Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Białej Laski cieszyńskich niewidomych

Święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone jest corocznie 15 października od 1964 roku. Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Święto jest okazją, by przypomnieć zdrowej części społeczeństwa, że niewidomi i niedowidzący istnieją, chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata - bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

W tym roku cieszyński Zarząd koła Polskiego Związku Niewidomych postanowił swoje święto uczcić trochę inaczej. Spotkanie odbyło się w środę (24.10.) tym razem w Skoczowie. Pierwszą częścią była emisja filmu z audiodeskrypcją  w skoczowskim „Teatrze Elektrycznym”. W emisji uczestniczyli oprócz osób niewidomych, słabowidzących i ich przewodników pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej „Feniks” w Skoczowie, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu oraz sympatycy osób niewidomych.

Filmem, który przygotował Teatr Elektryczny był film z 2016 r. w reżyserii Barry'ego Jenkinsa  „MOONLIGHT”. Przedstawiając film organizatorzy pisali o nim: - „Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. "Moonlight" jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan”.

Przed emisją Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” Julia Raszka podziękowała za tak liczny udział w projekcji (widownia praktycznie pełna) oraz złożyła wszystkim niewidomym i słabo widzącym życzenia z okazji ich święta składając na ręce Prezesa koła PZN Wiesławy Kopoczek pamiątkowy dyplom wykonany na warsztatach artystycznych organizowanych w „Integratorze”. Członek Zarządu podziękował Julii Raszce za organizację spotkań dla środowiska niewidomych w skoczowskim kinie, dla których czasem jest to jedna z nielicznych możliwości, na spotkanie z kulturą pomimo swoich dysfunkcji.

Druga część, to spotkanie we własnym gronie w Restauracji „Karet”. Początek spotkania to krótkie wystąpienie Prezesa koła Wiesławy Kopoczek. Podziękowano członkowi nadzwyczajnemu Panu Klajskowi  za 35 letnią pracę społeczną dla cieszyńskiego koła, Dyrektor cieszyńskiej biblioteki Izabeli Kula oraz wspomnianej wcześniej Julii Raszka za wspomaganie działań podejmowanych przez koło.

Dodatkowo Uchwałą Zarządu Głównego Okręgu Śląskiego PZN udekorowano: Brązową odznaką honorową Polskiego Związku Niewidomych” Iwonę Czarniak i Andrzeja Koenig.

Po tej części oficjalnej przyszedł czas na uroczysty obiad i wspomnienia, rozmowy w wspólnym gronie. Wszyscy obecni byli zadowoleni z tej formy spędzenia tego corocznego święta środowiska niewidomych.

 

red.

 

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: