Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Seniora już jutro w Cieszynie!

Piątek 30 września z pewnością należeć będzie do seniorów w Cieszynie. Tegoroczna edycja wydarzenia ma hasło „Zdrowo, aktywnie, bezpiecznie”.

30 września w piątek świętować w Cieszynie będą seniorzy. To z myślą o nich przygotowano szereg propozycji nad Olzą. – Głównym celem organizowanego wydarzenia, zainicjowanego przez Urząd Miejski w Cieszynie i Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” jest docenianie roli osób starszych i przypomnienie, jak wielką mądrością i doświadczeniem życiowym dysponują, a co najważniejsze, że są to wartości absolutnie nie do przecenienia – mówi Krzysztof Kasztura, I Zastępca Burmistrza Miasta Cieszyna, podkreślając - Szczególnym akcentem Cieszyńskiego Dnia Seniora będą relacje międzypokoleniowe. Jesteśmy pewni, że będzie to kolejne spotkanie pełne wspomnień, wymiany myśli i rozmów, przede wszystkim jednak będzie to czas troski o zdrowie, nabywania cennej wiedzy i gromadzenia doświadczeń, którymi dzielić się będą z seniorami zaproszeni gości.

Po oficjalnym rozpoczęciu, które zaplanowano na godz. 10.30 w COK „Domu Narodowym”, przyjdzie czas na występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie o godz. 11.00 Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego przedstawi wykład z zakresu terapii oddechowej, a chwilę później dr n. med. Marcin Pecold, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie zaprosi seniorów do wysłuchania prelekcji na temat zdrowia.

Zaplanowano także występ artystyczny Michała Kasztury oraz nagrodzenie najbardziej aktywnych czytelników Biblioteki Miejskiej. „Dzień Seniora” będzie także okazją by powiedzieć o tym, co dziś zagraża osobom starszym. O bezpieczeństwie oraz zagrożeniach, między innymi z zakresu „kradzieży na wnuczka” opowie policjant z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. Nie zabraknie również prezentacji na temat działania serwisu „Naprawmy To”. Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie, Jacek Bąk przypomni, w jaki sposób szybko zgłaszać usterki i problemy, zaobserwowane w najbliższym otoczeniu w przestrzeni publicznej.
W Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” seniorzy będą mogli wykonać również bezpłatne badania poziomu cukru, saturacji i ciśnienia krwi oraz badanie słuchu.
Ponadto wydarzenie będzie również okazją do tego, by zaprezentować działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz cieszyńskich seniorów.

Towarzystwo Miłośników Ogrodnictwa zaprezentuje plony swojej pracy, w formie wystawy, a kolorowym elementem wydarzenia, który z pewnością przyciągał będzie zaciekawione spojrzenia uczestników, stanie się kiermasz prezentujący prace pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości w Cieszynie. Prace, podobnie jak w roku ubiegłym wykonane zostały w ramach terapii zajęciowej. Będzie to także okazja do zapoznania się z ogólnopolskimi programami takimi jak Koperta Życia czy Karta Seniora.

Dodatkowo w Parku Pokoju już od godz. 11.30 PSONI Koło w Cieszynie zaprosi seniorów na smaczne placki ziemniaczane, a Fundacja SIEMANKO zaprezentuje Samoobronę dla seniora, czyli lekcję bezpieczeństwa.

Do udziału w wydarzeniu, które zagości w Cieszynie zaprosiliśmy stowarzyszenia, instytucje miejskie, lokalnych przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Jesteśmy pewni, że Cieszyński Dzień Seniora, przyniesie radość nie tylko mieszkańcom w wieku dojrzałym, ale wszystkim osobom, które zechcą spędzić czas razem z nami.  Będzie też zaczątkiem wielu kolejnych, znaczących inicjatyw i wspólnych działań lokalnych. Wiemy, że tylko wspólnie - budować możemy wielkie rzeczy – mówi Maria Sobiecka z Urzędu Miejskiego w Cieszynie, pracująca na stanowisku ds. organizacji pozarządowych, osób starszych i niepełnosprawnych.

KOD/msz

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: