Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dziesięć spotkań z Zaolziem

Jakie jest współczesne Zaolzie, jak zmieniało się przez minione lata. Jaki jest stan polskości na tym terenie. Na te pytania ma odpowiedzieć cykl spotkań, które odbywać się będą w Książnicy Cieszyńskiej. Instytucja rozpoczęła właśnie realizację projektu ''Zaolzie Teraz'' obejmuje on m.in. spotkania z mieszkańcami oraz wystawą, która prezentowana będzie na cieszyńskim rynku. O projekcie, z Krzysztofem Szelongiem dyrektorem Książnicy Cieszyńskiej rozmawia Jan Bacza.
 „Zaolzie Teraz” - czyli będą rozmowy o współczesnym Zaolziu - ale zapewne w odniesieniu do historii, tradycji - przeszłości?
 
Będziemy starali się pokazywać Zaolzie przez pryzmat biografii zaproszonych gości.
 
Ma to być prezentacja, promocja „polskości” na Zaolziu?
 
W zasadzie tak. Ponieważ obserwujemy w tej chwili takie bardzo niekorzystne zjawisko przy zacieśnianiu współpracy transgranicznej. Informacje, czy też świadomość tego, że za granicą ciągle jeszcze żyje polska grupa mniejszościowa zanika
 
 
 
Tych spotkań zaplanowano dziesięć. To mieszkańcy Zaolzia, Polacy. Jakie zawody, jakie grupy społeczne będą reprezentowane?
 
To rzeczywiście mieszkańcy tego terenu o mocnej, polskiej tożsamości - choć niekoniecznie osoby, które znane są z działalności w polskich organizacjach. Chodziło nam o zaproszenie ludzi, którzy osiągnęli sukces, którzy mają znaczący autorytet w swoich dziedzinach aktywności. A są one bardzo zróżnicowane. Poczynając od duchownych - katolickiego i ewangelickiego, przez biznesmena aż po znanego lekarza.
 
To pierwsze spotkanie będzie z Panią Anielką Kupiec.
 
Pani Aniela urodziła się w roku 1920 - więc jest rówieśniczką Zaolzia, bo tak na prawdę w tym roku się Zaolzie zrodziło. Jest pisarką, poetką, gawędziarką - osobą o niezwykłym uroku i niezwykłej energii. Mam nadzieję, że będzie to opowieść o współczesnym Zaolziu i o tym, jak to Zaolzie wyglądało niegdyś.
 
Jak zostały te spotkania przygotowane? Będą to dyskusje, prezentacje?
 
Chcielibyśmy aby odbywały się w konwencji talk show, prowadzonych przez znanych dziennikarzy z obydwu stron Olzy, którzy będą prowadzili rozmowy z naszymi gośćmi - ilustrując je specjalnymi prezentacjami.
 
Spotkań będzie dziesięć, co miesiąc jedno.
 
Tak, zaczynamy już w najbliższy piątek  - 16 grudnia o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej. Następne za miesiąc 20-go stycznia. Wówczas będziemy gościć księdza Bogusława Kokotka, duchownego kościoła ewangelickiego.

 
Projektowi „Zaolzie Teraz” patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: