Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś "Błażejki"

Dziś (03.02) wspomnienie św. Błażeja. Dawniej w kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego dzień ten zwany był „Błażejkami”. Tego dnia również święciło się świece, które jednak miały nieco inne zadanie niż gromniczki.

Patronem 3 lutego jest św. Błażej z Sebasty, chorwacki męczennik, który obecnie uznawany jest za patrona zwierząt domowych, a także jako święty, który ma nas chronić przed chorobami gardła i krwotokami. To właśnie o pomoc w tym aspekcie prosili świętego dawni mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego - Patronem następnego dnia po gromnicach jest święty Błażej. W tym dniu również święci się świece i dwie zapalone i skrzyżowane przykładane do gardła zapobiegają chorobom gardła, jamy ustnej, zębów i zadławieniom – wyjaśnił Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Same świece również zwane były „Błażejkami”. Czasem wraz ze świecami święcono chleb, wino, wodę i owoce. Obecnie zwyczaj święcenia świec przetrwał w niektórych regionach Polski, na Śląsku Cieszyńskim święcenie świec 3 lutego zostało w większości domostw zapomniane.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-03 12:13:59
Anonimus: A kościół kat. nie posiada świętego-patrona koronawirusa? Można by poświęcić jakąś świeczkę i przykładać w/g wskazań proboszcza.
2021-02-03 15:50:42
św. Patryk.: proboszcz pogorski ponoć planuje uruchomienie z franciszkanami teleuzdrowień, płatność kartą
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: