Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziewica konsekrowana z naszego regionu

To szczególna łaska – jak mówi bp Piotr Greger, który konsekrował trzy dziewice z diecezji bielko żywieckiej, wśród nich także mieszkankę Śląska Cieszyńskiego.

- To jest wydarzenie, które można przeżywać tylko w kategoriach otrzymanej łaski; jest to łaska nie tylko dla konkretnej osoby, ale łaska dla Kościoła, dla diecezji i Kościoła powszechnego – podkreślił podczas wydarzenia bp Piotr Greger,

Trzy kobiety oddały się Bogu w liturgicznym akcie konsekracji. Na pytanie bielsko-żywieckiego biskupa pomocniczego: - Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?- każda z nich odpowiedziała twierdząco. Konsekrowane dziewice otrzymały obrączki i brewiarze.

Zdaniem biskupa, sobotnia liturgia, w czasie której Wioleta Rzepa z parafii Złote Łany w Bielsku-Białej, Ewa Hutniczak z parafii św. Urbana w Kobiernicach oraz Bugumiła Dunikowska z parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie zdecydowały poświęcić Bogu swoje życie całkowicie i na zawsze, powinna być dla każdego z uczestników modlitwy okazją do refleksji nad swoim powołaniem. Kandydatki na dziewice konsekrowane przygotowywały się do tej decyzji poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe. Ich kierownikiem duchowym był franciszkanin o. Innocenty Kiełbasiewicz. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet.

W homilii bp Greger zwrócił uwagę, że sobotnią uroczystość konsekracji dziewic trzeba przeżywać z wiarą. - Jeśli zabraknie tego spojrzenia wiary, wówczas obraz dzisiejszego wydarzenia będzie niepełny, fałszywy i dezorientujący uczestników – przestrzegł hierarcha i przypomniał nauczanie Jana Pawła II, który stwierdził, że powołanie do małżeństwa dokonuje się w perspektywie początku, czyli sięga korzeniami do aktu stworzenia człowieka jako mężczyznę i niewiastę.

- Powołanie do dziewictwa należy widzieć w perspektywie końca, czyli czekającego nas powszechnego zmartwychwstania. Wtedy to bowiem – jak zapewnił Pan Jezus – ludzie nie będą się żenić ani za mąć wychodzić, lecz będą jak aniołowie Boży – dodał.

Panie, które włączono do grona dziewic konsekrowanych, przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem, oraz brewiarz – narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.

Bogumiła Dunikowska przyznała w rozmowie po uroczystości, że konsekracja to spełnienie drogi, którą rozeznawał od młodości. - Mój wybór to kwestia tak silnego wewnętrznego pragnienia, przed którym nie można się uchylić: to człowiek wie, to czuje – zapewniała konsekrowana kobieta, która zawodowo jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego. - Nie sądzę, żeby na zewnątrz coś w mojej pracy czy w codziennym życiu się zmieniło. Myślę, że dzisiejsza konsekracja umocni mnie w codziennych wyborach, tak by Bóg i człowiek był na pierwszym miejscu – bez wielkich słów – dodała.

Pierwsza w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekracja dziewicy odbyła się w Zwiastowanie Pańskie, 8 kwietnia 2013 r. Dotąd 12 kobiet z terenu Podbeskidzia zostało konsekrowanymi dziewicami.

Kościół powrócił do konsekracji dziewic w latach 60. ubiegłego stulecia dzięki papieżowi Pawłowi VI, a w 1994 r. w czasie Synodu Biskupów w Rzymie Jan Paweł II przypomniał o praktyce wdowieństwa konsekrowanego. Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad ćwierć wieku temu.

Dziewice konsekrowane pozbawione są poczucia bezpieczeństwa materialnego i duchowego, jakie daje zgromadzenie zakonne. Same pracują na swoje utrzymanie i same dbają o wygospodarowanie czasu na modlitwę, Eucharystię i rozwój duchowy.

Najczęściej o konsekrację proszą kobiety ok. 30-40 roku życia. W większości dziewicami konsekrowanymi zostają kobiety młode, które są aktywne zawodowo. W środowisku pracy świadczą o Chrystusie swoim życiem, poza tym włączają się aktywnie w życie Kościoła lokalnego.

 KOD/mat.pras.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-29 18:14:15
AntyklerForte+: Ja bym to badał.
2022-06-29 18:14:36
AntyklerForte+: Albo dał do zbadania psychiatrom.
2022-06-29 18:44:04
Sla: Z terenu jakiego?? podbeskidzia??? A kaj to? Rozumiem że od Żywca chyba
2022-06-29 21:16:51
talleyrand: W przeszłości odnajdujemy przykłady tego rodzaju postaw. Łucja, przedstawicielka zamożnej syrakuzańskiej rodziny, wedle legendy odbyła pielgrzymkę do grobu św. Agaty, której doświadczenia potraktowała jako zachętę do świętego i cnotliwego życia. Wówczas wyjednała również łaski dla bliskiej sobie osoby. Żyła zgodnie z zasadami Ewangelii, potrzebującym ze swego majątku udzielała jałmużny. Ceniąc swój stan dziewiczy, Łucja odrzuciła propozycję wyjścia za mąż za osobę równą jej pozycją społeczną. Sfrustrowany mężczyzna, wykorzystując antychrześcijańską atmosferę za panowania Dioklecjana, postanowił zawiadomić z zawiści władze o poglądach wyznaniowych swej nieodwzajemnionej “miłości”. W konsekwencji donosu Łucja została poddana torturom, których uwieńczenie stanowiło ścięcie jej mieczem. Nastąpiło to w 304 r.
2022-06-29 21:17:34
talleyrand: Dziewictwo w chrześcijaństwie świadczy o przezwyciężeniu przez człowieka wszystkich jego słabości, dowodzi ostatecznego triumfu ducha, a także tego, co w człowieku uduchowione nad ciałem i zmysłowością. Nie każdy jest powołany do życia w nieskazitelnej czystości, a cnotę tę każdy indywidualnie zmuszony jest w sobie rozeznać, a także odpowiednio wypracować. Dziewictwo stanowi dar od Boga nadawany człowiekowi na kredyt, w zaufaniu. Jego przeciwieństwem jest rozwiązłość, która wedle treści wywiedzionej z Tory bywa postrzegana jako równoznaczna z bałwochwalstwem. W konstatacji możemy śmiało stwierdzić, iż akt płciowy w chrześcijaństwie jest przedstawiany, jako występujący przy współudziale Boga, który dokonywany w sposób niegodny jest obrazą dla Stwórcy i stanowi pożywkę dla zła. Tym sposobem dziewictwo i cnotliwość kształtują wolną wolę i stanowią przymiot osób silnych.
2022-06-29 21:21:47
talleyrand: Agata z Katanii (lata życia 235-251) była jedną z wielu ofiar represji podjętych za sprawą Decjusza. W odróżnieniu od wielu świętych pierwszych wieków istnienia chrześcijaństwo na jej temat możemy stosunkowo dużo powiedzieć. Wizerunek tych innych szczelnie okrywa zasłona legendy. W przypadku Agaty, wydanie jej na męki stanowiło dla niejakiego Kwincjana lekarstwo na uprzednio doznany miłosny zawód. Nieodwzajemniony ze strony Agaty adorator był osobą wpływową na terenie ówczesnej Sycylii. Przy znajomości zamierzchłych zwyczajów, wbrew obecnie powszechnie panującym przeświadczeniom na temat kondycji majątkowej chrześcijan, śmiało możemy domniemywać, iż Agata wywodziła się z majętnej i odpowiednio ustosunkowanej rodziny. Prawdopodobnie bliscy Agaty byli chrześcijanami w pierwszym pokoleniu. Pomimo posiadanych powabów, wbrew funkcjonującym wówczas zwyczajom, Agata postanowiła żyć w stanie dziewiczym. Możemy domniemywać, iż postawa kobiety dla namiestnika prowincji była szczególnie bolesna i godząca w jego autorytet. Polityka Decjusza stanowiła dla Kwincjana dogodne narzędzie pod ukojenie jego miłości własnej i małostkowości. Agata karnie została umieszczona w domu rozpusty, gdzie wedle relacji, pomimo brutalnego traktowania wytrwała w swoim postanowieniu. Bezsilni oprawcy szarpali obcęgami ciało Agaty, przypiekali ją ogniem, a na sam koniec amputowali jej piersi. Wedle legend, męczeństwo i pastwienie się nad ciałem ofiary zakończyło się wraz z nastaniem trzęsienia ziemi. Agata przez cały czas męczeństwa modliła się za swych oprawców, wśród których znajdował się również odtrącony adorator. Świadectwo Agaty było na tyle doniosłe, iż bezzwłocznie uzyskało powszechne uznanie wśród chrześcijan zamieszkujących ówczesną Sycylię i południową Italię. Wykazała się niezwykłą odwagą, zamordowana została w wieku 16 lat. Postać Agaty, pierwszej ofiary polityki Decjusza na Sycylii i zarazem zranionej miłości własnej namiestnika prowincji (taki paradoks), znalazła swych naśladowców, do których należała np. Łucja z Syrakuz — jej męczeństwo przypadło już na czasy panowania Dioklecjana.
2022-06-29 21:22:49
talleyrand: Obok Agaty z Katanii, czy Łucji z Syrakuz do grona dziewic — męczennic zaliczane są Katarzyna Aleksandryjska, Agnieszka Rzymianka, Tekla, Cecylia z Rzymu, Reparata z Cezarei, Apolonia z Aleksandrii, Wiktoria z Rzymu, Rufima, Halina z Koryntu, Pryska z Rzymu, etc.
2022-06-29 22:59:49
Artur_z_bažin: reasumując, dziewica konsekrowana to jak wyborca PiS, stan umysłu
2022-06-30 04:13:19
Ar--Ai: chorego umysłu
2022-06-30 09:35:31
milija: to w ramach reklamy przed wyborami ?
2022-06-30 16:24:15
one: Drobna uwaga dla reliktów komunistycznej rzeczywistości. Polska jest wolnym krajem i w granicach wolności drugiego człowieka każdy może dokonywać swoich własnych wyborów.
2022-06-30 20:29:35
perpetua: one - bardziej głupia niż drobna ta twoja uwaga, nikt nikomu takich wyborów nie zakazuje, a skoro Polska jest wolnym krajem to i opinie o tych wyborach można mieć wolne
2022-06-30 21:24:53
one: Reakcja jak u tresowanej małpy w zoo. Jednym postem można wymusić 16 kliknięć na plus i 16 kliknięć na minus. Nawet nie trzeba rzucić smakołyka...
2022-07-01 00:00:51
marat: krzy-sio+perpetua, To jest Wasza wolna opinia? Serio? Jesteście zdolni do wyrażania własnych opinii? Czy raczej po raz kolejny bezrefleksyjnie powielacie przekaz pewnych ideowo-politycznych guru?
2022-07-01 07:55:56
perpetua: znalazł się jeden z drugim niedorobiony "obrońca wolności", styl bez komentarzy - tresowane małpki solidarnie olewam i po minusiku na śniadanie
2022-07-01 09:06:19
Ruben: KK od dawien dawna ma zupełny odlot na tym punkcie. Matka Boga jeśli urodziła, to nie była już dziewicą i w niczym JEJ to nie uwłacza... Ale KK dalej będzie opowiadał bajki na ten temat i wyszukiwał dziewczyny do konsekracji. Chcą być takimi dziewicami? Niech będą, to ich sprawa i nikomu nic do tego, tyle w temacie!
2022-07-01 10:08:28
Skywalker: sranda musi być, ale po co z dziwolągów od razu robić sensację?
2022-07-01 23:39:12
donekT: I tu się mylicie, być może to konsekwencje ukąszenia heglowskiego. Dziewictwo w chrześcijaństwie cieszyło się poważaniem od samego zarania tego wyznania. Stan ten służy kształtowaniu silnej wolnej woli. Już w „Dziejach” pojawiają się postacie prorokiń-dziewic, mowa o córkach Filipa Diakona. Było to na długo, zanim zostały opracowane stosowne dogmaty. Wolna wola wg nauczania Kościoła jest warunkiem niezbędnym do zbawienia. Każdy chrześcijanin powinien postępować wedle własnej wolnej woli i nie kierować się zdaniem tłumu, który niejednokrotnie podąża na manowce. Kiedy wolna wola pozostaje w zgodności z wolą Boga, mówimy o Świętości.
2022-07-01 23:42:35
donekT: Są i tacy, którzy mają odmienne poglądy i swoiście rozumiany „postęp” przedstawiają przez pryzmat kolektywnie podjętych decyzji, dokonanych przez różnego rodzaju grona. Dla tych ludzi indywidualna wolna wola każdego człowieka musi ustąpić miejsca owym kolektywnie podjętym wytycznym. Wszelki indywidualizm jest potępiany i przedstawiany za przejaw reakcji, którą należy wyplenić. Owi „wrogowie postępu” są dehumanizowani, prześladowani, czy niejednokrotnie uśmiercani w imię swoiście (relatywnie) pojętej prawdy kolektywnej. Tego rodzaju postawy wynikają np. z przyjęcia szeroko rozumianej myśli marksistowskiej, która na przestrzeni dziesięcioleci ewoluowała i bywa wyrażana w najróżniejszy sposób. W marksizmie baza pozostaje ta sama, poszczególne nadbudowy są różne, niejednokrotnie pozornie pozostają ze sobą sprzeczne.
2022-07-02 08:24:29
Artur_z_bažin: "Dla tych ludzi indywidualna wolna wola każdego człowieka musi ustąpić miejsca owym kolektywnie podjętym wytycznym..." itd - i po co te wygibasy doncio, nie prościej napisać, że kościół katolicki to organizacja mafijna?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: