Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziś świętują strażacy

Dziś (04.05) wspomnienie św. Floriana. Popularnie dzień ten uznaje się za święto strażaków, chociaż św. Florian jest również patronem hutników, kominiarzy, murarzy, czy zdunów.

Dzień św. Floriana od przeszło wieku na Śląsku Cieszyńskim jest obchodzony bardzo hucznie - Dzień ten w naszej (OSP Pogwizdów – przyp. red). Ochotniczej Straży Pożarnej od początku jej istnienia, tzn. od 1908 roku obchodzony jest bardzo uroczyście. O samego jej założenia skupiała się wokół niej orkiestra dęta, którą założył i prowadził Józef Szymik. Już w dniu 20 lutego 1910 roku podczas zebrania Rady Zawiadowczej (Zarządu) w punkcie „wnioski i życzenia” założyciel i skarbnik tej organizacji, stolarz Józef Suchanek przedstawił wniosek – „ażeby na uroczyste święta straż wyruszyła do kościoła, a miejscowa kapela za darmo podczas pochodu zagrała” – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Z okazji św. Floriana świętuje się jednak we wszystkich jednostkach OSP. Figura św. Floriana na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo popularna – można ją spotkać w praktycznie każdej miejscowości, tego dnia zwykle każda z nich jest przyozdabiana kwiatami, a pod nią zapala się znicze.

Tego dnia świętują również strażacy z Państwowej Straży Pożarnej – tego dnia wręczane są awanse.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-04 17:31:11
donekT: Florian, wedle legend, był legionistą rzymskim, który w okresie prześladowania za czasów Dioklecjana został utopiony w nurtach rzeki Enns. Nie tylko Florian odbywał wówczas służbę w legionach rzymskich, św. Jerzy i św. Maurycy również, prawdopodobnie w podobnym okresie. Świadczy to o zmianach w ramach chrześcijaństwa i uznaniu służby wojskowej za zajęcie dopuszczalne dla wierzących. Wcześniej nie było to wcale takie oczywiste. Chrześcijanie, wbrew pojawiającym się oskarżeniom, angażowali się w służbę publiczną. Florian stał się chrześcijańskim męczennikiem po tym, jak został zakatowanym w 304 r. w okresie prześladowania za czasów Dioklecjana. Przed porzuceniem jego ciała w odmętach rzeki Enns we współczesnej Austrii, był on bestialsko bity, biczowany i szarpany metalowymi hakami, za to, że odmówił złożenia ofiary pogańskim bożkom i wspierał miejscowe wspólnoty wyznaniowe.
2021-05-04 17:32:57
donekT: Co do "kultu" św. Floriana, raczej odwoływania się do jego współwstawienictwa, został on stopniowo rozpropagowany na terenach Polski, począwszy od 1184 r. za sprawą Kazimierza Sprawiedliwego. Jeżeli chodzi o sam "kult" św. Floriana, jego zaprowadzenie w Polsce przez Kazimierza Sprawiedliwego miało wymiar symboliczny. Poprzedzał "kult" św. Stanisława i w intencji jego propagatorów miał jednoczyć rozbite na dzielnice państwo, a także wpłynąć na wzrost znaczenia ośrodka w Krakowie, podkreślenie znaczenia polskiej prowincji kościelnej i jej samodzielności. Pragnę przypomnieć, iż jeszcze parę dekad wcześniej, za Bolesława III, niemiecka metropolia kościelna z Magdeburga próbowała podporządkować pod siebie polską prowincję kościelną. W międzyczasie ośrodek z Płocka (bracia z Malonne) prezentowali tę bardziej uniwersalistyczną, cesarską, stronę funkcjonującego w Polsce kościoła, co symbolicznie wyrażało się w próbach rozpropagowania "kultu" św. Zygmunta i Karola Wielkiego. Jak możemy zauważyć, poprzez postać św. Floriana wyrażano tendencje zjednoczeniowe i te podkreślające samodzielność. Organizujące się już wówczas wokół postaci św. Floriana bractwa/społeczności, śmiało możemy uznać, za pierwowzór czegoś na kształt społeczeństwa obywatelskiego, w pierwszej kolejności wyrażonego w rozwoju idei Straży Pożarnej w Polsce.
2021-05-04 18:28:22
hanbes: Kuźwa! Donek! Ty w każdy artykuł musisz się wpierdzielić z twoją pseudo-wiedzą?! Tutaj jest miejsce na komentarze a nie by czytać encyklopedyczne informacje Donka! KOMENTARZE! Rozumiesz?! Jeśli ktokolwiek chce dowiedzieć się czegoś więcej do dyspozycji jest Wikipedia, są biblioteki, można jakieś skrypty.... A może w domu nie masz głosu lub co gorsze przepisujesz teksty naukowe aby udowodnić własne ego? Nawiasem mówiąc bardzo prymitywne i znacząco małe... WIĘC WRESZCIE SIĘ ZAMKNIJ!!!!!!
2021-05-04 21:00:39
św. Patryk.: 10/10, nic dodać nic ująć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: