlowców ,spokojnie może dobić do 2000 tyś. Trzymajcie się ciepło. Pozdrawiam.
2022-05-19 15:17:00
Bugs: Polski węgiel drogi? Zapewne na składzie bo składy dziś rżną ludzi na potęgę. PGG sprzedaje po 800-1000zł i zapewne nie dokłada do biznesu czyli skład zarabia na dziś 2-2,5x. OK jest problem z dostępnością ale czy to usprawiedliwia januszy biznesu do marży 250%?!
2022-05-19 22:31:34
św. Patryk.: PGG po 800-1000? hahaha, zgadza się cena ale lata temu, bugsiu z przekazów dnia :D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: